Oyunlar bir anda donuyor ve çöküyor

KODESA

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarım üzerinde anakart ve işlemci Update yaptım ve bu sorunla karşılaştım. Oyunu oynarken 20-25 dakika geçiyor(sürekli değişiyor) bir anda oyun donuyor, ekran kapanıp yeniden geliyor ve oyun siyah ekranda kalıp çöküyor. Bir türlü sorunu çözemedim. Çözümünü bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Hata aldığım oyunlar: Forza Horizon 4, Fivem, Minecraft, PUBG.

Donanımım:

Ekran kartı: AMD Radeon RX570 4 GB Sapphire

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600(Stok fan)

Anakart: MSI B450M Mortar

RAM: G.Skill Aegis 8 GB 2133MHz

PSU: Zalman ZM600-LE 600W

Harddisk: WD Blue 3,5 1TB

SSD: James Donkey JD240(Windows kurulu)

BIOS ve sürücülerin güncel mi kanka? Bir de Windows'u harddiske kurmayı dene. James Donkey biraz sorunlu marka.
BIOS ve sürücüler güncel. Önceden böyle bir sorun yoktu anakart ve işlemciyi değiştirince bu sorunlar karşılaşmaya başladım. Bazı arkadaşlarım PSU yetmediğinden dolayı dedi ama sanmıyorum PSU'dan olacağını.

Son düzenleyen: Moderatör:
sanmıyorum PSU'dan olacağını.

İnternette güç hesaplama siteleri var. Ordan bakmanı tavsiye ederim. Ama dediğim gibi harddiske kurmayı denemelisin. JD SDD'lerin technopatta önerildiğini okumadım hiç.

PSU her türlü yeter. 550W ile sıkıntısız çok benzer bir sistemi kullanıyorum. Ancak güç kaynağının sanırım 80+ sertifikası yok. Belki de 600W yazsa da 300W falan veriyordur. Üstündeki tablolu, bilgiler yazan kısmı buraya atarsanız, yorumlayacak birileri çıkar. Ben pek anlamıyorum.
PSU şu anda bana da olası geldi. 5 seneden falan eskiyse, ve 80+ yoksa emekli edebilirsen etmeye çalış bence.
Onun dışında ısı değerlerini kontrol ettin mi? Fanı iyi oturtmadıysan işlemci ısınıp kendini kapatıyor olabilir. Hwİnfo indirip bakabilirsin, biraz karışık ancak çözersin.

PSU her türlü yeter. 550W ile sıkıntısız çok benzer bir sistemi kullanıyorum. Ancak güç kaynağının sanırım 80+ sertifikası yok. Belki de 600W yazsa da 300W falan veriyordur. Üstündeki tablolu, bilgiler yazan kısmı buraya atarsanız, yorumlayacak birileri çıkar. Ben pek anlamıyorum.
PSU şu anda bana da olası geldi. 5 seneden falan eskiyse, ve 80+ yoksa emekli edebilirsen etmeye çalış bence.
Onun dışında ısı değerlerini kontrol ettin mi? Fanı iyi oturtmadıysan işlemci ısınıp kendini kapatıyor olabilir. Hwİnfo indirip bakabilirsin, biraz karışık ancak çözersin.
PSU daha 8 9 aylık felan yani yeni alındı. İşlemci ısınıp kendini kapatıyor olabalilir demişsin ama pc kapanmıyor sadece ekran gidiyor geri gelince oyun çökmüş oluyor siyah ekranda kalıyor.
İnternette güç hesaplama siteleri var. Ordan bakmanı tavsiye ederim. Ama dediğim gibi harddiske kurmayı denemelisin. JD SDD'lerin technopatta önerildiğini okumadım hiç.
MSI ın sitesinden güç hesaplama yaptım tavsiye edilen yaklaşık 300 felan çıktı. Buda ekran görüntüsü yanlış bir yeri işaretlediysem veya unuttuysam belirtirsen sevinirim.
Screenshot_2.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı