Oyunlar daha ne kadar gelişebilir?

Funny Valentine

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ben bu nesilden sonra aşırı bir yükseliş beklemiyorum. Buradan sonra artık ekran kartlarının ömürlerini uzatmaya çalışırlar diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunun ne kadar gerçekçi ve güzel durduğu konusunda hâlen gidilecek çok yol var ancak bir süre sonra oyunlar tamamen gerçek gibi gözükürse bu iyi bir şey mi olur bilmiyorum. Zira en cüretkar grafik atılımlarını gerçekleştiren oyunlarda bile hâlen oyun olduğu anlaşılıyor. İster istemez bu gerçekçi gibi duran ama oyun olduğu anlaşılan konsepte alışmış olabiliriz.

Bunun dışında genel olarak oyunların devrimci yenilikler yapma olasılıkları yıldan yıla azalıyor. İnsanlar bir kalıba girdiklerinde, bir düşünce tarzına alıştıklarında sonra geri çıkması çok zor oluyor. Bunda beynimizin getirdiği kısıtlamalar da cabası. "Think outside the box" gerekiyor.

10-20 yıl sonra oyunlar gerçeklik grafik eşiğine ulaşacağını düşünüyorum.
Bu aslında biraz da donanımlarla ilgili. Mevcut piyasadaki grafikleri en iyi oyunun üstünde grafik geliştirebilecek teknoloji var ama bunu çalıştıracak donanıma çok kısıtlı bir kitle sahip. :)

Olayı sadece grafiksel olarak düşünmemek lazım. Yapay zeka çok önemli bir şey gerçekçiliği arttırma konusunda. Mesela RDR2 şu anda bu konuda iyi bir oyun. Oyunun merkezinde sizin olmadığınızı sanki siz olmasanız dahi devam ettiğini hissettiriyor.

Olayı sadece grafiksel olarak düşünmemek lazım. Yapay zeka çok önemli bir şey gerçekçiliği arttırma konusunda. Mesela RDR2 şu anda bu konuda iyi bir oyun. Oyunun merkezinde sizin olmadığınızı sanki siz olmasanız dahi devam ettiğini hissettiriyor.
Yapay zekanın muazzam bir potansiyeli var. Belli bir aşamadan sonra aklımızın alamayacağı yenilikler geliştirmekte ve oyun deneyimini bir öteki aşamaya geçirmede bize yardımcı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı