Oyunlarda FPS sabitlemek yararlı mıdır yoksa zararlı mı?

BİM

Hectopat
Herkese merhaba.

Ben genellikle Valorant ve CS:GO oynuyorum. Bu oyunlarda FPS değerim iyi iken bir anda FPS düşmesi yiyorum ve anlık düşüşler oluyor. Tabii ki bu durum bu tip rekabetçi oyunlarda hoş değil. Size sorum şudur 60 Hz monitör ile FPS'yi 60'a sabitlemek mantıklı mıdır, FPS dropları azaltır mı? Yoksa FPS sınırını kaldırıp en yüksek FPS'yi almak mı mantıklıdır? Birazcık araştırdım ancak genellikle FPS sabitlemek zararlı mıdır gibi konular gördüm. Bir de bir grup monitör hızının 5-10 FPS üstüne sabitle, diğer grup ise monitör HZ hızın ile aynı değere sabitle diyor. Bir de bir kişi güç seçeneklerinden "işlemci güç yönetimi" ayarlarını %100'den %99'a çekmeyi öneriyor. Herhangi bir yararı zararı olur mu? Ve bir de FPS sabitlemek gerekiyor ise G-Sync mi açmak doğrudur yoksa Valorant içinden FPS sabitleme ayarı ile sabitlemek doğrudur, farkı var mıdır? Bu ani FPS düşüşler can sıkmaya başladı ve kararsız kaldım bu yüzden sizlere danışmak istedim. Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an yaz ayındayız ve bilgisayarlar haliyle iyice ısınıyor ve karantinadan dolayı vs. günde 10 saat civarı kullanıyoruz. Daha doğrusu ben kullanıyorum. Durum böyle olunca FPS'yi monitörün Hz değerine sabitlemek bilgisayarı daha az yoracak ve o takılmalar azalacaktır. Sana tavsiyem bilgisayarın içini temizlemediysen temizlemen, temizlediysen dediğim gibi yapmanı öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
herkese merhaba;

Ben genellikle Valorant ve CS:GO oynuyorum. Bu oyunlarda FPS değerim iyi iken bir anda FPS düşmesi yiyorum ve anlık düşüşler oluyor. Tabii ki bu durum bu tip rekabetçi oyunlarda hoş değil. Size sorum şudur 60 Hz monitör ile FPS'yi 60'a sabitlemek mantıklı mıdır, FPS dropları azaltır mı? Yoksa FPS sınırını kaldırıp en yüksek FPS'yi almak mı mantıklıdır? Birazcık araştırdım ancak genellikle FPS sabitlemek zararlı mıdır gibi konular gördüm. Bir de bir grup monitör hızının 5-10 FPS üstüne sabitle, diğer grup ise monitör HZ hızın ile aynı değere sabitle diyor. Bir de bir kişi güç seçeneklerinden "işlemci güç yönetimi" ayarlarını %100'den %99'a çekmeyi öneriyor. Herhangi bir yararı zararı olur mu? Ve bir de FPS sabitlemek gerekiyor ise G-Sync mi açmak doğrudur yoksa Valorant içinden FPS sabitleme ayarı ile sabitlemek doğrudur, farkı var mıdır? Bu ani FPS düşüşler can sıkmaya başladı ve kararsız kaldım bu yüzden sizlere danışmak istedim. Şimdiden herkese teşekkürler.

Video ayarlarında devre dışı olan bir ayar vardı. Dikey eşitleme olabilir. Onu üçlü arabellekleme olarak ayarlarsan otomatik Hz’ine göre ayarlıyor. Ve bu ayarı yaptıktan sonra oyun bana daha smooth gelmeye başlamıştı. Deneyebilirsin.

Ben bu mesajı niye acaba az önceki bir troll mesajın üstüne cidden bahsedildiği kadar kötü bir yer mi diye bakmaya gittiğim DA'da bunu gördüm 🙁 ? Oradaki arkadaşlar çözüm bulamadı mı? Hayır FPS'i sınırlandırmak zarar vermenin aksine sistemi rahatlatır. Zaten eğer monitörünüz Hz'inin üstünde FPS değerleri alırsınız ve bununla birlikte de yırtılmalar başlar.

Takılma gibi durumlar ve fps'in hiçbir oyunda stabil olmaması nedeniyle fps'i sabitlemek mevcut hz'ye daha iyi bir performans sunar tabi gecikmeyi düşürür düşürmez ama oyun daha sabit ve stabil olur ani düşüşler yaşamazsın farklı birşey olmaz pc kendini zorlamaz hep aynı performansı aldığın içinde daha alışık olursun.

FPS'niz çok değişkense ani düşüşler performansınızı kötü etkileyebilir. Sabitlemeniz daha iyi olur tabii sabit bir FPS değeri alıyorsanız bir anlamı yok.

Geri
Yukarı