Oyunlarda daha iyi performans için RAM MHz değeri mi öncelikli yoksa Dual Channel olması mı?

İşletim sistemi
Windows 10

velocity

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair RGB PRO 3600Mhz CL18
SSD veya HDD modeli
Kingston 500GB nvme 2
Ekran kartı
Asus RTX 3070 Dual OC 8GB
Anakart
Asus Rog Strix B550-F Wifi
İşlemci
AMD Ryzen 9 3900X
Merhaba arkadaşlar. Sistemimdeki RAM miktarını arttırmak istiyorum fakat şöyle bir ikilemdeyim.

Şu anda Corsair RGB PRO 3600Mhz CL18 2x8 toplam 16 GB RAM yüklü.

1. opsiyon: Birebir aynı RAM kitinden alıp 4x8 3600 MHz CL18 olarak kullanmak fakat bu durumda anakart desteklemediği için RAM'ler Dual channel değil Single channel olarak çalışacak.

2. opsiyon: G.Skill RipjawsV 32 GB 3200 MHz DDR4 CL16 almak ve diğer RAM'leri çıkarmak bu durumda 2x16 3200 MHz CL16 olacak ve Dual channel olarak kullanabileceğim.

Sonuç olarak sorum şu oyunlarda daha iyi performans için MHz değeri mi öncelikli yoksa RAM'leri Dual channel olarak çalışması mı daha öncelikli?

Şimdiden teşekkürler.

1708957980139.png

1. ve 2. kanalların ibaresi var. A2 ve B2 ile A1 ve B1 dual channel çalışan portlar. Bu anlatılmak isteniyor.

Ama bence 2x16 çok daha sağlıklı olur. Ne kadar az sayıda ram, o kadar az uyuşmazlık ihtimali.

1. ve 2. kanalların ibaresi var. A2 ve B2 ile A1 ve B1 dual channel çalışan portlar. Bu anlatılmak isteniyor.

Ama bence 2x16 çok daha sağlıklı olur. Ne kadar az sayıda ram, o kadar az uyuşmazlık ihtimali.
Ram seri numarası birebir aynı olduğu için uyuşmazlık olacağını sanmıyorum. Şunun yanıtını anlamadım hala 4 tane ram taktığımda hepsi dual channel olarak mı çalışacak?

Dual channel olarak çalışmaya devam eder demek istiyordum ben de. Aynı seri numarada almak en iyisi olmuş. Yine de bazen slotların yerlerini değiştirmek de gerekebiliyor BIOS bazen sorun yarattığında.

Dual channel olarak çalışmaya devam eder demek istiyordum ben de. Aynı seri numarada almak en iyisi olmuş. Yine de bazen slotların yerlerini değiştirmek de gerekebiliyor BIOS bazen sorun yarattığında.

Bu cevabını baz alarak aynı seri 2x8 GB bit RAM kiti sipariş veriyorum. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı