Oyunlar için Switch Lite alınır mı?

Sen Switchlite'ın performansını biliyor musun? O saydığı oyunları o portta keşkül gibi grafiklerle oynayacak, stabil performans alamayacak ve üstüne Switch oyunlarının fiyatından haberdar mısın sen? Sırf vapurda, mola da oynayacak diye küçücük ekranda şaheser gibi oyunlar mı oynasın? Saçma olan tek şey hayatında Switch ürününe sahip olmadan, oyun fiyatlarını bilmeden saçma sapan yorumlarda bulunman.

Ayrıca yurt dışından anlaşmalı firmalarla ürün getirtebiliyorsun, 5K verip Switch al, her oyunu 1000 TL, 5 oyun al cihazla birlikte 10.000 lira para öde, üstelik Lite bu, onun yerine 15.000 lira civarında Steam Deck getirtir, hem çok daha performanslı bir cihaz sahibi olur hem de oyunların bir nebze ucuz olduğu Steam platformunu kullanır, üstelik PC üzerinden sahip olduğu oyunları Steam Deck üzerinden bir daha satın almak zorunda kalmaz.

Aslında oyun Switch'e portlanıyorsa oynanamaz durumda olmuyor hiçbir zaman. Öyle olacak oyunlar zaten gelmiyor. Hepsinden önce örneğin PC ve konsollarda olan Elden Ring, God of War gibi AAA oyunları dediğiniz gibi 6-7 inçlik bir ekranda oynamak keyifli değil. Switch'in donanımı sağlam olsa dahi Nintendo bu oyunları konsola getirmek için bir çaba sarf etmiyor, Hogwarts Legacy'nin geliştiricisi ya da CD Projekt'in Witcher'ı geliştirmesi gibi yapımcıya kalıyor o durum.

Aynısı Steam Deck için de geçerli, AAA oyunları küçük ekranda oynamaya çalışıp belki 1-2 görevde şarjın bitmesi durumu keyifli değil. Switch'te zaten bu tarzda yapımlar yok gibi bir şey, aslında bu oyunlar için Steam Deck önermekten çok konsol adına tartışma konusu bu durum. Ama neticede el konsolunda AAA oyun oynamak isteyen çok niş bir kitle ve onlara göre cihazlar vardı fakat erişilebilirliği azdı, Valve o kitleyi ölçmek için daha erişilebilir fiyatlı Steam Deck'i çıkardı, belki de yolda Elden Ring oynamak isteyen büyük bir kitle vardır :)

Bu nedenle şu oyunlar için alınır şu oyunlar için alınmazdan ziyade ne oynamak istendiği ve o oyunların konsoldaki durumunu değerlendirmek gerek. Nintendo özel oyunları zaten bu konsolu sattıran oyunlar ama illa Zelda oynanacaksa bir sürü farklı yöntemi var bu oyunu Switch'siz oynamanın da. Benim görüşüm genel olarak bu el konsolunda indie oyunları ve Nintendo'nun özel oyunlarını oynamak keyifli, zaten bu nedenle klasik AAA yapısında değil bu konsolda oynaması keyifli olacak tarzda oyunlar yapıyor Nintendo.

Aslında oyun Switch'e portlanıyorsa oynanamaz durumda olmuyor hiçbir zaman. Öyle olacak oyunlar zaten gelmiyor. Hepsinden önce örneğin PC ve konsollarda olan Elden Ring, God of War gibi AAA oyunları dediğiniz gibi 6-7 inçlik bir ekranda oynamak keyifli değil. Switch'in donanımı sağlam olsa dahi Nintendo bu oyunları konsola getirmek için bir çaba sarf etmiyor, Hogwarts Legacy'nin geliştiricisi ya da CD Projekt'in Witcher'ı geliştirmesi gibi yapımcıya kalıyor o durum.

Aynısı Steam Deck için de geçerli, AAA oyunları küçük ekranda oynamaya çalışıp belki 1-2 görevde şarjın bitmesi durumu keyifli değil. Switch'te zaten bu tarzda yapımlar yok gibi bir şey, aslında bu oyunlar için Steam Deck önermekten çok konsol adına tartışma konusu bu durum. Ama neticede el konsolunda AAA oyun oynamak isteyen çok nıs bir kitle ve onlara göre cihazlar vardı fakat erişilebilirliği azdı, Valve o kitleyi ölçmek için daha erişilebilir fiyatlı Steam Deck'i çıkardı, belki de yolda Elden Ring oynamak isteyen büyük bir kitle vardır :)

Bu nedenle şu oyunlar için alınır şu oyunlar için alınmazdan ziyade ne oynamak istendiği ve o oyunların konsoldaki durumunu değerlendirmek gerek. Nintendo özel oyunları zaten bu konsolu sattıran oyunlar ama illa Zelda oynanacaksa bir sürü farklı yöntemi var bu oyunu Switch'siz oynamanın da. Benim görüşüm genel olarak bu el konsolunda indie oyunları ve Nintendo'nun özel oyunlarını oynamak keyifli, zaten bu nedenle klasik AAA yapısında değil bu konsolda oynaması keyifli olacak tarzda oyunlar yapıyor Nintendo.

Hocam ben almayı düşünüyorum da bir oyuna Max 300 TL verebilirim. Baktım eshop-prices'den hollow Knight 35, Dead Cells 350 TL. Alınır mı? Bir oyuna 1000 TL vermek çok saçma. Oyun dediğimiz basit şeyler bildiğiniz lüks olmaya başladı.

Hocam ben almayı düşünüyorum da bir oyuna Max 300 TL verebilirim. Baktım eshop-prices'den hollow Knight 35, Dead Cells 350 TL. Alınır mı? Bir oyuna 1000 TL vermek çok saçma. Oyun dediğimiz basit şeyler bildiğiniz lüks olmaya başladı.

Bütçe, oynamak istenilen oyunları karşılıyorsa alınabilir tabii. Ama bu ilginizin hangi oyunlarda olduğu ile de alakalı, onları iyi belirlemek gerek. Kendi adıma konuşursam Xbox-PS platformlarına çıkan oyunlardan yılda ortalama 10-15 tane oyuna ilgim ve zamanım oluyor, bunların fiyatı da yüksek ama oynamak için bir sürü yöntem var. Nintendo tarafında da var ama o kadar aktif değiller. Ama yine de Switch tarafında bu problem yaratmayabilir.

Bugün bir Switch alsam özel oyunları içinde bugüne kadar çıkmış belki 4-5 must play oyun var benim için, diğerleri oynanışı keyifli ve fiyatları çok yüksek olmayan indie oyunlar olur. Özel oyunlar pahalı olsalar da zamanla ve sırayla toplamak problem olmayabilir. Çünkü Playstation'da geçirdiğim zaman yılda 800 saat ise, Switch'te muhtemelen 200 saat civarı olacak. O süre için de bütün oyunları almaya gerek yok, oynaması keyifli birkaç oyun yeterli olur ve Switch oyunları da bu kafada oyunlar zaten. Diğer platformlardaki gibi yılda ilgi çekici 10-15 yeni oyun gelmiyor zaten.

Ama derseniz ki benim JRPG oyunlara büyük ilgim var, Pokemon, Fire Emblem, Xenoblade, Shin Megami Tensei, Bayonetta Switch özel oyunlar. Persona, Dragon Quest, YS falan da varken hepsini oynamak isterim ama çok pahalılar diyorsanız o zaman sıkıntı olabilir. Beklentiyi iyi ayarlamak lazım, benim bu tarza hiç ilgim yok. Veya büyük ekranda daha çok keyif verecek ve performans olarak diğer cihazlarla ciddi fark edecek multiplatform oyunları da Switch'te oynamak istemem. Switch'e özel olduğu için değil Switch'te oynaması keyifli olan oyunları oynamak isterim, yoksa dediğim gibi Switch özel oyunları oynamanın farklı yolları da var amaç oyunu oynamaksa.

Şahsen birkaç Mario-Luigi oyunu, Zelda, belki Splatoon, belki Animal Crossing gibi 5-6 özel oyun, birkaç da indie oyunla birlikte Switch kütüphanesinde toplam 10-15 oyun gözüme çarpıyor ve bunları aynı anda almak zorunda değilim. Yukarıdaki paragrafta yazdığım gibi yılda Switch için 200 saatim varsa 1 indie 1 özel oyun olarak toplam 2 oyun bana 200 saat harcatabilecek tarzda oyunlar. Sizin oyun oynama alışkanlığınız da bu şekildeyse ekonomik tarafı o kadar da korkutucu olmayabilir, dediğim gibi oyun akışı diğer platformlardaki gibi değil ve Switchle diğerler platform fiyatlarını kıyaslarken bu da göz önünde bulundurulmalı. Eğer Switch'i PC veya ev konsolu yanında 2. platform olarak alacaksanız çok da problem değil özetle.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı