Oyunlarda donma ve oyundan atma

İşletim sistemi
Windows 10

zafercoturoglu

Hectopat
Arkadaşlar merhaba yüksek kaliteli oyunlarda oyunun ya giriş ekranında ya da oyun başladıktan hemen 10 saniye içerisinden oyun donup, hata verip kapanıyor. Sistemimi Vatan Bilgisayar'a hangi parçada sıkıntı olduğunu öğrenmek için götürüm. Oradaki arkadaş dediğine göre parçalarda sıkıntı yokmuş bana dediğine göre benim oyunların yüklü olduğu SSD'leri başka bir sistemde denemiş ve orada da aynı hatayı vermiş, ben buna tam inanmadım çünkü oyunun bir tanesi Steam oyunu bunu yapması imkansız diğer oyunda ise güncelleme gelmiş onu da kurmamış bana da söylemişti. Dedikleri biraz çelişiyor. Büyük ihtimalle uğraşmak istemediği gibi geliyor.
Bu arada sistem zorlayan oyunlarda kasadan bir cızırtı sesi geliyor Vatan'dan önce bilgisayarcıya götürdüğümde oradakiler bunun ana karttan geldiğini söylemişlerdi ellerinde anakart olmadığı içinde denemediklerini söylemişlerdi. Vatan'daki arkadaş da ana kartı denemediğini onun yerine depolama aygıtlarını söküp başka bir sisteme taktığını söylemişti.
Size sorum bu sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı? Acaba eksik bir program mı yüklüyorum ya da olması gereken bir programı mı yüklemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hemen sistemimi yazayım RTX 2060 Gaming Z OC ekran kartı, R5 2600 işlemci, X470 GAMING Plus anakart, G.Skill 16 GB 3200 MHz RAM, 750 Watt Cooler Master güç kaynağı ve Xigmatek 240 sıvı sogutma.

Oynadığım oyunlar AC odeyssey ve CoD Warzone ama şu an GTA 5 bile yüklesem gene aynısı olur ve düşük sistem gerektiğinden midir tam bilmiyorum CS:GO'da sıkıntı olmuyor.

Bende yeni aldığım bilgisayarda bu sorunu yaşamıştım. Ekran tek bir renkte donup restart atıyordu. Her şey günceldi ve bir sorun yoktu yazılımsal olarak. Büyük bir ihtimal ekran kartı ile ilgili bir sorundur. Aldığınız yere götürün sizden kaynaklanan bir sorun değil. Sorunu çözene kadar başlarında durun garanti kapsamında yapmak zorundalar. Güçlü bir sisteminiz var böyle bir sorun vermemesi gerekiyor.

Hemen sistemimi yazayım RTX 2060 Gaming Z OC ekran kartı, R5 2600 işlemci, X470 GAMING Plus anakart, G.Skill 16 GB 3200 MHz RAM, 750 Watt Cooler Master güç kaynağı ve Xigmatek 240 sıvı sogutma.

Oynadığım oyunlar AC odeyssey ve CoD Warzone ama şu an GTA 5 bile yüklesem gene aynısı olur ve düşük sistem gerektiğinden midir tam bilmiyorum CS:GO'da sıkıntı olmuyor.

Sistemin iyiymiş. Acaba sorun HDD ya da SSD'de olabilir mi? Belki bad sector vardır. Ya da oyunların dosyaları eksiktir ;) dosyaları doğrulamayı denedin mi?

Hocam yazılımsal bir problem olduğunu düşünmüyorum.
Anakartın biosu güncel değilse güncelleyip sıfırlayarak bir deneyin.
bir de mavi renk kodlu hata alıyor musun? eğer alıyorsan bu ramlarle alakalı bir sorun demektir.
Ya sürücülerde bir problem var ya ramlerde.
Sistemde birden fazla antivirüs programıda olmasın.
Anakartın biosu güncel, mavi ekran almıyorum ve antivirüs programı kullanmıyorum

Bende onu düşünüyorum ama adamın değiştirip değiştirmediğinden emin olamadım en sonunda gidip B 450 bir anakart alıp kendim deneyeceğim
kardeşim ram mhz lerini en yukarıya cektinn mi? hatırlıyor musun böyle bir şey yaptın mı ?
Sistemin iyiymiş. Acaba sorun HDD ya da SSD'de olabilir mi? Belki bad sector vardır. Ya da oyunların dosyaları eksiktir ;) dosyaları doğrulamayı denedin mi?
Tüm oyunlarda mı dosyalar eksik ?

Kardeşim RAM MHz'lerini en yukarıya cektinn mi? Hatırlıyor musun böyle bir şey yaptın mı?

Tüm oyunlarda mı dosyalar eksik?

Her zaman her ihtimali düşüneceksin. Olabilir. Dosyaları kontrol et bence.

Her zaman her ihtimali düşüneceksin. Olabilir. Dosyaları kontrol et bence.
gereksiz ihtimalleri düşünüp boşa kafa yormaya gerek yok.
Reis oyunlar orjinal oyunları belki 10 defa silip tekrar kurdum. XMP yi açıp kapamam bir şeyi değiştirmiyor gene aynı sıkıntı oluyor.

^^
sorun çok yüksek ihtimal ile belleklerde, aldığınız belleklerin kaç volt çalıştığını üretici sayfasından veya belleklerin üzerinde ki etiketten kontol edin.
anakartlar bellek voltajlarını AUTO olarak bıraktığınız zaman bellekleri standart genel bir volt değeri ile çalıştırmakta.
lakin bazı belleklerin çalışma voltajları standardın biraz üzerinde olabiliyor, bu durumda anakartın belleklere verdiği voltaj düşük geldiği için kararsızlık ve neticesinde mavi ekran ile karşılaşıyorsunuz.
örneğin benim kullandığım bellekler fabrika çıkışı 1.65v ile çalışmakta, fakat ben bellek ayarlarında volt ayarında AUTO seçeneğini seçersem anakart belleklere 1.5v vermeye başlıyor ve mavi ekran hatası alıyorum.
elle manuel 1.65v seçip veya XMP bellek profilini seçtiğimde (sanırım XMP profili sadece intel anakartlarda var) bellek voltajını uygun olan 1.6v olarak ayarlıyor.
eğer anakart biosunda bellek profillerinde XMP seçeneğiniz yoksa belleğin standart voltajını öğrenip manuel olarak bu voltajı ayarlayın, sorun çözülecektir.
eğer bellek standart frekansından daha yüksek bir frkans seçiyorsanız standart voltajdan biraz daha yüksek bir voltaj değeri girerek belleğin stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı