Çözüldü Oyunlarda FPS Düşmeleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

IBlackGhostI

Hectopat
Daha fazla  
  • Ryzen 3 1300X
  • Gigabyte A320M-DS2
  • CL Elite 600W v3
  • Sapphire RX580 8 GB
  • Gskill 8 GB 3200 MHz
Sıkıntım PUBG gibi bir oyun için sistem toplamış olup ara ara FPS düşüşü olmamasına rağmen oyunda takılmalar oluyor. Format denedim sonuç alamadım. Driver sitelerden güncel olarak çektim yine bir düzelme olmadı. Sizce sorunu nedir ?

Çözüm
Ekran kartını besleyecek bir CPU satın alman gerekiyor.
Sistem özelliklerin ve Bütçe belirtip yeni bir konu aç. Arkadaşlar önerilerde bulunacaktır.
Ayriyeten bellek takviyesi de yapman gerekiyor. Boşta 2 GB fazla bellek bulunması FPS düşmelerini önleyecektir.

Çok teşekkür ederim. Şu an için çözdüm galiba 2 saatlik oynamada yapmadı. Formattan sonra BIOS ayarlarım sıfırlanmış. RAM XMP ayarını kapatıp manuel 2933 MHz yaptım şu an için karşılaşmadım ama RAM takviyesi yapacağım tavsiyenize uyup. İşlemci işine şu an giresim yok. Ortalama %76 civarlarında kullanım yoğun kullanımda. Yoğun kullanımdan kastım Discord, Chrome, ReLive açık ve birkaç uygulamam daha var arkada. Tekrardan teşekkür ederim. İyi günler.
Bağlantıdaki rehbere göre Oyun içi CPU, GPU, Bellek kullanımı ve sıcaklık değerlerini paylaşın.
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
HD Tune PRO yazılımı ile disk taramasını da gerçekleştirin. Health, Error Scan ve Benchmark testlerini paylaşın.
Bad Sector Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Büyük ihtimalle bellek yetersizliğinden kaynaklanıyor.
Güncel oyunlarda 16 GB bellek artık şart oldu.
MSI Afterburner her türlü sistemde işe yarıyor mu? Fan hızını, işlemci kullanımını kontrol edebiliyor muyuz? Yoksa sadece destekleyen sistemlerde mi? Yazıda göremedim ondan soruyorum.

MSI Afterburner her türlü sistemde işe yarıyor mu? Fan hızını, işlemci kullanımını kontrol edebiliyor muyuz? Yoksa sadece destekleyen sistemlerde mi? Yazıda göremedim ondan soruyorum.

Sistem ayırt ettiğini sanmıyorum. Beraberinde Riva Tuner diye bir program kuruluyor. Saatin yanında MSI simgesi bir uçak, Riva Tuner de mavi bir LCD ekran şeklinde. Gerekli ayarlamaları yapınca, tam ekran film izlenen uygulamalarda veya oyunlarda değerleri gösteriyor. Ayarları MSI Afterburner üzerinden yapıyorsun. Riva'da ise "Show On-Screen Display" seçeneği "ON" ayarında olsun, yeter.

Bağlantıdaki rehbere göre Oyun içi CPU, GPU, Bellek kullanımı ve sıcaklık değerlerini paylaşın.
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
HD Tune PRO yazılımı ile disk taramasını da gerçekleştirin. Health, Error Scan ve Benchmark testlerini paylaşın.
Bad Sector Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Büyük ihtimalle bellek yetersizliğinden kaynaklanıyor.
Güncel oyunlarda 16 GB bellek artık şart oldu.
CPU Kullanımı %80-90 arası
GPU Kullanımı %90-99 arası
RAM Kullanımı 7200 MB
GPU Sıcaklık 70 Derece
CPU Sıcaklık 60 Derece

Bu arada oyun SSD'de orada bad sectör bulunmadı ama HDD'de 1 tane buldu.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    39,5 KB · Görüntüleme: 48
Sistem özelliklerin ve Bütçe belirtip yeni bir konu aç. Arkadaşlar önerilerde bulunacaktır.
Ayriyeten bellek takviyesi de yapman gerekiyor. Boşta 2 GB fazla bellek bulunması FPS düşmelerini önleyecektir.

Çok teşekkür ederim. Şu an için çözdüm galiba 2 saatlik oynamada yapmadı. Formattan sonra BIOS ayarlarım sıfırlanmış. RAM XMP ayarını kapatıp manuel 2933 MHz yaptım şu an için karşılaşmadım ama RAM takviyesi yapacağım tavsiyenize uyup. İşlemci işine şu an giresim yok. Ortalama %76 civarlarında kullanım yoğun kullanımda. Yoğun kullanımdan kastım Discord, Chrome, ReLive açık ve birkaç uygulamam daha var arkada. Tekrardan teşekkür ederim. İyi günler.

Çözüm

Bu arada, aynı programda FPS ayarının görüntülenmesini de aktif hale getirebilir ve böylece oyun ayarlarında ince ayarı daha kolay yapabilirsin. Kolay gelsin.

Bu arada, aynı programda FPS ayarının görüntülenmesini de aktif hale getirebilir ve böylece oyun ayarlarında ince ayarı daha kolay yapabilirsin. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim ama konunun başında belirttiğim gibi FPS düşmesini hiç yaşamıyorum. 4-5 farklı programla baktım FPS düşmüyordu zaten. Yine de teşekkürler 🙏

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı