Oyunlarda paket kaybı oluyor

th1n

Centipat
Daha fazla  
Oyunlarda oyundayken anlık paket kaybı yaşıyorum. Arkada herhangi bir uygulama açık olmuyor. Bu durumu sadece modeme Wi-Fi ile başka cihaz bağlıyken yaşıyorum. İnternet hızım 50 megabit üstü sürekli stabil.

Wi-fi ile bildiğim kadarıyla paket kaybı çok normal. Mümkün olduğunca ethernet portuyla bağlan ve Wi-fi ile ille bağlanmam gerekiyorsa sanırım bu paket kaybı sıkıntısını Wi-fi 6 teknolojisinde çözdüler.

Ben zaten modeme Ethernet kablosu ile bağlıyım. Fakat ev internetine Wi-Fi ile başka cihaz bağlandığında paket kaybı oluyor.

Bunun bir çözümü yok. Oyun oynarken Wi-Fi'yi kullanan kişilerin çıkmasını isteyebilirsiniz.
Ne alakası var şimdi bunun ? 50Mbps download hızı var. Yani bu demektir ki 50Mbps download kaldırabilecek bir bant genişliğine sahip. Arkadaş farklı bir cihazdan Wireless bağlantı olunca paket kaybı olduğunu söylüyor. Bunun çözümü var. Abonesi olduğu internet sağlayıcısı ile alakalı. Bir bakıma doğru bir şey yazarken, diğer tarafta gerçekte neden böyle olduğunu kestirip atıyorsunuz. Bu yüzden internet müşteri temsilcileri her önüne gelen kullanıcılara bu tür cevaplar vermekte kendilerini haklı buluyorlar. Neden kablosuz bağlantı ile modeme bağlanan kullanıcıların modem ile ilişkilerini kessinler ki ? 50Mbps bant genişliğine sahip bir internet alacaksınız ve sadece bir bilgisayara kablolu bağlantı kurup tek başına mı kullanacağız sırf ping yükselmesin ve paket kaybı olmasın diye. Saçmalık. Aynı şey bende de var. Sorun başka cihazların bağlanması değil aslında. Sorun söz de sahip olduğumuz xxx bant genişliği değerimizin gerçekten o değere sahip olmaması. Çünkü rezalet olan ara bağlantı sunucuların bant genişliği kötü. Özellikle kullanıcılara yakın olan santraller. İlk çıkış noktaları, saha dolapları...35Mbps download hızım var. Oyunda ping'im 62 iken, arka taraftan bilgisayar üzerinden siteler arası geçiş yaparken, oyunda ping değerim 130'a fırlıyor. Bu bant genişliğini kaldıracak bir modeme sahibim, hatta daha fazlasına. Fakat böyle bir sorun yaşıyorum. İnternet sağlayıcısına telefon açıyorum, online işlemlerden tüm gerekli ve açıklayıcı olan her şeyi kendilerine paylaşmama rağmen onlar da bana dönüp "çözüm yok" psikolojisi uyguluyorlar. Bir de dönüp kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı tercih edin diyor dalga geçercesine. CS:GO oyunu en fazla ne kadar download ve upload harcayabilir ki ? Siteler arasında geçiş yaparken ne kadar download yapabilirim ? 35/6 Mbps bant genişliğim var ama yetişemiyor şu iki işlem olduğu zaman ping'im fırlıyor.

@yoshitsune Mesela bunu açıklayabilir misin neden böyle ping yükselmesi ve paket kaybı yaşıyorum 35Mbps download hızım varken, en fazla anlık olarak 25Mbps download olurken, geriye kalan 10Mbps bant genişliğim ne işe yarıyor ? Üstelik başka hiçbir cihaz bağlı değil. İsterse 30 tane cihaz bağlı olsun. Bant genişliği daralmadıkça mantıken benim ping'im yükselmemesi ve paket kaybı olmaması gerek. 100Mbps paket alıp tek bir bilgisayardan kablolu bağlantı kurarak mı ping'in stabil olmasını bekleyeceğiz ?
Adsız.jpg

Ve inan bana burada 25Mbps bile ping'imin içine etmiyor sadece. 35Mbps download hızımla CS:GO oynarken 2. bir en ufak download etme durumunda mermilerim kötüleşiyor. Bence bu internet sağlayıcıların kullanıcılarına uyguladığı sistemlerle alakalı. Bin bir türlü ayarlar var ve çoğunu bilmiyoruz. Az çok bildiğimiz şeyler ile sağlayıcılarla iletişime geçmekte mümkün değil. Çünkü dönüp dönüp aynı şeyleri geveliyorlar. Kablosuz bağlantı kurmayın. Modem resetleyin. Akşam uyurken modeminizi kapatın gibi gibi...

Ben neler gördüm. TurkNet mesela 100Mbps kullanırken bir ara akşamları tam olarak saat 21:00 da başlayıp gece 03:00'a kadar download hızım 9Mbps'e çakılıyordu. Microsoft sitesinden, Nvidia sitesinden ve sunucuları hızlı olan tüm sitelerden, Steamden bile download hızımın 9Mbps olduğunu gösteren ekran görüntüleri paylaşmıştım kendilerine. Israrla bana dönüp kendi cins sitelerinde ki hız testine ait ekran görüntüleri istiyordu. Ve işin aptalca tarafı kendi sitelerinde ki hız testinde hızım 98Mbps çıkıyordu. Bu görselin üzerine bana dönüp "bağlandığınız sunucularda, sitelerde yavaşlık problemi var" diyorlardı. Microsoft ve Steam için :p İşte böyle bir saçmalık. TurkNet'in söz de o kendi sitesinde ki hız testinin bu şekilde göstermesi gayet normal. Çünkü o lanet olası site için kullanıcılarına özel olarak ara bağlantı sunucularını iyi yapıyorlar. Böylece bir sorun olmuyor. TurkNet kendi "altyapımız" dediği sitede "yaptırım merdiveni" diye bir açıklaması var. Fiziksel olarak TurkNet ADSL/VDSL bağlantı türünü kendi VEA sistemi ile kullanıcılarına sunuyor. Bu fiziksel bağlantı Telekoma aittir. Kendi sitelerinde görsel ve yazılı olarak saha dolabı-santral Telekoma, ama ondan sonra ki tüm ara bağlantıların Türkiye'nin tüm illerinde kendilerine ait olduğunu söylüyor. En son 4 ay önce yine TurkNet kullandığım zaman Tracert testinde ara bağlantı sunucularım Telekoma aitti. Ve Telekomun İstanbulda ki en rezalet bant genişliğine sahip sunucusu olaran Gayrettepe sunucularına atamış sevgili TurkNet :) Bunları kendilerine yine aynı şekilde yazdığım zaman, 1 IQ kelime oyunu yaparak "Fiziksel alt yapınız Telekoma aittir" diyor.

Buyur TurkNet altyapısı :p Altyapımız — TurkNet

Adsız.jpg

Bakar mısın dolandırıcılara. Omurga sistemi kendilerine aitmiş. Ara bağlantılar kendilerine aitmiş. Ama kullandığın zaman işler pratikte hiçte öyle değilmiş. Ama bu ülkede insanları kandırıp dolandıranlar legal takılabilir, onlara madalya bile takılabilir, siz böyle şeyleri şikayet ederseniz siz suçlu durumuna düşebilirsiniz. Hakkınızı aradığınız zaman size deli muamelesi yapıyorlar. Ama bu düpedüz insanları kandırmaktır. TurkNet kullanan kaç kişiye Tracert yaptırdım ve %60 Telekomun ara bağlantısını kullanıyorlardı :p Rezillik. TurkNet CEO'suda öyle pozitif bir görünüm sunarak insanları kandırmaya devam etsin. Bu firma mı kullanıcıyı düşünen, özgür iletişimi savunanlar ? Al birini vur ötekine...

Son düzenleme:
Ne alakası var şimdi bunun? 50Mbps download hızı var. Yani bu demektir ki 50Mbps download kaldırabilecek bir bant genişliğine sahip. Arkadaş farklı bir cihazdan Wireless bağlantı olunca paket kaybı olduğunu söylüyor. Bunun çözümü var. Abonesi olduğu internet sağlayıcısı ile alakalı. Bir bakıma doğru bir şey yazarken, diğer tarafta gerçekte neden böyle olduğunu kestirip atıyorsunuz. Bu yüzden internet müşteri temsilcileri her önüne gelen kullanıcılara bu tür cevaplar vermekte kendilerini haklı buluyorlar. Neden kablosuz bağlantı ile modeme bağlanan kullanıcıların modem ile ilişkilerini kessinler ki? 50Mbps bant genişliğine sahip bir internet alacaksınız ve sadece bir bilgisayara kablolu bağlantı kurup tek başına mı kullanacağız sırf ping yükselmesin ve paket kaybı olmasın diye. Saçmalık. Aynı şey bende de var. Sorun başka cihazların bağlanması değil aslında. Sorun söz de sahip olduğumuz XXX bant genişliği değerimizin gerçekten o değere sahip olmaması. Çünkü rezalet olan ara bağlantı sunucuların bant genişliği kötü. Özellikle kullanıcılara yakın olan santraller. İlk çıkış noktaları, saha dolapları...35Mbps download hızım var. Oyunda Ping'im 62 iken, arka taraftan bilgisayar üzerinden siteler arası geçiş yaparken, oyunda ping değerim 130'a fırlıyor. Bu bant genişliğini kaldıracak bir modeme sahibim, hatta daha fazlasına. Fakat böyle bir sorun yaşıyorum. İnternet sağlayıcısına telefon açıyorum, Online işlemlerden tüm gerekli ve açıklayıcı olan her şeyi kendilerine paylaşmama rağmen onlar da bana dönüp "çözüm yok" psikolojisi uyguluyorlar. Bir de dönüp kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı tercih edin diyor dalga geçercesine. CS:GO oyunu en fazla ne kadar download ve upload harcayabilir ki? Siteler arasında geçiş yaparken ne kadar download yapabilirim? 35/6 Mbps bant genişliğim var ama yetişemiyor şu iki işlem olduğu zaman Ping'im fırlıyor.

@yoshitsune mesela bunu açıklayabilir misin neden böyle ping yükselmesi ve paket kaybı yaşıyorum 35Mbps download hızım varken, en fazla anlık olarak 25Mbps download olurken, geriye kalan 10Mbps bant genişliğim ne işe yarıyor? Üstelik başka hiçbir cihaz bağlı değil. İsterse 30 tane cihaz bağlı olsun. Bant genişliği daralmadıkça mantıken benim Ping'im yükselmemesi ve paket kaybı olmaması gerek. 100Mbps paket alıp tek bir bilgisayardan kablolu bağlantı kurarak mı Ping'in stabil olmasını bekleyeceğiz? Eki Görüntüle 1494927

Ve inan bana burada 25Mbps bile Ping'imin içine etmiyor sadece. 35Mbps download hızımla CS:GO oynarken 2. bir en ufak download etme durumunda mermilerim kötüleşiyor. Bence bu internet sağlayıcıların kullanıcılarına uyguladığı sistemlerle alakalı. Bin bir türlü ayarlar var ve çoğunu bilmiyoruz. Az çok bildiğimiz şeyler ile sağlayıcılarla iletişime geçmekte mümkün değil. Çünkü dönüp dönüp aynı şeyleri geveliyorlar. Kablosuz bağlantı kurmayın. Modem resetleyin. Akşam uyurken modeminizi kapatın gibi gibi...

İnanın çok haklısınız. Ülkemizdeki internet sorunu yıllardır çözülemiyor. Bir de sağlayıcıların saçmalıkları var. Aradığım müşteri temsilcisinden daha bilgiliyim. Adama sorunları anlatıyorum, modemi kapat/aç yapıyor sorunun devam ettiğini söylüyorum, bana 15dk sonra geri arayın diyor. Bunun bir çözümü yok dememin sebebi kendi tecrübelerim, TT ile yaşadıklarım ben çözemedim açıkçası. Sağlayıcı değiştirmeme rağmen. Ve bu sorunların çözümü nasıl olur bilmiyorum. Çok iyi özetlemişsiniz halimizi. Ama dediğim gibi bunun çözümü nedir gerçekten bilmiyorum. Umarım konu sahibi sorununu çözebilir.

İnanın çok haklısınız. Ülkemizdeki internet sorunu yıllardır çözülemiyor. Bir de sağlayıcıların saçmalıkları var. Aradığım müşteri temsilcisinden daha bilgiliyim. Adama sorunları anlatıyorum, modemi kapat/aç yapıyor sorunun devam ettiğini söylüyorum, bana 15dk sonra geri arayın diyor. Bunun bir çözümü yok dememin sebebi kendi tecrübelerim, TT ile yaşadıklarım ben çözemedim açıkçası. Sağlayıcı değiştirmeme rağmen. Ve bu sorunların çözümü nasıl olur bilmiyorum. Çok iyi özetlemişsiniz halimizi. Ama dediğim gibi bunun çözümü nedir gerçekten bilmiyorum. Umarım konu sahibi sorununu çözebilir.
Valla yapmamız gereken aslında çok basit. Mesela bir fabrika işçilerini düşünün. Grev yaptıkları zaman hak ettikleri şeyleri o şekilde alabiliyorlar. Biz de internet kullanıcıları olarak toplu bir şekilde sesimizi duyurabiliriz. Ben bu konuyu ciddi olan bir forumda açtım, ama benim gibi olan kullanıcılar benimle dalga geçtiler. Gerçekten anlamıyorum bunun neresi komik ki. Bir de durumu anlamayıp farklı şekilde anlayanlar oldu. Hepsine tek tek açıklamalar yaparak anlattım. Bu görselleri, ve yazılanları en azından mantığını kullanan herhangi birisi anlayabilir. Hiçbir altyapısı olmasa bile, en azından 2+2 = 4 olduğunu öğrenmek kadar basit bir şey. Yazsınlar Google'a internet omurgası nedir. Ara bağlantı sunucuları nedir gibi. Bu bilgileri Türkçe okuma bilen birisi anlayabilir. Ama alışmışlar kendilerine her söylenen yalana inanmaya, her gülen suratın kendisinin kahramanı olacağına. Bu sağlayıcıların siyasetçilerden hiçbir farkı yok. Hepsi umut avcısı, hepsi insanların eksik olduğu şeyleri kullanıyorlar. TurkNet CEO'su bilindik forumlarda ve tanınan YouTuberlar ile söyleyişi yapıyor. Fakat o kadar tutarsızlar ki, ama işte o YouTuberlar ve bilindik forum yöneticileri sayesinde insanlar bu tür insanlara düşünmeden ve deneyimlerini irdelemeden güvenip inanıyorlar. Pandemi döneminde zamları yapmaya başladılar. Ve nedense çok tuhaf ama kota devrimini sonlandıran TurkNet Telekom ile aynı süreç içinde zamları yapıyor ilk sağlayıcılar olarak :) Hemen üzerine diğer firmalarda yapıyor. TurkNet ile xxx firmanın farkı nedir ? Örneğin Netspeed. Tamamen Telekomun ara bağlantılarını kullanan bir yan firma :p Tıpkı TurkNet gibi. ADSL/VDSL Superonline dahil diğer tüm xxx firmalar Telekomun fiziksel hattını ve portlarını kullanıyorlar. TurkNet'in burada ki ayrıcalığı nedir ki daha yüksek fiyat geçirebiliyor mesela ? Dönüp çok bilmişler gibi açıklamalar yapıyorlar. Telekom port ücretlerine zam geldiği için kendileride bu yüzden zam yapmışlar. Alla alla. Bir tek TurkNet için mi Telekomun portları bu kadar pahalı ? Üstelik canlı müşteri temsilcileri bile yok. Cidden diyorum kendi mantığını kullanan herhangi birisi özellikle şu TurkNet'in hangi akıla hizmet ettiğini anlar. Her gülümseyen, her bizi düşündüğünü geveleyen insanlara inanmayı sürdürürsek her önüne gelen içimizden rahatça geçmeye devam edecek. Bunun örneklerini sadece internet sağlayıcılarında deneyim edinmedik. Her önüne gelen aynı benzer yöntemi yapıyor. Siyasetçilerin ucuz yöntemleri bu ülkede iyi tuttuğu için, her rant peşinde koşan insanda aynı şeyleri yapıyor. Kaç senedir TurkNet Telekomun ADSL/VDSL üzerinden kullanıcılarına internet veriyor. Düşünebiliyor musunuz bunu, sadece al ve sat işlemi yaptılar. Ve ortada yıllardan beridir emek veriyoruz diye geçiniyorlar. Bunun nesi emek ? Bir başka firmadan port al ve sat. Ne güzel karlı bir iş. Kendi fiber hattını duyurdular. Mubarek sanki evrene kadar uzanan bir hatları varmış gibi artık baz aldığı özelliğide bu oldu. Türkiyenin genel olarak acaba %5'ine sahip midir bu TurkNet'in kendi fiberi ? Siz sanıyor musunuz ya da kim inanabilir TurkNet'in Türkiyenin geneline fiber hat çekeceğine ? Telekom buna izin verseydi, bundan 20 sene önce Superonline'a verirdi. O dönemlerde bile izin vermedi. Belediyelerde izin vermedi. Fiber hattın çekilmesi Telekomdan önce belediyeleri ilgilendirir :p Çünkü kazmaları gerek bi yerleri, bunu yapmaları içinde belediyeler izin vermeli, ama vermiyorlar, neden versinler halkını çok düşünen belediyeler. Onlara iyi bir vergi veren kan emici Telekom varken. Neden hak ettiğini versin insanlara, önce her zaman kendileri olacak, sonra halkın sırası gelirse artık, bu sıra bize de hiç gelecek gibi değil, çünkü bizi düşünenler aslında sadece kendini daha çok düşünenler oluyor. Hangi dünyada acaba bu kadar geveleyen insanlar vardır. Eminim çok az konuşan, hatta hiç konuşmadan halkına, kullanıcısına hakkını veriyorlardır, ama bizim buralarda gevelemekten başka bir şeyler yapmıyorlar. Bunların yaptıkları sağ gösterip sol vurmak mantığıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı