Oyunlarda crash sorunları 2700X ve 2070 Super sistem ile

zegerek

Decapat
Merhaba arkadaşlar 2 ay önce aldığım aldığım günden beri bana dert olan denemediğim yol kalmayan sistemim sürekli crash vermekteydi şu an crashları belli oranda çözmüş olsam da sistemimi tam randımanlı kullanamadığım ortada.

Sistemim:
2700X Ryzen işlemci ve Thermaltake water 3.0 240 argb Sync 240MM işlemci sıvı soğutucu.
ASUS ROG STRIX X570-E GAMING 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 RGB Wi-Fi M.2 PCI-e 4.0 HDMI DP ATX anakart.
ASUS Dual GeForce RTX 2070 Super Evo OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı
16 GB 3600 MHz G.Skill CL19 RAM.
512 GB XPG S40 M.2 SATA SSD.
Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 harddisk.
Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB fanlı midtower Gaming kasa.

Sistemi İtopyadan Black Friday zamanı topladım sitemin aldıktan sonra kendim temiz Windows 10 Pro kurulumu yaptım BIOS dahil tüm donanımlarım kendi sitelerinden son versiyon olarak güncelledim.

RAM'in XMP profilinden 3600 MHz getirdiğimde kesintisiz crash yiyorum şu an stabil olarak deneyerek 3400 MZ sorunsuz kullandım ama daha sonra 2933MHz düşürüp sabitledim uzun süredir bu şekilde kullanıyorum.

Donanımsal olarak bir sorun var mı diye yaptığım testler:
Memtest86 ile RAM'leri ayrı ayrı ve beraber test ettim sorun çıkmadı
SSD ve HDD crystaldiskmark ile test ettim sorun çıkmadı
GPU ve CPU'yu 3DMark11,3DMark ve PC mark stress testlerine aldım sorun çıkmadı %95-98 verimli çıkıyor sonuçlar.

Crash durumu ilk başladığında PUBG'de 20-65 dakika oynadıktan sonra crash report verip masaüstüne dönüyordu.
Rainbow 6, GTA 5, Forza Horizon 4 gibi oyunlar herhangibir crash ve hata vermeden oyundan masaüstüne atıyordu ve tüm bunlar belli bir süre oynadıktan sonra olmaktaydı. Ayrıca bilgisayarım güç yönetimi ayarını maks performans yaptığım zamanda direk crash alıyorum oyunlarda bu süreçte 4-5 kere mavi ekranda aldım bunlarda şu şekilde:

Driver IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL -netio.sys / tcpip.sys / dxgmms2.sys.
System thread exception not handled -bedaisy.sys.

Crashların sıklığını servisler ve hizmetlerden birçok servisi durdurarak ve kaldırarak, bütün OC uygulamaları sistemden kaldırarak (fakat crash alırken de OC yapılmamıştı her şey stock halde) ve kayıt defterinden ekran kartının gecikmesi tarzı bir şeyi 10 sn ye çıkartarak çözebildim şu an yaşadığım tek sorun PUBG'de anlık FPS düşüşü kısa süreli donma fakat bu ciddi şekilde sinir bozuyor. Ayrıca CS'de bu derece kuvvetli bir ekran kartım olmasına rağmen alabildiğim Max FPS değeri 180-210'larda geziyor FPS limitleri açık ve sağa sola dönerken ciddi kırılmalar takılmalar oluyor.

MSI Afterburner ile baktığım CPU %50-60'lar kullanımda iken GPU genelde %60-80 anlık 90 ları görüyor bir darboğaz ihtimalimi Ya da BIOS üzerinden ekstra bir ayar mı yapmam gerekmekte açıkçası daha önce hep Intel temelli PC'lerkullandım bu tarz bir sorunla karşılaşmamıştım.

Sizce bu sorunların sebebi ne olabilir şüphelendiklerim RTX kartlardaki micron bellekli kartlardaki sorun (VRAM kaynaklı), PSU'nun yetersiz geliyor olması, çeşitli program çakışmaları (ki sadece sistem için gerekli olan güncellemeleri yükledikten sonraki testlerimde de aynı sorunu yaşadım) şu an çok stabil diyemesem de bilgisayarı kullanabiliyorum ama insan Ferrarisi varken basmak istiyor :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı