Oyunlarda saniyelik takılmalar

• Konuyu başlatan İsmail Şeker
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 27B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
3 defa götürdüm bütün yerlerde aynı. Aynı takılma oluyor ve malesef 2 senedir çözümü bulamadım ve bilgisayarcılarda. Adamlar normal diyorlar ufak takılmalardan ne olacak diyorlar.

3 defa götürdüm bütün yerlerde aynı.Aynı takılma oluyor ve malesef 2 senedir çözümü bulamadım ve bilgisayarcılarda. Adamlar normal diyorlar ufak takılmalardan ne olacak diyorlar.
Fraps programını yükleyerek FPS'ni takip edermisin oyunlarda, örneğin ne denli büyük düşüşler/hareketlilikler oluyor. (30dan 8'e ani düşüş falan gibi)

Onu yükledim. Örneğin Mafia 2 oyununda tam bölüm açılırken başında FPS 60'tan 55 veya 50 ye düşüyor. Sonra ara ara 60'tan 55 veya 58'e düşüyor ve düştüğü anda saniyelik takılma meydana geliyor. Diğer oyunlarda da böyle 60' 58'e normalde takılmaması gerekiyormuş fazla bir FPS düşmesi değil çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu yükledim.Örneğin mafia 2 oyununda tam bölüm açılırken başında fps 60'tan 55 veya 50 ye düşüyor.Sonra ara ara 60'tan 55 veya 58'e düşüyor ve düştüğü anda saniyelik takılma meydana geliyor.Diğer oyunlarda da böyle 60' 58' e normalde takılmaması gerekiyormuş fazla bir fps düşmesi değil çünkü.

FPS düşüşlerine bakarsak normal olduğunu söyleyebilirim fakat eğer oyun deneyimini harici bir video ile çekip takılmaları gösterirsen minimum 720p o zaman daha verimli yanıt verebiliriz. Ayarlar yüksek olabilir optimize etmen de gerekebilir.

Arduo ısrar ediyorsun hala normal olduğunu, normal değil diyorum. Ayrıca en yüksek ayarda da aynı en düşük ayarda da aynı. 3 FPS düşmesinden oyun mu takılır. Bir tane adamın yazısını sana okutmak istiyorum.
Systemdeki anlık 1 sıkışmadan ötürü 1 fps düşüş görüyorsun, bunu ekran kartına bağlamak kesinlik'le yanlış. Çünkü ekran kartından kaynaklı 1 fps düşüş olsa bu durum 60fps gibi 1 değerde kesinlikle herhangi 1 rahatsızlık yaratmaz. Arka planda çalışan; virüs / antivirüs / hizmetler ya da systemin anlık sıkışmasına neden olabilicek buna benzer yazılımlardan kaynaklı 1 durum olabilir. En kötü ihtimal'de bahsedildiği gibi oyundaki crack'in yada oyunun kendinden olan sorunudur. Update'i vardır çözebilir v.s.
Yani 1 fps düşüşün ki (60 fps'den bahsediyorsun) rahatsızlık veriyor olması akla ekran kartı dışında her şeyi getirebilir ve normali budur. Üstelik o düşüş esnasında sen 1 fps olduğunu görüyorsundur. Aslında fps 59'a değil 0'a bile iniyor olabilir (çünkü bahsettiğin rahatsızlık ancak bu durumda oluşabilir,). Fakat o anki o minik kilitlenmede ölçümü yaptığın yazılım'da o saniyelik/saliselik donmadan nasibini aldığı için (system sıkışması) yaşadığın anda 59'da donup kalıyor ve fps'nin 0 olduğunu (öylesine anlık 1 sürede) gösteremiyordur bile. Kısaca bu olaya ille de donanımsal olarak bakılırsa , durumun sorumlusu en kötü ihtimal şu sıralamayla olur; Bellek / HDD / CPU. Fakat farkındasındır ki bunların hepsi VGA da dahil 1-1 'ine gebe olan şeyler ve böyle 1 sıkışmada faturayı direk VGA'ya kesmek çok mantıksız ve saçmadır. Oyunda değil de donaımsalda ısrar edersen, en fazla şunu da denemeni önerebiliriz; anakart biosuna girersin, pci latency timer'ı (32 ise 64 / 64 ise 128) şeklinde'de değiştirir denersin ama bu ayarın bile sorununu çözme olasılığı yine de düşük. Çünkü en baştada bahsettiğin üzre
1 oyunda'ki sıkışmadan bahsediyoruz.
Niçin faturayı VGA'ya kestin ? Tahminimce ekrandaki 1 sıkışma olduğu için, iyi monitörüne kesmemişin faturayı.

Güzel yaklaşım hocam senin dediğin de olabilir. Bizde burda fikir yürütüyoruz sonuçta. Bilim kadar kesin konuşamoyoruz.

Arduo dediğim gibi takılmalar normal değil. Yeni sistem toplamayı düşünüyorum işte bu yüzden ama korkmuyo değilim yine aynı sorunu yaşarım diye:)

Arduo dediğim gibi takılmalar normal değil.Yeni sistem toplamayı düşünüyorum işte bu yüzden ama korkmuyo değilim yine aynı sorunu yaşarım diye:)

İmzamdaki sistem ile demincek Assassin's Creed III gibi oyunu ultra ayarda (1920 x 1080) 48, 42, 40, 38, 45 gibi FPS'lerde oynayarak denedim hiçbir takılma/donma veya hatta sistem tökezlemesi yaşamadım. Böyle FPS düşüşleri diğer oyunlarda da karşıma çıkıyor fakat oyun deneyimi bozulmuyor. Belkide sendeki sorun başka bişey olabilir. Bilemiyorum.

Kardeş fps düşmesi yaşıyorsun da anlık takılma oluyor mu o esnada o önemli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı