Oyunlarda menüye girip çıkınca ani FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

adsads

Hectopat
Daha fazla  
Oyunlarda bir anda FPS düşüp çıkıyor. Daha çok takılma gibi gözüküyor, sanki oyuna bilgisayarın gücü yetmiyor gibi bir takılma ve yavaşlama hali oluyor. Ve bu çoğunlukla oyun esnasında menüye girip oyuna tekrar dönünce oluyor. Menüden dönüşte oyun takılmaya başlıyor.

Denediğim oyunlar: Metro Exodus, AC Valhalla, Immortals Fenxy Rising... Kullandığım ayarlar: 2K çözünürlük, High grafik.

Sistemim:
Intel Core i5-10600K işlemci.
MSI MPG Z490 GAMING Edge Wi-Fi anakart.
2 tane G.Skill Ripjaws V F4-3000C16-16gvrb RAM.
NVIDIA GeForce RTX 2080 Super ekran kartı.
Samsung SSD 970 EVO Plus oyunun yüklü olduğu, onun dışında Samsung SSD 860 EVO da var.

MSI Afterburner'da baktığımda oyun esnasında GPU kullanımı yüzde 99-95'ten yüzde 60'a düşüyor sonra tekrar çıkıyor, bazen çıkamayıp 60-40-20 falan oluyor o esnada takılıyor. Nasıl çözebileceğime dair hiçbir fikrim yok. Kendimce iyi bir sistem topladım ve aylardır hiçbir sorun yokken son bir haftada böyle sorunlar olmaya başladı. Bir sürü yolu denedim; sıfırdan kurulum yaptım, programlar yükledim ama düzelmiyor.

Hocam NVIDIA'nın sürücü güncellemelerini kontrol etmenizi önerebilirim. Kaldı ki RTX 2080 var diyorsunuz. Kasmaması gerek. Grafiği Ultra'ya almayı ama 2K değilde 1080p Ultra falan deneyin. En kötü ihtimalle NVIDIA GeForce Experince ile falan açın oyunlarınızı

Hocam o bende de oluyor sizden daha kötü bir bilgisayarımın olmasına rağmen. Siz sürücüleri güncel tutun yine de. Belki menüde FPS'nin çok artması ve oyuna girince FPS'nin düşmesi bilgisayarı şaşırttığı için de olabilir.

Hocam o bende de oluyor sizden daha kötü bir bilgisayarımın olmasına rağmen. Siz sürücüleri güncel tutun yine de. Belki menüde FPS'nin çok artması ve oyuna girince FPS'nin düşmesi bilgisayarı şaşırttığı için de olabilir.
GeForce Experience sorunu çözecektir tahminimce işte dediğim gibi. Umarım çözer.
Birde hocam Windows 10 Pro kullanmaya özen gösterin eğer değilse ve arama kısmına "Oyun Modu" yazın açın. Açık değilse onu aktif hâle getirin.

Şöyle ki bazı oyunların menülerinde FPS sabitlenir, bazılarında sabitlenmez. Dolayısıyla örneğin 100 FPS civarı aldığınız bir oyunda menüye girdiğinizde FPS bir anda 400-500-600-700 gibi uçuk değerlere çıkabilir. Sonrasında oyuna döndüğünüzde ise bilgisayarınızın bu geçişi işlemesi esnasında bu sorun olabilir.

Naçizane tavsiyem, oynadığınız oyunların rekabetçi olup olmamasına göre ekranınızın Hz değerinin 1-2 aşağısına FPS sabitlemeniz veya V-SYNC açmanız olacaktır. Veya Çerçevesiz Tam Ekran modunda oynamak da bir çözüm olabilir.

Elinizdeki kart güçlü bir kart. Çoğu oyun menüsünde gereksiz FPS artışına sebep oluyor olabilir.

Bir de unutmadan, o takılma esnasında işlemci ve ekran kartınızın sıcaklıklarına dikkat edin. Eğer sıcaklıklar fazla yükseliyorsa, sistem koruma amaçlı parçalara verilen gücü azaltıyor olabilir.

Şöyle ki bazı oyunların menülerinde FPS sabitlenir, bazılarında sabitlenmez. Dolayısıyla örneğin 100 FPS civarı aldığınız bir oyunda menüye girdiğinizde FPS bir anda 400-500-600-700 gibi uçuk değerlere çıkabilir. Sonrasında oyuna döndüğünüzde ise bilgisayarınızın bu geçişi işlemesi esnasında bu sorun olabilir.

Naçizane tavsiyem, oynadığınız oyunların rekabetçi olup olmamasına göre ekranınızın Hz değerinin 1-2 aşağısına FPS sabitlemeniz veya V-SYNC açmanız olacaktır. Veya Çerçevesiz Tam Ekran modunda oynamak da bir çözüm olabilir.

Elinizdeki kart güçlü bir kart. Çoğu oyun menüsünde gereksiz FPS artışına sebep oluyor olabilir.

Bir de unutmadan, o takılma esnasında işlemci ve ekran kartınızın sıcaklıklarına dikkat edin. Eğer sıcaklıklar fazla yükseliyorsa, sistem koruma amaçlı parçalara verilen gücü azaltıyor olabilir.
Her güzelin de bir kusuru olabiliyor. Ama tahminimce o kadar ciddi sorun yoktur hocam umuyorum. Uğraştırıcı olunca sinir bozuyor gerçekten

Herkese cevapları için teşekkür ederim. Maalesef henüz bir çözüm bulamadım, Windows oyun modu açmak ya da GeForce çözüm olmadı. Kaç yıl önce çıkmış Origins'te bile kasıyor bilgisayar. Sıcaklık da çok olmuyor, stres testi de yaptım sorun yok; menüye girmekle alakası yokmuş onu da anladım. Ama mesela oyun açıkken arkadan Steam indirme yapınca menüde bile takılıyor, oyunun başlangıç ekranında bile. RAM'le ilgili olabilir mi bilemiyorum o yüzden.
Diyorum ki bir bilgisayarcı çağırıp tüm parçaları söktürüp baştan taktırsam faydası olur mu acaba?
Belki benim yaşadığım sorunu yaşayan olur diye yazıyorum. Xbox One S kolu ile bağlanıyordum kablosuz olarak, onu çıkarınca benim sorun düzeldi. Baktım yurt dışında da bu sorunu yaşayan çok olmuş.

Geri
Yukarı