Oyunlarda Tam Ekranda Siyah Ekran Problemi

dermeister

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Eskişehir
Selamlar.

Başlıkta da belirttiğim gibi, on oyundan altısında tam ekran ayarlarına geçtiğimde siyah ekranla karşılaşıyorum. Bu oyunları pencereli veya kenarsız pencereli modlarda sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirken tam ekrana çektiğimde ekran siyah olarak kalıyor, görüntü gelmiyor ancak ses geliyor.

-Tüm sürücülerimi bir bir kontrol ettim, outdated olan hiç bir sürücüm yok, hepsi güncel.
-Bu sorunu herhangi bir güncelleme veya yazılım vs. indirdikten sonra yaşamadım, uzun süredir aynı problem var.

Bu problemi yaşadığımı hatırladığımı oyunlar

-Euro Truck Simulator 2 (Yükledikten sonra ilk açışımda sorunsuz oynadım, ikinci açışımda tam ekran ayarında siyah ekranda kaldı)
- Left 4 Dead 2 (Yükledikten sonra ilk açışımda sorunsuz oynadım, ikinci açışımda tam ekran ayarında siyah ekranda kaldı)
-Sanctum 2 (Yükledikten sonra ilk açışımda sorunsuz oynadım, ikinci açışımda tam ekran ayarında siyah ekranda kaldı)
-Insurgency

Sistemim:

HP 15BS107NT laptop
8 GB DDR4 RAM
Intel i5-8250U 1.6 GHz (Turbo 3.4 GHz)
Intel HD Graphics 620 2 GB
AMD Radeon 520 2 GB
1 TB 5200 RPM HDD

Oyun içi çözünürlük(1280x720) ayarlarınla masaüstü çözünürlük(1366x768) ayarların farklı ise çakışıyor olabilir? Her oyunda yapmasa da bazı oyunlarda bu çakışma kaynaklı tam ekranda sıkıntı çıkıyor. Oyun ayarlarını tam ekrana geçmeden sıfırla ya da oyunun ayar dosyasını sil. O yeniden senin çözünürlüğüne uygun oluştursun. Sen çözünürlük dışında kalan ayarları kısar ya da yükseltirsin.

Bu şekilde denemeni öneririm. Çünkü hepsinde ilk açışında sıfırlanmış ayarlarla oynayabiliyorsun. Muhtemelen grafik ayarlarını düzenlemeye çalıştıktan sonra kapanıp açılması sıkıntı oluyor. Dediğim şekilde bir dene.
Ayrıca oyunlarının çalıştığında harici grafik kartı ile çalıştığından emin ol. Değiştirilebilir grafik ayarlarında oyun belirleme yeri vardı. En son çift grafik kartlı laptop kullandığımdan hatırladığım kadarıyla.

Oyun içi çözünürlük(1280x720) ayarlarınla masaüstü çözünürlük(1366x768) ayarların farklı ise çakışıyor olabilir? Her oyunda yapmasa da bazı oyunlarda bu çakışma kaynaklı tam ekranda sıkıntı çıkıyor. Oyun ayarlarını tam ekrana geçmeden sıfırla ya da oyunun ayar dosyasını sil. O yeniden senin çözünürlüğüne uygun oluştursun. Sen çözünürlük dışında kalan ayarları kısar ya da yükseltirsin.

Bu şekilde denemeni öneririm. Çünkü hepsinde ilk açışında sıfırlanmış ayarlarla oynayabiliyorsun. Muhtemelen grafik ayarlarını düzenlemeye çalıştıktan sonra kapanıp açılması sıkıntı oluyor. Dediğim şekilde bir dene.
Ayrıca oyunlarının çalıştığında harici grafik kartı ile çalıştığından emin ol. Değiştirilebilir grafik ayarlarında oyun belirleme yeri vardı. En son çift grafik kartlı laptop kullandığımdan hatırladığım kadarıyla.

Düzelmedi hocam dediklerinizi yaptım, teşekkürler yinede.

Sana format önermek istemiyorum.
Öncesinde C ve D disk özelliklerinde disk tarama ve onarma işlemlerini yaptır. DISM programı ile de genel sistem taraması yap. Halen devam ederse son çare olarak formatı deneyebilirsin.

Sana format önermek istemiyorum.
Öncesinde C ve D disk özelliklerinde disk tarama ve onarma işlemlerini yaptır. DISM programı ile de genel sistem taraması yap. Halen devam ederse son çare olarak formatı deneyebilirsin.

Her format arkası bu problemi yaşıyorum hocam maalesef, dizüstü işte. Katla at çöpe.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı