Oyunlarda FPS sabitlemek yararlı mıdır yoksa zararlı mı?

BİM

Hectopat
Herkese merhaba.

Ben genellikle Valorant ve CS:GO oynuyorum. Bu oyunlarda FPS değerim iyi iken bir anda FPS düşmesi yiyorum ve anlık düşüşler oluyor. Tabii ki bu durum bu tip rekabetçi oyunlarda hoş değil. Size sorum şudur 60 Hz monitör ile FPS'yi 60'a sabitlemek mantıklı mıdır, FPS dropları azaltır mı? Yoksa FPS sınırını kaldırıp en yüksek FPS'yi almak mı mantıklıdır? Birazcık araştırdım ancak genellikle FPS sabitlemek zararlı mıdır gibi konular gördüm. Bir de bir grup monitör hızının 5-10 FPS üstüne sabitle, diğer grup ise monitör HZ hızın ile aynı değere sabitle diyor. Bir de bir kişi güç seçeneklerinden "işlemci güç yönetimi" ayarlarını %100'den %99'a çekmeyi öneriyor. Herhangi bir yararı zararı olur mu? Ve bir de FPS sabitlemek gerekiyor ise G-Sync mi açmak doğrudur yoksa Valorant içinden FPS sabitleme ayarı ile sabitlemek doğrudur, farkı var mıdır? Bu ani FPS düşüşler can sıkmaya başladı ve kararsız kaldım bu yüzden sizlere danışmak istedim. Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
CoD Modern Warfare'de V-Sync kapalı oynayamıyorum inanılmaz ekran sallanıyor dalgalı FPS'den dolayı. 60 FPS altına düşmüyorum yüksek kare hızı alıyorum yine de akıcılık berbat. Mecbur 60 FPS sınırı getirdim şimdi akıcı. İlginç olan oynadığım diğer oyunlarda değişken kare hızlarında sorun yaşamıyorum BF 5 gibi.

Oyundan oyuna değişir, eğer CS:GO gibi bir oyunda açarsan hayvan gibi input lag ekler 60FPS sabitlemek (+12Ms). 60Hz monitörde 150FPS ye sabitleyebilirsin CS:GO da, yan etkileri hissedilmez. Ha GTA vs. oynuyorsundur onlarda sabitle gitsin 60'a.

Yeni konular

Geri
Yukarı