Oyunlarda Kasma ve Program Açılamama Sorunu

Görkem99

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar benim sorunum dün kasmayan oyunların bugün kasmaya başlaması ve programların açılmaması. Yeni çıkan Shadow of Mordor oyununu bilirsiniz. Bu oyunu 10 saat kadar Texture Quality High ayarda, gerisi ultra ayarda 10 saat boyunca sıkıntısız oynadım. Dün aynı şekilde Watch Dogs Bad Blood Dlc'sini sıkıntısız oynadım. Bugün ise oyun kasmaya başladı. Siz sormadan söyliyeyim Amd 14.9.1 Beta sürücüsünü kullanıyorum. Bütün Chipsetler felan güncel. Kaspersky İnternet Security 2014 kullanıyorum ve onun yanında Herdprotect kullanıyorum. İkiside hiç virüs bulmadı. Isı dereceleri felan çok normal, yani sıcaklıktan kaynaklanan bir sorunda yok. Şimdi ise Kaspersky GetSystemInfo Parser 2.96 ile tarattım. Buda linki GetSystemInfo Parser 2.96 yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayarınızdaki açık programlardan olabilir. Taskmanager kısmından sistem kaynaklarını çok kullanan açık programları kontrol edin. İhtiyacınız olmayan programları kapatın ve başlangıçtan kaldırın. Services kısmından ne olduğundan emin olduğunuz ihtiyacınız olmayan servisleri disabled ve ya manuel olarak ayarlayın. Advanced System Care gibi sistem temizlik programlarını kullanın ama işiniz bitince kaldırın. Çünkü onlar da sistem başlangıcına yerleşiyor. Kısacası ihtiyacınız olmayan bütün programlardan kurtulun. Bence bilgisayarınızda çok önemli dosya yoksa antivirüsü de kaldırın çünkü onlar da çok kaynak yiyor. Windows Defender oldukça yeterli.
Zaten dün kasmayan oyun bugün kasıyorsa eğer sistem ayarlarında değişiklik yapmadıysanız açık programlardan kaynaklanması muhtemel.

Oyundaki sıcaklık durumu bir değişme olmadı önceden neyse şimdide o o yüzden sıcaklıkla alakalı bir problemim yok. Amd sürücümü Ddu ile şimdi kaldırmayı deneyeceğim. Ddu bana biraz tehlikeli bir program gibi geldi ama şimdi bir kullanmayı deniyeceğim. Sonucu bildireceğim. Teşekkürler. Windows Defender bana çok yetersiz kalıyor. Açık olan program fazla yok zaten services kısmındada gereksizleri zaten kapatttım. Prefecher gibilerini.

Amd sürücülerimi silip tekrar kurdum, fakat sorun çözülmedi yalnız iki oyundada dikkatimi çeken bir şey oldu. İki oyundada ilk 5-10 dk kasma oluyo sonra ise daha hiç kasma, donma vs. olmuyo sizce bunun sebebi nedir ?

Amd sürücülerimi silip tekrar kurdum, fakat sorun çözülmedi yalnız iki oyundada dikkatimi çeken bir şey oldu. İki oyundada ilk 5-10 dk kasma oluyo sonra ise daha hiç kasma, donma vs. olmuyo sizce bunun sebebi nedir ?
Dün sorun yoktu demiştiniz. Bugün mü hep ilk 5-10 dakika kasma problemi yaşadınız. Sistem geri yüklemeyle sistemin daha önceki haline dönün.

Ben yazdığınız yazılara göre dün sorun yoktu bugün ise oyunları açtığımda ilk 5-10 dakikalarda kasma problemi yaşıyorum diye sorununuz olduğu kanaatine vardım. SSD sistem geri yükleme destekler. Sistem geri yüklemeniz yoksa ozaman bugün bilgisayarda yaptığınız değişiklikleri gözden geçirin yüklediğiniz programlar varsa kaldırıp deneyin. Taskmanager ile oyuna girerkenki bellek miktarlarını kontrol edin. Çok fazla bellek harcayan program varsa bunları kapatıp tekrar deneyin. Anladığım kadarıyla belleğiniz dolu olduğu için oyun bu belleği tam olarak kullanmaya başlayana kadar kasma problemi yaşıyorsunuz. Dün sorun yoktu dediğiniz için ekran kartından kaynaklandığını düşünmüyorum.

Teşekkürler ama sorunum çözüldü gibi, daha test etmedim oyunlarda ama yinede emin gibiyim. Bugün bilgisayarı 3 saat felan açık unuttum ve bilgisayarın başına geçtiğimde uyku moduna aldığını gördüm ve o anda güç modunun dengeli moda alındığını anladım ve hemen onu yüksek performansa aldım. Zaten dün baktığımda yüksek performanstaydı, bugün kendi kendine geçmiş. Benim gibi böyle sorunlar yaşayanlar varsa umarım bu yazıyı görürler.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı