Oyunlarda FPS sabitlemeyince ekran kartı sıcaklığı ve fan hızı yükseliyor

Tolga Salman

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlara merhaba FPS sabitleyince ve FPS sabitlemeyi kaldırınca olan farkları aşağıda paylaşıyorum. 60' sabitleyince RPM değeri düşüyor ve vızıltı, ıslık sesi ortadan kalkıyor sistem daha sessiz çalışıyor. Fakat sabitlemeyi kaldırınca RPM 2000'i geçiyor haliyle ses artıyor. Bunun bir çözümü vs var mıdır?

Dosya Ekleri

• 1662125195232.png
    1662125195232.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 28
  • 1662125366975.png
    1662125366975.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 35
FPS sabitleyince normal olarak ekran kartı kendini pek yormaz hocam, yorulmadığı için de serin çalışır ve fanları daha yavaş döndürür.
Ancak FPS kısıtlaması olmazsa sistem çıkabileceği en yüksek FPS değerlerine çıkmaya çalışır, ekran kartına da bu yüzden daha fazla yük biner ve ısınır, ısındığı için de fanlar daha hızlı çalışır.

FPS sabitleyince normal olarak ekran kartı kendini pek yormaz hocam, yorulmadığı için de serin çalışır ve fanları daha yavaş döndürür.
Ancak FPS kısıtlaması olmazsa sistem çıkabileceği en yüksek FPS değerlerine çıkmaya çalışır, ekran kartına da bu yüzden daha fazla yük biner ve ısınır, ısındığı için de fanlar daha hızlı çalışır.

Değeler normal mi peki? Yeni aldım sistemi içimde bir endişe var. 165Hz bir monitör almayı düşünüyorum bu vızıltı sesinden kurtuluş yok sanırım. 75'e sabitleyince bile başlıyor.

Evet var. Cyberpunk aldım bu gece yükleyeceğim.
O biraz daha zorlar sistemi, o zaman oyundaki sıcaklık ve kullanımlar ile ilgili daha kesin bir şey söyleyebiliriz. Dediğim gibi oyun içerisindeki görüntüde sıkıntı gözükmüyor. Dilerseniz Cyberpunk oynarken 1-2 dakikalık video alıp YouTube'a yükleyerek burada paylaşabilirsiniz.

O biraz daha zorlar sistemi, o zaman oyundaki sıcaklık ve kullanımlar ile ilgili daha kesin bir şey söyleyebiliriz. Dediğim gibi oyun içerisindeki görüntüde sıkıntı gözükmüyor. Dilerseniz Cyberpunk oynarken 1-2 dakikalık video alıp YouTube'a yükleyerek burada paylaşabilirsiniz.
Denediğim oyun R6 idi ve hiç oyuna girmedim ana menüde denedim. Yine de normal mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı