Oyunlarda kasma ve cızırtı

tasberkay

Hectopat
Merhaba arkadaşlar öncelikle sistem özelliklerimi şöyle:

• İntel Core i5 3570k
  • Sapphire HD 7870xt
  • Gskill 8gb Ripjaws x
  • Windows 7 Ultimate kullanıcısıyım.

Şimdilik bunlar yeterli diye düşündüm.

Sorun şu; herhangi bir oyuna girdiğimde cızırtı ve kasmalar başlıyor. Bunlar zamanla daha da fazla oluyor. Bu sorun tf2 de bile oluyor hiçbir oyundan zevk alamıyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Anlamadığım şey bilgisayarım daha yepyeni alalı 2 ay bile olmadı ve böyle sorunlarla karşı karşıya kalıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isıdan kaynaklı olabilir. Yazılımsal sorunlardan olabilir. Güncel olmayan oyun ve sürücülerden dolayı olabilir. Windows 8.1'e geçme zamanı geldi, geçiyor. İlk önce kasanın içine dikkatli bir şekilde temizle. İşlemci fanını temizle. Termal macunu yenile. Sürücülerini güncelle. BIOS güncellemei yap.

1.Windwos 8.1'i kur.
2.Ekran kartı driverın en üst versiyonunu kur.
3.Steam Beta'ya katıl.
4.Yine olursa Bios'u güncelle.

Windows 8.1 i şu an düşünmüyorum. Ekran kartımın da driveri zaten güncel.

- - - Güncellendi - - -

Steam betaya nasıl katılacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Steam'de Ayarlar'a girdiğinde yukarıda menü bölümünde Account yazar.
Account'a tıkladığında aşağılarda 'Beta participation:' gibi bir metin göreceksin, onun yanında Steam Beta Update yazıyorsa zaten katılmışsın demektir.

Cızırtı konusunu biraz daha açar mısın? PSU nedir sistemdeki? Windows 8.1'e geçmen şart güncel oyunlar için. Ama bana burada sorun ekran kartında gibi geldi. HD 7850 ve 7870 serisinde çok sorun yaşayan var nedense.

Cızırtı sorununu Realtek High Definition Audio driverını yükleyerek çözdüm. Kasma sorunu en çok Metro 2033 oyununda oluyordu. O da oyunun optimizasyon mallığındandır heralde. :D

- - - Güncellendi - - -

Hayır! Maalesef sorun devam ediyor. Kandırdı beni Realtek. Bir an için sevinmiştim ama şimdi çok üzgünüm :(
Sorunumu biraz daha açıyorum. Bu aralar Metro 2033 oynadığım için o oyun üzerinden gidelim(bütün oyunlarda oluyor yanlış anlamayın)
Oyunu ilk açtığımda hiçbir şey yok ama yaklaşık bir dakika sonra falan ortalama 100-150 fps arası oynadığım oyun birden 10-15 fps ye düşüyor ve cızırtılar artıyor, mouse iyice yavaşlıyor.
Ben de sorunun ekran kartında olduğunu düşünüyorum sizce ne yapmalıyım?

Ekran kartını garantiye götürün. Geldiğinde Windows 8.1 e geçin. Birde ekran kartının güncel beta sürümünü yükleyin..

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı