Oyunlarda düşük CPU kullanımı

Evenfall

Hectopat
1060 6 GB ve Ryzen 5 2600 içeren bir sistemim var. FIFA 19 ve GTA V bu bilgisayarın oynatmakta zorluk çekmeyeceği oyunlar olduğunu düşündüğüm için MSI Afterburner indirip değerleri kontrol ettim. GPU kullanımı %100 ancak CPU kullanımı %5-%10 arasında dolaşıyor. Sizce sorun nerede?

Dosya Ekleri

• IMG_20201105_141542.jpg
    IMG_20201105_141542.jpg
    149,8 KB · Görüntüleme: 1.260
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartın çok düşük MHz'lerde çalışıyor. Her oyunda mı böyle?
Evet, 139'u geçmiyor.
Şimdi hocam soldaki ekranda MHz değeri yazıyor. Orayı stock hıza getirmemiz lazım. Orada ayarları kurcalamanız lazım biraz. Uzaktayız doğrudan bir şey dememiz doğru olmaz.
Bir Game booster (linç yemiyeyim) kullanmayı deneyebilirsiniz son çare.
O kısmı değiştirsem de o değerleri göremiyorum ki 139MHz den çıkmıyor ekran kartı.

Evet, 139'u geçmiyor.

O kısmı değiştirsem de o değerleri göremiyorum ki 139MHz'den çıkmıyor ekran kartı.

Game boosterı bir deneyin. Bir güç arttırımı yapıyor. Bir de driverlarınız kurulumu tam olarak. Ayrıca NVIDIA denetim masasından yüksek performansa alın bunu denetim masasından da yapın.
Eğer olmassa araştırma yapacağım biraz sonra döneceğim.

Game boosterı bir deneyin. Bir güç arttırımı yapıyor. Bir de driverlarınız kurulumu tam olarak. Ayrıca NVIDIA denetim masasından yüksek performansa alın bunu denetim masasından da yapın.
Eğer olmazsa araştırma yapacağım biraz sonra döneceğim.

Ekran kartı BIOS'u güncel. NVIDIA'dan ve denetim masasından güç ayarları da performans modunda. Söylediklerinizden geriye bir tek Game booster kalıyor. Ondan da pek umudum yok maalesef.
Ekran kartı BIOS'u güncel. NVIDIA'dan ve denetim masasından güç ayarları da performans modunda. Söylediklerinizden geriye bir tek Game booster kalıyor. Ondan da pek umudum yok maalesef.

Game booster da tahmin ettiğim gibi çare olmadı. 139MHz'den hareket etmiyor GPU.

Son düzenleme:

Game booster da tahmin ettiğim gibi çare olmadı. 139MHz'den hareket etmiyor GPU.

Biraz araştırma yaptım. Çözebilen olmamış. Driverı silip tekrardan kuranlar var. Onun harici başka çözüm yok. Genel kanı sorunun PSU kaynaklı olduğu. Eğer elinizde başka bir sistem varsa o sistem üzerinde ekran kartını deneyin. Onun harici verebileceğimiz başka bir öneri yok maalesef.
Eğer sistem üzerinde fazladan DVD sürücüsü veya HDD varsa onları sökün.

Bu görselde bir sıkıntı var mı sizce?

Dosya Ekleri

• 16045856650075588252551387268097.jpg
    16045856650075588252551387268097.jpg
    208,6 KB · Görüntüleme: 175

Bu görselde bir sıkıntı var mı sizce?

DDU ile temiz bir kurulum yapmanızı öneriyorum. Bilgiseyarınızda ki bir şey MHz kullanımını limitliyor olabilir. Eğer sorun çözülmez ise format atmanı öneririm. Baktın olmuyor sisteminde ki sıkıntıları fiziksel olarak analiz edebilecek teknik bilgisi yüksek olan biriyle itibara geçmeyi deneyin.

Geri
Yukarı