Oyunlarda yüksek işlemci ve RAM kullanımı

Noggola

Hectopat
Daha fazla  
Herhangi bir oyun oynadığımda RAM ve işlemci kullanımım tavan seviyeye çıkıyor. Görev yöneticisinde %97-100 arası kullanım görünüyor. Böyle olduğunda da hem oyunlardan düşük FPS alıyorum GPU kullanımının düştüğünden hem de bilgisayar yavaşlıyor, takılıyor ve oldukça rahatsız edici bir hal alıyor. Bunun sebebi nedir? Sistemimde SSD mevcut, MSI GTX 1060, I5 6600, MSI H170 Gaming M3 ve 16GB RAM kullanıyorum. İşlemcim ve ekran kartım yük altınca yani oyunlarda falan 55-60 derece oluyor. Tüm sistem güncel ve Windows 10 Pro kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artık oyunlar yüksek RAM kullanıyor, o normal ama işlemci de 4 çekirdekli olduğu için ağır oyunlarda %100 kullanması normal. Son zamanlarda "i5 Stuttering" başlığıyla açılan çok konu görmeye başladım. Hele ki BF1 de i5 ile oynanmıyormuş. Hangi oyunlarda yaşıyorsunuz bu sorunları tam olarak?

Artık oyunlar yüksek RAM kullanıyor, o normal ama işlemci de 4 çekirdekli olduğu için ağır oyunlarda %100 kullanması normal. Son zamanlarda "i5 Stuttering" başlığıyla açılan çok konu görmeye başladım. Hele ki BF1 de i5 ile oynanmıyormuş. Hangi oyunlarda yaşıyorsunuz bu sorunları tam olarak?
Mesela GTA 5, CS:GO, PUBG, Rust gibi oyunlarda. Oyun oynamıyorken bile RAM kullanımım %90. Her oyunda drop giriyor yani işlemci ve GPU kullanımım anlık olarak %30 lara düşüyor benim gördüğüm kadarıyla. Oyun oynamıyorken böyle oyun oynuyorken ise CPU ve bellek değerleri %97+.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    14,9 KB · Görüntüleme: 1.376
RAM kullanımı yanlış gösteriyor olmalı. En yüksekten en aşağı 97 Mb kullanırken aşağıya doğru azalmasına rağmen 16 GB RAM %97 kullanılması imkansız. Arkaplandaki gereksiz programları kapatın. Örneğin Chrome, Spotifty gibi. Görev yöneticisi > Başlangıç kısmından açılış programlarının hepsini kapatın. Ondan sonra yeniden başlatıp 2 dakika kadar bekleyip hiç bir işlem yapmadan görev yöneticisi durumunu paylaşır mısınız tekrar?

RAM kullanımı yanlış gösteriyor olmalı. En yüksekten en aşağı 97 Mb kullanırken aşağıya doğru azalmasına rağmen 16 GB RAM %97 kullanılması imkansız. Arkaplandaki gereksiz programları kapatın. Örneğin Chrome, Spotifty gibi. Görev yöneticisi > Başlangıç kısmından açılış programlarının hepsini kapatın. Ondan sonra yeniden başlatıp 2 dakika kadar bekleyip hiç bir işlem yapmadan görev yöneticisi durumunu paylaşır mısınız tekrar?
Dediğinizi yaptım ve bunu gösterdi. Başlangıç uygulamalarını yeniden etkin hale getirip yeniden başlattığımda yine aynı değerleri gösterdi. Sanırım sorun farklı bir sebepten. Ayrıca RAM kullanımı sorunu yakın zamanlarda ortaya çıktı bunu belirtmeyi unutmuşum. 5 ay önce çektiğim bir video bulunmakta GPU sorunu için çekmiştim ki hala öyle fakat RAM kullanımım normaldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    16,1 KB · Görüntüleme: 1.131
Şahsen aynı işlemciyi gtx 780 ti ile kullanıyorum. Ne BF1 de ne PUBG da ne de optimizasyon özürlü Mass Effect Andromeda da %86 üstünde CPU kullanımı görmedim. BIOS ayarlarınız Default haldeyken dener misiniz sistem performansınızı ?

Edit: Büyük ihtimal İşletim Sisteminin bu olayda parmağı var ya da konu sahibinin sisteminde meşhur bitcoin wormlarından var.

Edit2: Tekrar baktığımda gördüm. Aynı sorundan 2 hafta önce bende muzdariptim.MSı Gaming App'ın son sürüm olup olmadığına bakar mısınız ? Ben silip en yeni versiyonu kurduğumda düzelmişti.

Son düzenleme:
Şahsen aynı işlemciyi gtx 780 ti ile kullanıyorum. Ne BF1 de ne PUBG da ne de optimizasyon özürlü Mass Effect Andromeda da %86 üstünde CPU kullanımı görmedim. BIOS ayarlarınız Default haldeyken dener misiniz sistem performansınızı ?

Edit: Büyük ihtimal İşletim Sisteminin bu olayda parmağı var ya da konu sahibinin sisteminde meşhur bitcoin wormlarından var.

Edit2: Tekrar baktığımda gördüm. Aynı sorundan 2 hafta önce bende muzdariptim.MSı Gaming App'ın son sürüm olup olmadığına bakar mısınız ? Ben silip en yeni versiyonu kurduğumda düzelmişti.
MSI Gaming App yüklü fakat kullanmıyorum ve ilk yüklediğimde zaten bu sorun vardı. Bilgisayara Windows 7 yi de Windows 8.1 i de kurdum fakat düzelmedi. Şuan Windows 10 Pro kullanıyorum orjinal ve 1 kere format da atmıştım işletim sisteminden kaynaklı değil. Sanırım işlemciyi garantiye yollayacağım.

Bence sorun yazılımsal yani işlemciye veya ramlere suç atmak mantıksız. Sistemin ilk aldığınız günden beri böyle mi yani ne zaman başladı bu sıkıntı?

Bence sorun yazılımsal yani işlemciye veya ramlere suç atmak mantıksız. Sistemin ilk aldığınız günden beri böyle mi yani ne zaman başladı bu sıkıntı?
İlk aldığım günden beri işlemcim böyle. RAM sorunu yakın zamanda çıkmıştı fakat bu akşam oyun oynarken ki arkaplanda google vs. açıktı RAM sorununun düzeldiğini gördüm. Fakat sebebini anlayamadım kendi kendine düzeldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı