Oyunlarda HZ üstü FPS bir işe yarar mı?

İşletim sistemi
Windows 10

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi dostlar. Mesela benim laptopun ekranı 120Hz, CS:GO'da 120 FPS üstü bir işime yarar mı? G-Sync özelliği yok sanırım benim ekranda.

Bu 120Hz monitörün varsa geçerli bir olay. En düşük ayalarda oynamak zorunda da değiller bu ara. Yüksek ayarlar, çok fazla detay içeriyor ve uzun saatler oynadıktan sonra gözü yoruyor bu detaylar özellikle de ''Shader''.
Konuyu açan arkadaş 120 Hz monitörü olduğunu belirtmiş. Bu arada her zaman yüksek fps en iyi tercih olacaktır.

Hocam akıcılıktan pek bişey kaybetmezsiniz fakat ekrana gelen görüntüyle ekran kartı arasında ki gecikme süresi artar mesela bu sayı 10sa 20 olur fakat bunu her insan anlamıyor benim gibi senelerdir oyun oynayan kişiler anlıyor genelde bu durumu
Bu da rakibi görmeyi mi zorlaştırır sence ya da refleks göstermeyi genelde böyle deniyor.

Bu da rakibi görmeyi mi zorlaştırır sence ya da refleks göstermeyi genelde böyle deniyor.
Refleks göstermeyi zorlaştırır evet onun için fps sabitlemenin pek bir esprisi yok alabildiğin en yüksek fpsyi almak ekran kartından monitöre giden gecikme süresini en aşağı düşürür.

Refleks göstermeyi zorlaştırır evet onun için fps sabitlemenin pek bir esprisi yok alabildiğin en yüksek fpsyi almak ekran kartından monitöre giden gecikme süresini en aşağı düşürür.
Teşekkürler yorumun için. :)

60 Hz monitörüm var. PES 2020 normalde 200 lerle oynuyorum. Sabit 70 FPS yaptığımda oyun çok dalgalı gelmeye başladı. Bence etkiliyor ama nasıl bilmiyorum araştırmak gerek.

60 Hz monitörüm var. PES 2020 normalde 200 lerle oynuyorum. Sabit 70 FPS yaptığımda oyun çok dalgalı gelmeye başladı. Bence etkiliyor ama nasıl bilmiyorum araştırmak gerek.
Fps sabitleyince gecikme artıyor çünkü aldığın en yüksek fpsdeki gecikmeyle sabitlediğinde gecikme farklı ekran kartını binevi kısıtlamış oluyorsun ve tam verim alamıyorsun fpsyi serbest bırakmak en iyisi her zaman.

LOL'de 75 HZ monitör kullanırken FPS'yi sabitlediğimde ekranı sağa sola çekerken takılma oluyor gibi geliyordu. Serbest bıraktığımda 100 leri geçince çok rahatladığını hissediyordum. Şİmdi 144 HZ monitör kullanıyorum aynı olay 120'lerin altına düştüğünde oluyor. Hele 75'e çektiğimde gözlerim ağrıyor hiç kullanamıyorum :D. Çok garip...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı