Oyunlarda HZ üstü FPS bir işe yarar mı?

İşletim sistemi
Windows 10

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi dostlar. Mesela benim laptopun ekranı 120Hz, CS:GO'da 120 FPS üstü bir işime yarar mı? G-Sync özelliği yok sanırım benim ekranda.

Ben televizyon kullanıyorum şöyle bir dezavantajı oluyor. 60 Hz olduğu için FPS 60 a yaklaşmaya başladığında mouse gecikmesi artıyor ama 100 ün üstünde oynadığım zaman daha fark edilebilir şekilde ani tepkiler daha iyi oluyor. Ha bu televizyona özel bir şey olabilir, monitörde bilemem.

Ben televizyon kullanıyorum şöyle bir dezavantajı oluyor. 60 Hz olduğu için FPS 60 a yaklaşmaya başladığında mouse gecikmesi artıyor ama 100 ün üstünde oynadığım zaman daha fark edilebilir şekilde ani tepkiler daha iyi oluyor. Ha bu televizyona özel bir şey olabilir, monitörde bilemem.
Monitörde aynı şekilde 60Hz olsa bile 60 fps ve 120 fpsde oynanabilirlik aynı olmuyor daha iyi refleks gösterilebiliyor yüksek fpde.

Rekabetçi bir oyunda farkeder. Salın gösterebildiği kadarını göstersin bilgisayarınız. Input Lag ihtimalini ne kadar azaltırsanız o kadar iyi. Sabitlerseniz oyuna gönderdiğiniz komutlarda saliselik gecikmeler olabilir. Monitörünüz görüntüleyemiyor ve freesync, gsync özellikleri yoksa yırtılmalar olur sadece. O tarz bir oyunda da yırtılmayı kimsenin takacağını sanmıyorum.

Akıcılık artmaz arkadaşlar. FPS ne kadar yüksek olursa giriş gecikmesi o kadar düşer. 240FPS 12ms gecikme değeri veriyorsa fareye veya klavyeye bir komut verdiğinizde 12ms geç işleme konur. 500FPS'de 8ms olur örnek veriyorum sadece. Giriş gecikmesi düştükçe yaptıklarınızın yansıma gecikmesi de düştüğünden akıcı hissediyorsunuz, akıcılık artmıyor. Yani burada bir kazanım var, hiçbir anlamı yok diyemeyiz.

Hocam akıcılıktan pek bişey kaybetmezsiniz fakat ekrana gelen görüntüyle ekran kartı arasında ki gecikme süresi artar mesela bu sayı 10sa 20 olur fakat bunu her insan anlamıyor benim gibi senelerdir oyun oynayan kişiler anlıyor genelde bu durumu

Bu dediklerin doğru mu? Yani video vesaire bulabilir miyiz bu konu hakkında? Çünkü ben 144hz monitörde oynuyorum ve oyun içi fps'i serbest bırakıyorum, kimi oyunda 130 kimi oyunda 230 alıyorum. Maks 144 fps'e mi ayarlamalıyım? Bu gecikme olayı mücadeleci oyunlarda benim ne kadar aleyhime olur?

Bu dediklerin doğru mu? Yani video vesaire bulabilir miyiz bu konu hakkında? Çünkü ben 144hz monitörde oynuyorum ve oyun içi fps'i serbest bırakıyorum, kimi oyunda 130 kimi oyunda 230 alıyorum. Maks 144 fps'e mi ayarlamalıyım? Bu gecikme olayı mücadeleci oyunlarda benim ne kadar aleyhime olur?
144 fpsye sabitlersen 230 fpsde aldığın Latencyi alamayacaksın dahada yükselecek onun için fpsyi sabitlemek mantıklı bir iş değil her ekran kartı farklı Latency değerlerine sahip Nvidia bu konuda biraz önde mesela şu videoda Fpsnin yanında yazan latency değerleri ne kadar düşükse refleks gösterme olasılığın bir o kadar artar en üst kısımda fpsnin yanında yazıyor değerler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

144 fpsye sabitlersen 230 fpsde aldığın Latencyi alamayacaksın dahada yükselecek onun için fpsyi sabitlemek mantıklı bir iş değil her ekran kartı farklı Latency değerlerine sahip Nvidia bu konuda biraz önde mesela şu videoda Fpsnin yanında yazan latency değerleri ne kadar düşükse refleks gösterme olasılığın bir o kadar artar en üst kısımda fpsnin yanında yazıyor değerler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben de fps ne kadar yükselirse o kadar iyi diye biliyodum. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı