Oyunlarda bazı detaylarda tırtıklanma sorunu

Kararsızlık

Centipat
Merhabalar,

Öncelikle sizlerle "Sinek küçüktür ama mide bulandırır" tadındaki problemimi paylaşmak isterim. Orta seviye sayılabilecek bir masaüstü sisteme sahibim. (aşağıda parçaları sıralayacağım).
Elder Scrolls Online oynamaya başladım son günlerde fakat gözüme takılan enteresan bir konu var. Karakter seçim ekranında karakterimin saçlarının çevresi, zırhının üzerindeki parlak bir kısım enteresan şekilde çatallanan(tırtıklı) bir görüntü oluşturuyor. Bunu fark ettikten sonra takıntı haline geldi ve oyun içerisinde de bazı farklı görüntülerde bu tarz çatallanmaların olduğunu gördüm. Yayıncıların videolarına bakıyorum görüntülerde bu tarz bir problem yok, görüntü ayarlarım en üst düzeyde ve Anti Aliasing açık olmasına rağmen ben bu raddede iyi bir görüntü kalitesi alamıyorum. Ekran görüntüsü aldığımda herhangi bir problem bulunmuyor. World of Warcraft'a girdiğimde buna benzer bir durumun karakterlerin üzerinde yazan isimlerinde de meydana geldiğini fark ettim. Sea of Thieves oyununda lobi ekranında karakterimin görüntüsünün de kalitesiz olduğunu gördüm. Daha önceki monitörümün çözünürlüğü düşüktü ve oldukça eskiydi. Yeni aldığım monitörde bu tarzda problemler görünce açıkçası biraz paniğe kapıldım. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Sorularım;
- Sorunun kaynağı ne olabilir?
- Monitörüm sizce kalitesiz midir ve bu soruna kaynak oluşturan bu mudur?
- Ge-force Experience'ı kaldırıp direkt güncel sürücü yüklenmesi tavsiye edilmişti sizce işe yarar mı?
- Bu problem oyunlar kaynaklı olabilir mi? Video açtığımda (Youtube 4K videoları v.b.) oldukça iyi bir kalite alıyorum.
- Nadir de olsa yukarıda saydığım online oyunlarda çok ufak takılmalar yaşıyorum, donanım kaynaklı bir problemle karşı karşıya olabilir miyim?
- Oyunda Vertical Sync açık oynuyorum ayrıca monitörümdeki Freesync özelliğini Nvidia ekran kartımla çalıştırıyorum, bunların negatif bir etkisi olması mümkün müdür?

Şimdiye kadar denediğim çözümler,
- BIOS güncellendi.
- Ekran Kartı sürücüsü geforce experience ile güncel tutuluyor.
- Monitör kutusundan çıkan DP ve HDMI kabloları ile ayrı ayrı denendi.

Sistemim;
Monitör : AOC 24" G2460VQ6 1 MS 75Hz FreeSync DP
Anakart: ASUS B450 TUF Plus Gaming
RAM: 2X 3000 Mhz Gskill Ripjaws 8 GB Toplam 16 GB
Ekran Kartı: MSI Gaming 1660 Ti
Güç Kaynağı: COOLER MASTER MWE 80PLUS 650W
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Öncelikle sizlerle "Sinek küçüktür ama mide bulandırır" tadındaki problemimi paylaşmak isterim. Orta seviye sayılabilecek bir masaüstü sisteme sahibim. (aşağıda parçaları sıralayacağım).
Elder Scrolls Online oynamaya başladım son günlerde fakat gözüme takılan enteresan bir konu var. Karakter seçim ekranında karakterimin saçlarının çevresi, zırhının üzerindeki parlak bir kısım enteresan şekilde çatallanan(tırtıklı) bir görüntü oluşturuyor. Bunu fark ettikten sonra takıntı haline geldi ve oyun içerisinde de bazı farklı görüntülerde bu tarz çatallanmaların olduğunu gördüm. Yayıncıların videolarına bakıyorum görüntülerde bu tarz bir problem yok, görüntü ayarlarım en üst düzeyde ve Anti Aliasing açık olmasına rağmen ben bu raddede iyi bir görüntü kalitesi alamıyorum. Ekran görüntüsü aldığımda herhangi bir problem bulunmuyor. World of Warcraft'a girdiğimde buna benzer bir durumun karakterlerin üzerinde yazan isimlerinde de meydana geldiğini fark ettim. Sea of Thieves oyununda lobi ekranında karakterimin görüntüsünün de kalitesiz olduğunu gördüm. Daha önceki monitörümün çözünürlüğü düşüktü ve oldukça eskiydi. Yeni aldığım monitörde bu tarzda problemler görünce açıkçası biraz paniğe kapıldım. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Sorularım;
- Sorunun kaynağı ne olabilir?
- Monitörüm sizce kalitesiz midir ve bu soruna kaynak oluşturan bu mudur?
- Ge-force Experience'ı kaldırıp direkt güncel sürücü yüklenmesi tavsiye edilmişti sizce işe yarar mı?
- Bu problem oyunlar kaynaklı olabilir mi? Video açtığımda (Youtube 4K videoları v.b.) oldukça iyi bir kalite alıyorum.
- Nadir de olsa yukarıda saydığım online oyunlarda çok ufak takılmalar yaşıyorum, donanım kaynaklı bir problemle karşı karşıya olabilir miyim?
- Oyunda Vertical Sync açık oynuyorum ayrıca monitörümdeki Freesync özelliğini Nvidia ekran kartımla çalıştırıyorum, bunların negatif bir etkisi olması mümkün müdür?

Şimdiye kadar denediğim çözümler,
- BIOS güncellendi.
- Ekran Kartı sürücüsü geforce experience ile güncel tutuluyor.
- Monitör kutusundan çıkan DP ve HDMI kabloları ile ayrı ayrı denendi.

Sistemim;
Monitör : AOC 24" G2460VQ6 1 MS 75Hz FreeSync DP
Anakart: ASUS B450 TUF Plus Gaming
RAM: 2X 3000 Mhz Gskill Ripjaws 8 GB Toplam 16 GB
Ekran Kartı: MSI Gaming 1660 Ti
Güç Kaynağı: COOLER MASTER MWE 80PLUS 650W
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
Aynı sorunu bende yaşıyorum anti aliasing hiç bir faydası yok anca oyunları bulanıklaştırıyor kapat bence

Nvidia kontrol paneli uygulama ayarlarının üzerine yazıyor olabilir. Siz ayarları değiştirseniz bile değişiklikler kontrol panel dışına çıkmayabilir.

Sorunu biraz araştırdım @Ramo gördüğüm kadarı ile sende bayağı araştırmışsın bu konuyu çoğu konunun altında mesajını gördüm. Ama çözümü şaka gibi yok. Kimse neden olduğunu bilmiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı