Çözüldü Oyunlardaki CPU ve GPU sıcaklığım yüksek mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ixdrone

Decipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi / Oyun geliştirici
İşlemci: i7 9700 (K'sız olan)
Kart: MSI RTX 2070 Super Ventus OC.
Kasa: Xigmatek Cockpit.

Boşta iken işlemci sıcaklığı: 40 civarında.
Boşta iken ekran kartı sıcaklığı: 35 civarında.

Kasanın önünde 3 tane 12cm fan var. Havayı içeriye çekiyor.
Kasanın üstünde, arkasına doğru 12cm 1 fan var, havayı dışarıya atıyor.
Kasanın arkasında 1 tane fan var o da sıvı soğutucu için. 12cm'lik tek fana sahip bir sıvı soğutucu kullanıyorum.

CS:GO gibi oyunlarda sıcaklıkla 55-65 civarında iken, Watch Dogs 2 oynarken; işlemci de, ekran kartı da 85 dereceyi görüyor ve sabit 85 derecede çalışıyor. Oyunu kapattıktan 60 saniye sonra ikisi de 50 derecelere iniyor.

Tecrübem olmadığı için soruyorum. Sıcaklık değerleri normal mi? Sistemin zarar görmemesi için, bileşenlerin sıcaklıkları maksimum kaça kadar çıkmalı?

Çözüm

Kasanın arkasında 1 tane fan var o da sıvı soğutucu için. 12cm'lik tek fana sahip bir sıvı soğutucu kullanıyorum.

CS:GO gibi oyunlarda sıcaklıkla 55-65 civarında iken, Watch Dogs 2 oynarken; işlemci de, ekran kartı da 85 dereceyi görüyor ve sabit 85 derecede çalışıyor. Oyunu kapattıktan 60 saniye sonra ikisi de 50 derecelere iniyor.

Tecrübem olmadığı için soruyorum. Sıcaklık değerleri normal mi? Sistemin zarar görmemesi için, bileşenlerin sıcaklıkları maksimum kaça kadar çıkmalı?
Aslında yapacak bir şeyin yok. CM, içine kalkıp saçma bir macun koyacak hali yok. Mastergel bir macun koymuştur.

Ama dikkatimi çeken şey şu oldu, 3 tane fan içeri hava verirken, 2 tane fan atıyor. Acaba içeride sıcak hava birikiyor olabilir mi?
CS:GO nispeten hafif bir oyun. WD2 ise ağır bir oyun. Aradaki sıcaklık farkı normal fakat 85 derece sağlıklı bir sıcaklık değil.

Sistemi toplarken hangi marka macun kullandınız?
Watch Dogs 2 işlemci ağırlıklı bir oyun o yüzden işlemciyi daha çok kullanıyor, sıcaklıklar yaz ayına göre normal. Sorun olmaz yani.
85 derece hiç de normal bir sıcaklık değil? Sağlıklı da değil. Yaz aylarında sıcak olması normal, ama bu yüksekliğin nedeni olabilir. Bu yükseklik sağlıklı bir yükseklik değil.

CS:GO nispeten hafif bir oyun. WD2 ise ağır bir oyun. Aradaki sıcaklık farkı normal fakat 85 derece sağlıklı bir sıcaklık değil.

Sistemi toplarken hangi marka macun kullandınız?

85 derece hiç de normal bir sıcaklık değil? Sağlıklı da değil. Yaz aylarında sıcak olması normal, ama bu yüksekliğin nedeni olabilir. Bu yükseklik sağlıklı bir yükseklik değil.

Tabi biraz fazla gözüküyor ancak tehlike edecek bir durum yok işlemci güçlü zaten sadece GHz düşmesi olur. Benim görüşüm bu.

hangi marka macu
İşlemci için;
Bu ürünü almıştım. Bu ürünün içinden çıkan termal macunu kullandım.

Aslında yapacak bir şeyin yok. CM, içine kalkıp saçma bir macun koyacak hali yok. Mastergel bir macun koymuştur.

Ama dikkatimi çeken şey şu oldu, 3 tane fan içeri hava verirken, 2 tane fan atıyor. Acaba içeride sıcak hava birikiyor olabilir mi?

Çözüm
Sıvı soğutma kullanmanıza rağmen işlemcinin 85c olması çok tuhafıma gitti. Direkt olarak kasa çalışırken içine elinizi sokup genel sıcaklığı kontrol edin anormal durum varsa, odanın çok sıcak olduğu bir yerde tutuyorsunuzdur bence.

Kasayı aldığım zaman, önden 3 tane fan içeri alıyordu. Arkada ise 1 tane fan dışarı atıyordu.

Fanlar takılı gelmişti. Sıvı soğutucunun fanı üst tarafa sığmadığı için, arkada duran fanı arka üst kısıma monte ettim. Arkadaki kısma ise sıvı soğutucuyu koydum. Zaten arka için 1 tane 12cm'lik yer var idi.

Kasayı aldığım zaman, önden 3 tane fan içeri alıyordu. Arkada ise 1 tane fan dışarı atıyordu.

Fanlar takılı gelmişti. Sıvı soğutucunun fanı üst tarafa sığmadığı için, arkada duran fanı arka üst kısma monte ettim. Arkadaki kısma ise sıvı soğutucuyu koydum. Zaten arka için 1 tane 12Cm'lik yer var idi.

Hava sirkülasyonu sorunu olabilir. Hava içerde dönüyorsa ısınabilir CPU.

Sıvı soğutma kullanmanıza rağmen işlemcinin 85c olması çok tuhafıma gitti. Direkt olarak kasa çalışırken içine elinizi sokup genel sıcaklığı kontrol edin anormal durum varsa, odanın çok sıcak olduğu bir yerde tutuyorsunuzdur bence.

Odamda konumlandırabileceğim, arakası önü boş olan en mantıklı yere koymaya çalıştım.
Masanın üstünde yer alıyor.
Siyah kısımlar; odanın duvarları.
Kasa , monitör ile duvarın arasında konumlanmış.
Daha mantıklı bir yer bulamadım.

Screen Shot 2020-07-12 at 23.14.08.png

Yeni konular

Geri
Yukarı