Oyunlarda donma ve siyah ekran problemi

İşletim sistemi
Windows 10

N'everAMD

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, CS:GO ve Spec Ops gibi oyunlarda, oyun aniden donuyor. Ardından siyah erkan geliyor ve "Alt+Tab" atıyor, sonra oyunu tekrar açıyor. Spec Ops'da görüntü geliyordu fakat CS:GO'da oda gelmiyor (sesler hala var).

Windows 10 ve ekran kartı güncel.

Sistem: Ryzen 2700, RX 590, MSI B450M PRO M.2 v2, 2x8 Crucial Ballistix 3000MHz

Not: Sorunun ilk önce anakart RAM uyuşmazlığı yüzünden olduğunu düşündüm ama yaptığım hiçbir testte RAM ile ilgili sorun çıkmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sürümün nedir? AMD ekran kartları için bir süredir sürücü problemleri var. DDU ile kaldırıp sırası ile eki sürümleri yükleyip tek tek test eder misin? 3 eski sürüme kadar tek tek dene.

7B84v49, yani anakartın son BIOS sürümü. DDU ile kaldırıp kurmadığım herhangi bir sürücü kaldığını sanmıyorum. Şöyle söyleyeyim , 2019 Eylül'den itibaren 20.4.2 ye kadar bütün driverları teker teker kurdum.

O kadar para bayıldığımız ekran kartının takında stock haliyle iş yapamaması çok saçma değil mi ? Bu ayaların otomatikte kalınca stabil olmasını bekliyor insan. Dün gece bende de 1600 üstü yazmıştı ama oyun açınca 1510'da çalıştı ve hiç crash yemedi. Şimdi girip OC yi aktif edince 1640da çalışmaya zorluyor tabi onaylar onaylamaz oyun crash (siyah ekran) veriyor. Bende 20.2.2 (WQHL) var şuan, aslında tüm sürümleri denedim ama sizde de aynı sorun oluştuysa tam olarak driver kaynaklı değil sanırım. Ben şimdi her oyun için ayrı ayrı ortalama değer mi bulmaya çalışacağım ?
Bir daha AMD ekran kartı mı tövbe hayatta almam artık. Görselde yaptığım ayarlar ile bende şuan 20.2.2 sürümünü kullanıyorum. Şua nlık bir sıkıntı çıkmadı bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı problemi gibi geliyor bana. Mümkünse servise gönderin değişsinler.

Bilmiyorum hocam ama başta RAM problemi sandım, çünkü şuan kullandığım RAM'ler anakartın sayfasında desteklenen kısımda yoklar. Memtest86 ile test ettim , 12 saate yakın açık kaldı ve problem çıkmadı ama uyumluluk kontrol ediyor mu bu program bilmiyorum. Sorunu bir nebze çözebildim ama tam olarak çare sayılmaz. Ekran kartının stok 1545 Mhz değerini 1535 yapıp voltajı biraz arttırınca stabil çalışmaya başladı. Diğer durumda sürekli olarak Radeon Software'daki 8 durum arasında gidip geliyor ve hem kullanım miktarı hemde Mhz değerleri sürekli değişiyor. Sonunda crash veriyor.

Bana kartın beslemeleri sorunlu gibi geldi. Oyun içi çekirdek voltajı ve güç değerlerini söyler misiniz?

1.181V ve 140-180 arası değişen güç değerleri var. Hatta bazen 120 bile oluyor , bazense 190 ama henüz hiç 100 ün altına inmedi ya da 200 ün üstüne çıkmadı. Radeon Software de bulunan 8 durum arasında sanki sınırsız gidip geliyormuş gibi bir durum var , belli bir değerde sabit değil gibi duruyor. 1545Mhz de durmuyor ve ekran kartı kullanım oranı sürekli ama sürekli değişiyor. Yırtılmalar başlıyo ve sonra donuyo, siyah ekran , masaüstü. PC kapanmıyor bile. Bugün Opera'da gezinirken bi anda dondu PC ve anakartta CPU ışığı yanmaya başladı. Restart attım düzeldi.

Undervolt dener misiniz? İmzamdaki rehberden yapın, sadece voltajları bu kadar düşürmeyin azıcık daha fazla verin. Eğer düzelirse fazlar sorunludur diyebilirim.

Düzeldiler zaten , ilk yaptığımda direk 1200Mhz 'e çektim. Her şey stabil çalıştı 3 4 saat boyunca , sonra yavaş yavaş arttırarak 1535 te durdum. Ama dün yine oyundan 1 kez atana kadar. Yani bu kadar para verdiğim şeyi neden normal ayarlarında kullanamıyorum ki ? Bu arada pc'yi ilk aldığımda ekran kartı henüz takılı değilken, ram ışıkları yüzünden bios'a giremediğimi hatırlatayım. Sorunun hala RAM uyumu olduğunu düşünüyorum.

Düzeldiler zaten , ilk yaptığımda direk 1200Mhz 'e çektim. Her şey stabil çalıştı 3 4 saat boyunca , sonra yavaş yavaş arttırarak 1535 te durdum. Ama dün yine oyundan 1 kez atana kadar. Yani bu kadar para verdiğim şeyi neden normal ayarlarında kullanamıyorum ki ? Bu arada pc'yi ilk aldığımda ekran kartı henüz takılı değilken, ram ışıkları yüzünden bios'a giremediğimi hatırlatayım. Sorunun hala RAM uyumu olduğunu düşünüyorum.
Benim yaptığım ayarları denediniz mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı