Oyundayken veya video editlerken bilgisayar yeniden başlıyor

duecarrier

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi sorunum var. Valorant oynarken bir oyun atıyorum sorun olmuyor(bazen), ikinci oyundayken bilgisayarın görüntüsü kitlenip "zzzzt" diye ses çıkıp, kendini resetliyor fakat ekrana görüntü gelmiyor. sanırım WattMan hatası değil çok önceden WattMan hatası yediğimde ekran birden gider bilgisayar çalışmaya devam ederdi. Bu sefer komple gidiyor. Tek tek parça testi yaptım sorun hangi parçada olabilir diye, CPU, RAM, GPU testlerim sorunsuz geçti, fakat PSU testi yaptığımda OCTT ile, 15 saniye test süresinden sonra bilgisayar kendini resetledi. Ben sorunun güç kaynağından olabileceğini düşündüğümden demonte edip servise yolladım(Teknobiyotik). Kendileri test ettiklerinde sorun yokmuş. Ekran kartımı da servise yolladım belki sorun ekran kartındadır, onda da bir sorun yok deyip geri döndüler.

Yani ben anlamadım hangi parçam sorunlu, ne uyumsuzluğu yaşıyorum cidden can sıkıcı durum. Yardım edebilecek arkadaşlar varsa sistemimi aşağıda belirtiyorum.

CPU: R7 2700X (Wraith spıre stok fan)
GPU: RX 5500 XT Mech 4 GB OC.
RAM: 2x8(16 GB) Kingston HyperX DDR4 3200MHz.
PSU: High Power 700W 80+ sımplıcıty.
SSD: Kingston 480GB.

Windows10 son güncelleme yapıldı.

Not: Radeon sürümü güncel, BIOS sürümü güncel.

Bu tür bir ses ile resetleme yaşıyorsan sorun PSU gibi gözüküyor.
Bundan önceki ekran kartım RX 5700 XT PULSE 8 GB versiyonuydu. 8+6 pin girişliydi. Pek resetleme sorunum yoktu. Şimdiki ekran kartım RX 5500 XT MECH 4 GB olan 8 pin girişli. Acaba sorun bundan mı kaynaklı? Çok saçma bir şey ama ihtimal dahilinde diye belirteyim dedim.

Hocam, bu durumda en önemli etken PSU. Mümkünse, farklı bir PSU ile deneyin.

Bundan önceki ekran kartım RX 5700 XT PULSE 8 GB versiyonuydu. 8+6 pin girişliydi. Pek resetleme sorunum yoktu. Şimdiki ekran kartım RX 5500 XT MECH 4 GB olan 8 pin girişli. Acaba sorun bundan mı kaynaklı? Çok saçma bir şey ama ihtimal dahilinde diye belirteyim dedim.
Hayır bundan kaynaklı olur mu ekstra olarak güç girişi az onu çalıştırıyorsa hayli hayli çalıştırması gerekir. Fakat o duyduğun zztt sesi psu'dan geliyor büyük ihtimalle, akım çekmek istediğinde kapasitörler gerekli akımı sağlayamadığından veya herhangi bir bobinden geliyor olabilir. Psu o zaman sağlamdır şuan bozulmuştur bilemezsin ama bakılması gerek. Sağlam bir psu ile deneme şansın yok mu ?

Hocam, bu durumda en önemli etken PSU. Mümkünse, farklı bir PSU ile deneyin.
Farklı PSU yok elimde. Sanırım yenisini alacağım fakat şu anki PSU'nun garantisi varken yeni PSU almam saçma geliyor, başka birinden bulmaya çalışıp denicem.
Hayır bundan kaynaklı olur mu ekstra olarak güç girişi az onu çalıştırıyorsa hayli hayli çalıştırması gerekir. Fakat o duyduğun zztt sesi psu'dan geliyor büyük ihtimalle, akım çekmek istediğinde kapasitörler gerekli akımı sağlayamadığından veya herhangi bir bobinden geliyor olabilir. Psu o zaman sağlamdır şuan bozulmuştur bilemezsin ama bakılması gerek. Sağlam bir psu ile deneme şansın yok mu ?
Şu an elimde başka bir PSU yok. Etrafımdan birinden PSU bulup denemeye çalışacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Farklı PSU yok elimde. Sanırım yenisini alacağım fakat şu anki PSU'nun garantisi varken yeni PSU almam saçma geliyor, başka birinden bulmaya çalışıp denicem.

Şu an elimde başka bir PSU yok. Etrafımdan birinden PSU bulup denemeye çalışacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Garantisi varsa garantiye yollarsın zaten ? Sen bir önce PSU bulup deneme yap bozuk olduğuna kanaat getir duruma göre bakarsın.

Garantisi varsa garantiye yollarsın zaten ? Sen bir önce PSU bulup deneme yap bozuk olduğuna kanaat getir duruma göre bakarsın.
Yolladım 1 hafta önce, bugün geldi. Test etmişler sorun yokmuş. Nasıl test ettikleri meçhul. Dediğiniz gibi farklı PSU'da sorun yaşamazsam o zaman servisle iyi bir görüşmem var:)

Yolladım 1 hafta önce, bugün geldi. Test etmişler sorun yokmuş. Nasıl test ettikleri meçhul. Dediğiniz gibi farklı PSU'da sorun yaşamazsam o zaman servisle iyi bir görüşmem var:)
Servislere güvenmiyorum işte ben pek bu konularda, Vida vurmadan geri gönderen yerler vardı, Eski vatan bilgisayar çalışanıyım oradan biliyorum. Ama siz yine de bir PSU bulup deneyin, görmeden bişey diyemiyorum çok, belki de sorun başka parçada. Ama o ses PSU gibi duruyor %90

Servislere güvenmiyorum işte ben pek bu konularda, Vida vurmadan geri gönderen yerler vardı, Eski vatan bilgisayar çalışanıyım oradan biliyorum. Ama siz yine de bir PSU bulup deneyin, görmeden bişey diyemiyorum çok, belki de sorun başka parçada. Ama o ses PSU gibi duruyor %90
Umarım günahlarını almıyorumdur ama çok yüksek olasılık PSU'da sorun. Yarın arkadaşımın PSU ile deneyeceğim. Sonuçlar ile birlikte konuyu editlerim. İyi akşamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı