Oyunlar artık neden demo çıkartmıyor?

orkunyilmaz

Hectopat
Makaleler
2
Yer
rhodes / flat iron lake kenarında
Eskiden oynayacağım oyunun gider demosunu indirirdim, denerdim. Şu an yatakta bunu düşünüyorum: Neden artık çıkmıyor? Oyunu deneyip ona göre satın almak hoş değil mi? Evet, geri iade var ama oyunlar artık yüksek GB istiyor. Saatlerce indirdiğiniz oyun iade etmek koyar. YouTube videoları var ama o hazzı vermiyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bence oyunu oynayanları izlemek gayet yeterli.
Oynamak ve izlemek maalesef aynı hisleri vermiyor. Şahsen bir oyunu bitirdikten sonra farklı kişilerden izlerim. Benim tepki verdiğim yerlerde onlar nasıl tepki vermiş? Onlar ne hissetmiş?

İzlemek ve oynamak farklı şeyler. Oynarken kendini oyunun içindeymiş gibi hissediyorsun, ama izlerken öyle olmuyor. Oynamak istediğim oyunu ilk önce bitiririm, sonrası insanların ne tepki verdiğini görmek için başkalarından izlerim. Tepkileri için izlememin sebebi tamamen merak etmekten kaynaklanıyor. Kesinlikle oynamak istediğim bir ilk başta başkalarından izlemem, ilk önce kendim oynayarak o duyguyu tatmak isterim.

Oyun yapımcıları @Lintos 'un bahsettiği o keyif farkını önemsemiyorlar. Eskiden oyundan haberdar olmamız için, bir nevi reklam da denebilir, demo sürümler vardı. Şimdi yayıncılar ve Internet bu işi üstleniyor.

Ama oynamak ve izlemek tamamen farklı şeyler.

Oyun yapımcıları @Lintos 'un bahsettiği o keyif farkını önemsemiyorlar. Eskiden oyundan haberdar olmamız için, bir nevi reklam da denebilir, demo sürümler vardı. Şimdi yayıncılar ve Internet bu işi üstleniyor.

Ama oynamak ve izlemek tamamen farklı şeyler.
Keyif farkını önemsiyor olsalar fiyatlar böyle olmazdı zaten. Bir keyfimiz demolar vardı, artık onlarda yok :D

Oynamak ve izlemek maalesef aynı hisleri vermiyor. Şahsen bir oyunu bitirdikten sonra farklı kişilerden izlerim. Benim tepki verdiğim yerlerde onlar nasıl tepki vermiş? Onlar ne hissetmiş?
Ben de çok merak ederim bunu. Mesela Witcher 3'ü bitirdikten sonra YouTube'da bulabildiğim tüm yerli kanalların oyunu hangi sonla bitirdiğini ve nasıl tepkiler verdiklerine bakmıştım tek tek.

Ben de çok merak ederim bunu. Mesela Witcher 3'ü bitirdikten sonra YouTube'da bulabildiğim tüm yerli kanalların oyunu hangi sonla bitirdiğini ve nasıl tepkiler verdiklerine bakmıştım tek tek.
Witcher 3 benim için tek seferlik bir maceraydı. Kendim oyunu bir kere bitirdikten sonra oyunu bir daha oynamaya kalktım. Nedense oyunu ikinci defa oynamaya kalkarken kendimi işkenceye maruz kalmış gibi hissetmeye başladım. O yüzden izlemesi benim için hiç keyifli olmadı.

Geri
Yukarı