Rehber Oyunlardaki FPS ve Düşük Gecikme Arasındaki İlişki

Merhaba arkadaşlar, size sistem gecikmesini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Gecikme sorunlarını uzun zamandır araştırmak zorunda kaldım. Çünkü daha önce birden fazla üst seviye bilgisayarım olsa da gecikme problemlerini hep yaşadım. Yakın zaman önce bu konular hakkında çok iyi şeyler öğrendim, ve sizlerle bunları paylaşmak istedim. Sistem gecikmesi birden fazla katagoriye sahiptir. En basit kısımdan başlamak istiyorum. Oyunun motoru; biliyorsunuz yüksek FPS oyunlarda, örnek CS:GO ve Valorant oyununda grafik ayarlarını düşürdüğümüz zaman oyunda gecikme daha aza indirgenir. Ve klasik NVIDIA ve AMD software ayarları ile gecikme azalır. Windows işletim sistemi üzerinden yapılan ayarlar, güç planları, ve arka plan hizmetleri kapatmak gibi. Kesinlikle bu yöntemler işe yarıyor, lakin en etkili yöntem BIOS üzerinden yapılması gerekenler olmalı ilk başta. Çünkü BIOS üzerinde yapılan optimizasyon direkt olarak ekran kartı ve Windows işletim sistemi gecikmelerine fazlasıyla etki eder. Konu sonunda paylaştığım YouTube video bana aittir, Windows 22H2 stock sürümdür. Kesinlikle xxx Tweak yapılmış Windows sürümleri kullanmayın! Optimizasyonu kendiniz yaparsanız daha sağlıklı ve verimli sonuçlar elde edersiniz. BIOS üzerinden hiçbir zaman CPU çekirdeklerini sabitlemeyin. Sabit voltaj vermeyin. Ancak BIOS destekliyorsa C-States modu "enabled" çalışma modunu "C0" olarak ayarların. Benim anakart modelim bu ayarları destekliyor. Bu ayar siz de yoksa C-States modunu direkt kapatın. Gecikme düşük ve en önemlisi stabil olmasını istiyorsanız kullandığınız işlemcinin sadece saf çekirdeklerini kullanın. (6 ve daha fazlası olmalı diye düşünüyorum en az) Demek istediğim Intel Hyper Threading, AMD SMT ayarlarınızı kapatın. Kullandığınız Windows stock işletim sistemi üzerinden Windows Defender kapatın, mümkünse eğer ses (Realtek ya da xxx) BIOS üzerinden kapatın, kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle driver kurun. MSI_util_v2-v3 uygulaması ile kesinlikle GPU için IRQ negatif yapmayın, yani tik koymayın ve "high" yapmayın. Anakart PCI express yolu üzerinden ekran kartı hariç diğer bileşenlerin negatif IRQ üzerinden çalışması ekran kartı ve sistem gecikmesini düşük ve stabil tutar. Ekran kartı hariç diğer PCI yolu üzerinden kullanılan donanımların negatif olması gerekir. Dolasıyla ekran kartı pozitif çalışır. BIOS destekliyorsa BIOS ayarlarınızdan ekran kartı için P-States ayarını yapın. Ve yine destekliyorsa bu işi Windows OS değil, anakart'ın yapmasını sağlayın. Ben BIOS üzerinden P-States modlarını "L1" modu üzerinden kullanıyorum. Windows aygıt yöneticisinden kullanılmayan USB kesintilerini devre dışı bırakın. Intel Chipset dışında başka sürücüleri ilgilendiren herhangi bir şey kurmayın! Aynı zamanda AMD chipset kurulumu sırasında güç planını tik kaldırın, kurmayın! Power Settings Explorer uygulaması ile Windows güç planlarında gizlenen bir değeri açmanızı öneriyorum. Bunun adı "Kesme Yönetim Modu" Windows güç planlarınızdan bu ayarı değiştirin. Varsayılan ayarı "İşlemci 0" (benim için en iyisi) ya da "İşlemci 1" seçin (bu genel olarak her kullanıcı için iyi olacaktır) Nvidia ayarlarından 3D grafik ayarı genel ayarlarda "güç yönetim modu" kısmını ilgilendiren ayarı maksimum performans yapmayın! Bu kısım "optimum güç" ve her oyun için ayrı ayrı "maksimum performans tercih et" yapılmalı! Benzer ayarları AMD software üzerinden de yapabilirsiniz. Bu konuları ilgilendiren bazı kaynakları paylaşacağım. Aynı zamanda kendi BIOS ayarlarımı gösteren ekran görüntüleri. Kullandığım işlemci 12600KF. Ekran kartı rtx 2060. Anakart; MSI B660 PRO A DDR4.

"BIOS settings
Ensure that Turbo is on.

Disable lower CPU power states. Settings vary among different vendors, so after turning C-states off, you should check whether there are extra settings like C1E, and memory and PCI-e power saving states, which should also be disabled.

Check for other settings that might influence performance. This varies greatly by OEM, but should include anything power related, such as fan speed settings.

Disable hyper-threading to reduce variations in latency (jitter).

Disable any virtualization options.

Disable any monitoring options."
Kaynak; Optimizing Computer Applications for Latency: Part 1: Configuring the...

P-States için kaynak; 5.2.3.13. Power Management

Genel gecikme alakalı kaynak; https://docs.google.com/document/d/1c2-lUJq74wuYK1WrA_bIvgb89dUN0sj8-hO3vqmrau4/edit

C-States kaynak; Was ist der C-State? | Dell Österreich.

YouTube kanalına 3 tane farklı video ekledim. Biri FPS için rekabetçi oyunda aldığım 1% Low FPS dahil genel FPS değerimi ilgilendiren kısa bir video. Bir sonra ki daha çok gecikme ile alakalı değerlerim. En son paylaştığım video ise her şeyin neredeyse gecikmesiz olduğunun kanıtı :)

BIOS'uma ait yaptığım değişiklikler:
IMG_20221218_163335.jpgIMG_20221218_163342.jpgIMG_20221218_163353.jpgIMG_20221218_163405.jpgIMG_20221218_163415.jpg
Aklınızda bulunsun arkadaşlar. Beni yanlış anlamayın, ama örnek ortalama normal fiyatından %15-25 arası daha ucuz diye bilgisayar almayın, hele ki yüksek FPS oyunları oynayan ve seven bir oyuncuysanız. Anakart önemlidir, bellek önemlidir. Bu tarz toplama yapan insanların topladığı PC gecikmeleri inanın bana kötüdür. Küçümsemek için demiyorum, ama bu işlerde özellikle bir yerlere gelmek isteyenler biraz daha fazla para vererek gelişmiş bir BIOS'a sahip daha iyi bir anakart alabilir. Anakart ile uyumlu olan RAM modelleri kendileri seçebilir. Bu toplama kasa yapan arkadaşların bunlara dikkat edeceğini sanmıyorum. Nerede uyumsuz ve dengesiz uyum varsa topluyorlar. Ekran kartı 3060 olan bir sistemde çok kötü anakart, RAM ve SSD'ler kullanılıyor. Ve en önemli şeylerden birisi PSU. O yüzden kendiniz araştırın bunları. Kısacası bir işlemciyi al tak ile olmuyor bu işler. İşlemciye sabit voltaj verip benchmark skorlarınızı yükseltmekle olmuyor. B660 bir anakart ile işlemci frekansım 4.5Ghz çalışırken bu değerlere ulaşıyorum. Bir şey daha, anakartınız en azından iyi bile olsa, yapılması gereken bir şeyler her zaman olacaktır. Çünkü kullandığımız anakartlar bir kaç işlemciye hitap etmiyor. Üst seviye bir işlemci kullansak bile, kullandığımız anakart geneli daha çok ilgilendiren default ayarlar ile çalışıyor. Yalnız en azından gelişmiş bir BIOS ve kullanılan RAM ile uyumlu olmalı :) Biraz imla hatalarım olabilir. Bunun için çok özür dilerim. Ama amacım gecikme problemleri yaşayan arkadaşlara yardımcı olmak. Aynı zamanda yaşamadığını düşünenler içinde. Kimileri için default değerler göze batmaz, ama şu ben şahsen gecikmeleri düşürdüğüm zaman çok şaşırdım. Emin olun düşük gecikmelere bu işlemleri yapmadan sahip olsaydık bir çok online oyuncu çok iyi yerlere gelebilirdi.

Bu en son paylaştığım görüntü. Bunun dışında 2 adet daha video var. Arkadaşlar yardımcı olmamı istemeden önce temiz bir Windows kurulumuzun olduğuna dikkat edin. XXX tweak kullananan arkadaşlar önce temiz ve stock Windows kurun :) Stock Windows + regedit gibi işlemler yapılmamış arkadaşlar bahsettiğim şeyleri yaparsa bana da soracak bir şeyi kalmaz. Net bir şekilde farkına varır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle latency yani gecikme ile fps değerleri ile doğrudan bir ilişki mevcuttur. Eğer gecikme azaltırsan genel olarak fps değerlerin düşecektir. Bu abartı bir düşüş değil. Kayıp miktarı ortalama %1 ile %4 arasında gidip gelecektir.

Öncelikle latency yani gecikme ile fps değerleri ile doğrudan bir ilişki mevcuttur. Eğer gecikme azaltırsan genel olarak fps değerlerin düşecektir. Bu abartı bir düşüş değil. Kayıp miktarı ortalama %1 ile %4 arasında gidip gelecektir.

Paylaştığım eski CS:GO YouTube ve mesajından önce ki main YouTube kanalıma bakmamışsın sanırım. %1 ile %4 sanıyorum ki yanlarına 0 eklemeyi unutmuş gibisin. O donanımlarımla 10Mbps internetim ile 240FPS 1080p yayın ve oyun içi çözünürlüğünde 1920x1080 olduğu Twitch yayınını tek bilgisayarda ekran kartından zaten herkes yayın veriyordu. Ben bu kısmı unuttum pardon. %1 %4 arasında anlıyorum. 5600x + GTX 1080 ve giriş seviyesi B450 chipset anakart sahibi arkadaşım için FPS pohpohlaması yaptım. Minimum 5v5 FPS değeri 400 altını görmüyor. Ortalama bu setup için elde ettiğimiz sonuç 500 FPS. Bu tür yaptığım başka kişilerin işlerinide YouTube kanalımda paylaşacağım. Şimdilik zaten kitleden uzağım, çünkü benim için yorucu, getirisi her ne kadar iyi olsa bile. DC kanalıma bakarsan referans yorumlarım %1 ile 4 artışın üzerinde olduğunu açıklar <3
:D @lazye Bir de şu %1 ve 4 arası mantığını oyun içinde ki gecikmeleri baz alarakta oran belirlersen ayrıca sevinirim. Teşekkürler canım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Paylaştığım eski CS:GO YouTube ve mesajından önce ki main YouTube kanalıma bakmamışsın sanırım. %1 ile %4 sanıyorum ki yanlarına 0 eklemeyi unutmuş gibisin. O donanımlarımla 10Mbps internetim ile 240FPS 1080p yayın ve oyun içi çözünürlüğünde 1920x1080 olduğu Twitch yayınını tek bilgisayarda ekran kartından zaten herkes yayın veriyordu. Ben bu kısmı unuttum pardon. %1 %4 arasında anlıyorum. 5600X + GTX 1080 ve giriş seviyesi B450 chipset anakart sahibi arkadaşım için FPS pohpohlaması yaptım. Minimum 5V5 FPS değeri 400 altını görmüyor. Ortalama bu setup için elde ettiğimiz sonuç 500 FPS. Bu tür yaptığım başka kişilerin işlerini de YouTube kanalımda paylaşacağım. Şimdilik zaten kitleden uzağım, çünkü benim için yorucu, getirisi her ne kadar iyi olsa bile. DC kanalıma bakarsan referans yorumlarım %1 ile 4 artışın üzerinde olduğunu açıklar <3
:D @lazye Bir de şu %1 ve 4 arası mantığını oyun içinde ki gecikmeleri baz alarakta oran belirlersen ayrıca sevinirim. Teşekkürler canım.

Bu kadar uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Herhangi bir videoyu izlemedim, kendi konularım birinde zaten gecikme azaltma için paylaşım yapmıştım. Kendim denemediğim bir şey için pek yorum yapan birisi değilim.

Aşağıdaki kanal ile gecikme için bir sürü Tweak mevcut ve bu kanalda değerlere göre FPS ve gecikme testleri de mevcut incelemek istersen bakabilirsin.

Bu kadar uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Herhangi bir videoyu izlemedim, kendi konularım birinde zaten gecikme azaltma için paylaşım yapmıştım. Kendim denemediğim bir şey için pek yorum yapan birisi değilim.

Aşağıdaki kanal ile gecikme için bir sürü Tweak mevcut ve bu kanalda değerlere göre FPS ve gecikme testleri de mevcut incelemek istersen bakabilirsin.

Thank you paylaşım için ama bu tarz regedit ve güç planlarını ilgilendiren Windows işlemleri hiçbir şekilde tutarlı değil. Bunu hem kendimde, hemde çevremde bana gelenler dahil herkeste gördüm. FPS ve gecikme konusunu Windows üzerinden tetiklemenin sonucu yanlıştır. Mesela bu konuda biraz olsun belirttim. Özellikle AMD işlemci voltajını sabitlemek yüksek FPS oyunlarda kötü. Çalışma modu dinamik olmalı. Çünkü AMD Windows zamanlayıcısı ile Intel'e göre çok fazla ilişkili. Dinamik bir aralığı var çalışma modunun donanımsal olarak. Tabii ki Intel'de öyle C-States durumları. Ama Intel'de sabit voltaj + kombineler yaparak optimize sağlanabilir, AMD'de bu mümkün değil. Tabii ki hikayeli oyunlarda hissedilmez, ama ben yüksek FPS oyunların gecikmesine yönelik bu konuyu açtım. Bu paylaştığın adamın yaptığı şeyler yüksek FPS oyunları ilgilendirir. Çünkü hikayeli oyunlarda zaten bu gibi durumlara pek ihtiyaç duyulmaz. Çok basit yöntemler ile FPS arttırılır default'a göre. Bu adamın yaptığı şeyler yüksek FPS oyunlarda bayağı bayağı tutarsız olur. Bunlar hep Windows user-kernel mod. Ben direkt user mode xD Demek istediğim yaptığım çok çok iş var, çünkü gözlemliyorum buna gereksinim oluyor, ne de olsa herkesin bilgisayarı, modemi, monitörü, mouse'u fln bir değil. Dolasıyla yaptığım bir şeyi bodoslamasına al yap bu FPS arttıracak diyemem. Tabii ki bir kaç şey var iyileştirici, ama gerçekten düşük değil, tamamen gecikme olmadığı, direkt olarak donanımların kendi potansiyelini ilgilendiren gecikme için fazlasıyla optimizasyon yapılması gerekir. Bunu Windows kernel yapılandıma şeklinde yapamazsın. İmkanı yok. Başlangıç noktası BIOS'tur. Ve donanımların kendi teknolojileri. Çok kabaca bir örnek veriyim anlarsın ne demek istediğimi. Şimdi süper bir bilgisayarım var, ama gel gör ki sistem gecikmesi her ne kadar iyi olsa bile panel gecikmesi bu sistem gecikmesini beter duruma sokabilir. Şöyle ki, sistem gecikmesini etkilemez, sistem gecikmesi düşük olan başlangıç noktaları panele gelince fazla gelir. Yani herkesin genel olarak eksik bildiği şu darboğaz olayı. İşlemci ve ekran kartı arasında değildir sadece. O yüzden bu adamın Windows kernel yapılandırma işleri benim monitör'ün kendi gecikme süresine nasıl bir katkıda bulunabilir ? Bulunamaz. Ancak işletim sistemi üzerinde donanımların kullanımlarını yazılımsal olarak değiştirir. Bu da yanlıştır :D Neyse odur. O şey neyse buna göre işlemler yapılması gerek. Adam bunu anlatmış mı ? Bence hayır, abone kasmak için amaç.

Bir de şu tarafı var. Bu tür karşılaştırma yapılırken bence kimse fazla şey söylemesine gerek yok. Görünür şekilde kanıt sunarsa emin olun daha faydalı olur. Benim kanalımda bu şekilde bir paylaşım olur genelde. Çünkü her şeyi anlatamayacağımı, anlamak isteyenın bunun için bir süreçten geçmesi gerektiğini bilirim. Yabancı bazı YouTuberlar var, inceleme ve kas gücü karşılaştırması yapanlar. Bazıları gerçekten teknik olarak anlatıp göstererek geçiyor. Şov yapmıyor, direkt neyse onu gösteriyor. Ve şov yapmayada hakları var bazıların. Çünkü bu konuları o kadar çok ele aldığını sanan insanlar var ki, ama hepsine baktığınız zaman zaten hep aynı şeyler. Fark yaratan insanlar bu tür şeylere gereksinim duymaz. Bir başka örnek ben. Bilmiyor muyum şimdi birbirine kıyaslayarak gecikme değerlerin farklı geleceği durumları. Emin ol o işe yaramayan yöntemlerle çok fazla sayıda birbirine kıyaslama yaparak farklı sonuçlar çıkartırım, ama hepsinin işe yaramaz elle tutulur bir yönü olmadığını bildiğim için yapmıyorum. 240FPS 8000bitrate internet upload değerimin 10Mbps olduğunun göründüğü kaynak görüntü var. Böyle gelsinler önce, sonra anlatsınlar.

Bu arada Recep ve Ali arkadaştan %1 Low FPS ne demek öğrendim. Tipik anlamda bazı şeyleri öğrendiğiniz zaman her konuda olduğu gibi ufkunuz açılır. Böyle kanıtlı şekilde gelsinler :) Windows kernel mernel hikaye. FPS oyunlarla alakalı değil, bunu ben de ilk kez Technopat'ın o %1 Low FPS nedir video'sunda izlemiştim. İnsanlar bu gibi videoları izleyince otomatikmen kafasından FPS'in gerçek tarihini ayıklıyor, oyun tarafından bakıyor sadece. O video'da mesela oyunlarla ne kadar ilişkili olduğunu anlatmaya kalksalar eminim 1 gün sürer ve sonuç olarak yine izleyenlerin bir süreçten geçmesi gerektiği gerçeğini değiştirmez. Yani anlatırsın gösterirsin ve sonrası seni dinleyene kalmış. Bu konunun ilk mesajına bak. Toxic yedik direkt. Sonradan da olayı kişiselleştirip konuyu sadece C-State durumuna getirip gaza gelmiş başka biri oldu. Ben neler anlatıyorum ama insanlar hangi açıdan bakıyor. Çok basit desem olmaz, çok zor desem olmaz. Bu gerçekten insanın kendisine bakar daha çok. Kabul etmeyi bilmeyen birisi ancak ezber kadar olur. Ötesine gidemez. Bunu sana demedim bu arada bu konu altında bir iki tane toxic vardı onlar için dedim.

Son düzenleme:
Sistem gecikmesini adam zaten tek tek Excel tablosu vererek gösteriyor. Olaya farklı bir bakış açısıyla bakıyorsun. Sen BIOS'tan açıp kapatarak gecikme düşüyor deyip geçiyorsun. Adam senin panelinin sistem gecikmesini azaltamaz ki kaldı ki sende BIOS'tan ayar yaparak monitör gecikme süresini azaltamazsın verdiğin örnek yanlış, buradaki amaç genel olarak giriş gecikmesini ek olarak sistem gecikmesini azaltmak. Adam sadece kanalında kernel Tweak yaparak gecikme değerlerini düşürmüyor. Sen olayı sabit voltaj falan çeviriyorsun bunlara gerek yok. Senin sistem gecikmenin asıl kaynağı işletim sisteminden kaynaklanıyor. Linux tabanlı bir OS kullandığında neredeyse yarı yarı gecikme değerlerin düşer, bu sana neyi gösterir işletim sistemine bağlı olarak gecikme değerinin fazla olduğunu gösterir. İşlemci veya ekran kartı gecikmesi ayrı bir konudur. BIOS üzerinden sabit voltaj vermek ile alakalı bir durum değil. Adım adım gitmek gerekir gecikmenin veya drop birinci ve en önemli sebebi nedir? PC sıcaklığıdır, PC belirli bir sicaklik üzerinde olduğu sürece istersen dünyanın en az gecikmesine sahip bir bilgisayar topla hiçbir işe yaramaz. Çünkü donanım parçaların belirli bir sıcaklık üstüne çıktığında verimliliği düşer. İkinci sebep nedir? Donanım parçalarının gecikme değerleri RAM, monitör, ekran kartı, işlemci vs. RAM hariç diğer tüm donanimlar ayni olan iki PC olsa bile biri CL 16 diğeri CL 18 diye yüksek gecikme değerine sahip biri diğerini kesinlikle daha erken görür PC daha erken bir tepki verir diye bir durum söz konusu değil. Çünkü işletim sistemi, kurduğun uygulamalara göre bile gecikme degeri değişecektir. Burada aslolan işletim sistemi üzerinde yapacağın değişimlerdir. Sabit voltaj vermek Intel de işe yarar AMD de işe yaramaz diye bir durum söz konusu değil yani burada işlemci ve ekran kartı üzerindeki yük ile doğru orantılı olarak değişecektir. Windows'un farklı sürümleri arasında bile gecikme değerleri farklı iken BIOS'tan ayar yapmadan gecikme değeri düşmez demek doğru bir yaklaşım değil. Örneğin, buradaki çoğu ayarı yapmadan düşük gecikme süreleri ile rekabetçi oyun oynayabiliyorum. Gözle çok rahat bir şekilde sistem gecikmesinin düştüğü gözlemleyebiliyorum. Basit bir örnek daha vereceğim. RX 57XX serisi mining ile ün salmış bir ekran kartıdır. Ekran kartından daha fazla kazım yapmak için insanlar ekran kartının VRAM gecikme değerlerini düşürerek daha fazla kazım yaparken sistem gecikmesini de bir o kadar düşürdüler o yüzden çok popüler oldu o dönem, çünkü bedavadan daha fazla kazım yapabiliyordun. Şimdi ben aynı metodu kullanarak oyunlar üzerinde hem yaklaşık %5 civarında performans artışı yakalarken hem de giriş gecikme değerlerimi tam yarı yarıya düşürdüm. Tabi ki de bu bir örnek, her ekran kartı için bu işlemleri yapmak söz konusu değil.

Sistem gecikmesini adam zaten tek tek Excel tablosu vererek gösteriyor. Olaya farklı bir bakış açısıyla bakıyorsun. Sen BIOS'tan açıp kapatarak gecikme düşüyor deyip geçiyorsun. Adam senin panelinin sistem gecikmesini azaltamaz ki kaldı ki sende BIOS'tan ayar yaparak monitör gecikme süresini azaltamazsın verdiğin örnek yanlış, buradaki amaç genel olarak giriş gecikmesini ek olarak sistem gecikmesini azaltmak. Adam sadece kanalında kernel Tweak yaparak gecikme değerlerini düşürmüyor. Sen olayı sabit voltaj falan çeviriyorsun bunlara gerek yok. Senin sistem gecikmenin asıl kaynağı işletim sisteminden kaynaklanıyor. Linux tabanlı bir OS kullandığında neredeyse yarı yarı gecikme değerlerin düşer, bu sana neyi gösterir işletim sistemine bağlı olarak gecikme değerinin fazla olduğunu gösterir. İşlemci veya ekran kartı gecikmesi ayrı bir konudur. BIOS üzerinden sabit voltaj vermek ile alakalı bir durum değil. Adım adım gitmek gerekir gecikmenin veya drop birinci ve en önemli sebebi nedir? PC sıcaklığıdır, PC belirli bir sicaklik üzerinde olduğu sürece istersen dünyanın en az gecikmesine sahip bir bilgisayar topla hiçbir işe yaramaz. Çünkü donanım parçaların belirli bir sıcaklık üstüne çıktığında verimliliği düşer. İkinci sebep nedir? Donanım parçalarının gecikme değerleri RAM, monitör, ekran kartı, işlemci vs. RAM hariç diğer tüm donanimlar ayni olan iki PC olsa bile biri CL 16 diğeri CL 18 diye yüksek gecikme değerine sahip biri diğerini kesinlikle daha erken görür PC daha erken bir tepki verir diye bir durum söz konusu değil. Çünkü işletim sistemi, kurduğun uygulamalara göre bile gecikme degeri değişecektir. Burada aslolan işletim sistemi üzerinde yapacağın değişimlerdir. Sabit voltaj vermek Intel de işe yarar AMD de işe yaramaz diye bir durum söz konusu değil yani burada işlemci ve ekran kartı üzerindeki yük ile doğru orantılı olarak değişecektir. Windows'un farklı sürümleri arasında bile gecikme değerleri farklı iken BIOS'tan ayar yapmadan gecikme değeri düşmez demek doğru bir yaklaşım değil. Örneğin, buradaki çoğu ayarı yapmadan düşük gecikme süreleri ile rekabetçi oyun oynayabiliyorum. Gözle çok rahat bir şekilde sistem gecikmesinin düştüğü gözlemleyebiliyorum. Basit bir örnek daha vereceğim. RX 57XX serisi mining ile ün salmış bir ekran kartıdır. Ekran kartından daha fazla kazım yapmak için insanlar ekran kartının VRAM gecikme değerlerini düşürerek daha fazla kazım yaparken sistem gecikmesini de bir o kadar düşürdüler o yüzden çok popüler oldu o dönem, çünkü bedavadan daha fazla kazım yapabiliyordun. Şimdi ben aynı metodu kullanarak oyunlar üzerinde hem yaklaşık %5 civarında performans artışı yakalarken hem de giriş gecikme değerlerimi tam yarı yarıya düşürdüm. Tabi ki de bu bir örnek, her ekran kartı için bu işlemleri yapmak söz konusu değil.

Evet haklısın önemli olan Windows. O yüzden bugüne kadar herkes bu tür şeylerden memnun kaldı. Kullandığın sistem eğer güncel ise mümkünse "doğru değil" yok "bu yanlış" gibi şeyler söyleyeceğinize elle tutulur şekilde cevaplar verin. İstiyorsanız ben size Ryzen 3600 işlemci bir arkadaşımın 120FPS Twitch verdiği yayın geçmişini paylaşacağım. Bir türlü anlamıyorsunuz. Ben size Windows monitör gecikmesine ne yapabilir derken burada size paradoks yaşatıp anlamanız için uğraştım. Lakin siz kalkıp basit şekilde anlayarak BIOS'da da olmuyor bu diyerek cevap veriyorsunuz. Zaten monitör gecikmesi ne BIOS'da ne Windows'da işe yaramaz. Bunu anlamanız için yazdım onu. Ben size BIOS üzerinde monitör gecikmesi değiişir, Windows'da değiştiremezsin demedim. Anlayın yani donanımların kendi potansiyelleri vardır. Bunu Windows yapamaz. Ancak bir takım şeyler vardır bunlar yapılması gerekir duruma göre. Konu burada yüksek FPS oyunları ilgilendirdiği için oda, yoksa genel olarak hiçbir şey yapılmasına gerek bile yok. Paylaştığınız elaman elle tutulur hiçbir şey göstermiyor. Bu saçmalık yani anlayın. O anlatılan konular hakkında yaptığı türlü türlü saçmalıklar her işlemci için işe yarayamaz. Genel olarakta boş işler. Ben size diyorum ki nerede gördünüz mesela 240FPS Twitch yayın vereni ? 8000bitrate üstelik 10Mbps upload ile. RTX 3060 ile. 12600KF ile. Gösterin bana böyle şeyler ben de o kişinin bunlardan anladığını düşünmeye başlayayım. Kaç yıl oldu hala aynı yöntemler var internette. Sabit voltaj AMD için verilmesi hakkında da ayrıntıyı belirttim. Yüksek FPS oyunlardan bahsettim sabit voltaj derken. Genel olarak bir şey demedim. Zaten konu yüksek FPS oyunlar ve sistem gecikmesi. Bana lütfen "yarı yarıya düşürdüm" demeyin :D Benim paylaştığım Twitch ve YouTube videoları üzerine %1 %4 arası en fazla dediniz. Siz o donanımlarla yarı yarıya düşürdüyseniz madem gösterinde öğrenelim olur mu ? Bak bu konuda bile ben bir şeyler paylaşırken kaynaklarıda verdim konunun başında. Siz de mümkünse ya kendinize ait, ya da saçma sapan YouTuberları baz alarak kaynak vermeyin. Mümkünse kaynağın kendisi elle tutulur bir cevap olsun. 12600KF + 3060 için %1 %4 arası en fazla demiştiniz ya. Bakın orada gecikmelerim ve FPS değerlerim mevcut. Twitch yayının kalite değerleride görünüyor. Gidin şimdi bu konu içinde kıyaslama yapacak bir şey bulun benim için. Bilelim %1 %4 arası en fazla olduğunu. Her önüne gelen böyle atıp tutmya kalkarsa bir sonuca varamayız. Benim paylaşımlarım şeffaf. Sizi bekliyorum, görüşürüz.

Bu arada kendiniz için yarıyarıya düşürdüğünüzü söylediğiniz konuda büyük ihtimal yanılıyorsunuz. Bu kadar yeteneğiniz varsa bunu değerlendirin :D Çünkü yarı yarıya çeyrek çeyreğe düşürdüm gibi bir mantık yok. Ben insanlara optimizasyon yaparken kullandıkları donanımların potansiyelini olması gerektiği gibi duruma getirmekten bahsediyorum. Siz yarı yarıya düşürdüğünüzü iddaa ediyorsunuz, iyimiş bu.

@lazye Buyur canım sana elle tutulur bir başka kanıt. 10Mbps upload internetim var. Video çok uzun değil. Hepsini mümkünse izle ve özellikle 10Mbps upload internetim için video da 2:20 zamana bak. Sonra da gel bana Windows kernelden bahset bunları yapmasından. Her donanım için ayrı ayrı işlemler gerekir. Windows Regedit ayarları saçmalıktır. Bunu diyorum :) Ve hakkım var herhalde :)

Kusura bakma ama bu işlerden anlayan birisi olsaydın 8000bitrate'in senden ne kadar upload çektiğini anlardın. Saniyede 9Mb/sn veri indirir gibi. Yani upload tarafında bant genişliğim full kullanılıyor. Bu işlerden anlasaydın Türkiye'de VDSL bağlantı türünün ne kadar zayıf bir asimetrik ve protokol sürüm kullandığından haberin olurdu. Olmaz çünkü bütün gün Tweakercıları izliyorsun canım. Biraz mantıklı ol karşında Windows default kullanan birisi var. 10Mbps upload 12600KF ve RTX 3060 ekran kartı ile bunları yapan birisi var. Ve görme şansın var bunları, aç YouTube kanalımı izle. Zamanın boş yere gitmez anlamasan bile gördüğün şeyler gerçek. Sadece tablolara çizilmiş rakam ve yazılardan mı haz alıyorsun bilemem, ama ben görüntülü şekilde paylaşım yapıyorum, kesinti olmadan :)

%1 %4 yorumuna çok güldüm. 12600KF + RTX 2060 ekran kartım ile %1 Low FPS FACEIT sunucularında 600 FPS. Saniyede tek kare FPS değerim 1200 olurken senin bu konuda ki yorumun %1 ile %4 arası en fazla oluyor. Demek ki ben Marslıyım. Bilmiyorum kusura bakma daha iyi sistemler demek ki 2000 FPS alıyordu ben 1200 FPS alırken CS:GO oyununda. Haklısın.

2.jpg

Şu ekran görüntüsüne iyi bak. 1809 sürüm. 22H2 göre bir tık daha düşük. Eminim şimdi hemen bunun Windows kernel ile alakalı olduğunu, ve daha önce bana sürümden sürüme göre değişeceğini söyleyeceksin, hiç geri durma hemen söyle bunu. Çünkü benimde sana söyleyeceğim başka şeyler var. Ben bu konuyu açarken zaten çoğu şeyin açıklamasını yapamayacağımı belirttim. Sistem gecikmesini ilgilendiren bu program gibi. Canım benim sürüm ne olursa olsun işletim sistemin doğru sürücü kesintilerini yapması için önce o kişinin anakart'ın donanımsal olarak teknolojisinden haberdar olması gerek. Gönderdiğin Tweakercı abim bunlardan bahsetmiyor, bodoslama komutları veriyor ve yönlendiriyor saçma sapan Windows üzerinde. Yüksek FPS oyuncular için mouse 1. plandır USB cihazlar arasında. Şimdi sen o mouse'u anakartta hangi USB porta takılacağını bilmiyorsan olay bitmiştir. Çünkü donanımsal olarak hızlı bant genişliği olan portun yerini Windows değiştiremez, kesintilere öncelik verir, ama bu daha rezalet olur xD Önemli olan bu kadar basit mesela USB tarafında. O yüzden bebeğim lütfen bana artık Windows kernel tweak kafaları ile gelme. Ben bu konuları tartışmak bile istemiyorum çünkü boş. Öğrenmek gibide bir niyetin yok çünkü elle tutulur kanıtlarla gelmiyorsun bana. %1 %4 arası nedir yahu neye dayanarak bunu anladın. O kadar video paylaşmışım, Twitch kanalım ortada, YouTube kanalım ortada. İnsan bu oranı belirtmeden önce yorum yaptığı kişinin işlemcisi ve ekran kartı hakkında bilgisi olur en azından. Yok ama belli ki. Olmayabilir, ama yoksa da kalkıp bu şekilde baltalama kafasına hakkı yok kimsenin. Bari "belki" deseydin emin bey.

Bu da kapak olsun şimdi. Upload değerim 10Mbps idi. 1 hafta önce bu değeri 15Mbps yaptım. Evet bazı şeylerin mantığını anladığınız zaman gerçekten genel olarakta mantığınız gelişiyor. O zaman doğru adımı daha kararlı ve sonuca varacak şekilde atıyorsunuz, tabii ki her durumda olası durumlar vardır, zaten teori ile başlar bir çok denklemi çözmeye başlarken, her şeyi bildiğimi iddaa edemem, ama her zaman öğrenmeye devam edeceğim. Şekil A da olduğu gibi. Upload değerimi 15Mbps yapan benim. Bu internet firmasının sahibi ben değilim, ya da tanıdığım birisine upload değerimi 15Mbps yaptırmadım. Kendim yaptım çünkü mantığını çözdüm. Bunun için kesinlikle yine Windows kernel kullanmadım çünkü hiçbir şey yapamaz. Bunun için modemin donanımsal özelliklerini kullandım. Ve sonuç 10Mbps upload hızından 15Mbps upload değerine kavuşmak oldu. Ne yapalım işte YouTube'da ping düşürme, upload download hızlandırma videolarından koptuğum günden beri daha faydalı ve işe yarayan gerçek şeyler yapmaya başladım. 10Mbps upload VDSL bağlantı türü olan biri nasıl 8000bitrate versin ? Ya da şimdi ben birisine aynı kendime yarattığım bu imkanı sağlamak için ne yapabilirim ? Önce gidip modem alması gerekiyor. Windows bant genişliği ayarları mı daha faydalıdır sence yoksa çıkış noktasını direkt ilgilendiren modemin kendisi mi ? Windows ancak kendi içinde saçmalayabilir, modeme gelen bant genişliğin kararlı olma durumu her şeyden önce modemin kendisi ile alakalı. Sonra anakart. Ne komik değil mi internet kararlılığı için bile anakart dedim. Tuhafmış gerçekten.
Adsız.jpg

2.jpg

Lütfen arkadaşlar artık mümkünse beni alet etmeyin. Ben bir kaç şey öğretmek, bir tık yol gösterici olacak bilgiler paylaştım buraya. İstediğiniz her şey paylaşın sonuçta burası benim sitem değil hakkınız var. Ama lütfen beni karıştıracak yorumlar yapmayın. Gecikme hakkında, FPS hakkında istediğiniz kadar yazın umurumda değil artık. Sadece benim yazdıklarıma karşılık verir gibi olmasın. Bye.

Son düzenleme:
FPS kaybı %1-4 arası gidip gelirken düşük gecikmeye sahip oluyorsun dedim. Yaklaşık sistem input lag değerini yarı yarıya düşürüyorsun dedim sen internet upload değerlerine giriyorsun ben sistem gecikmesi diyorum upload hızıyla alakalı bir şey söylemedim. Olayın bitrate değerleri ve yayıncılık ile bir alakası yok. Oyun oynarken ki sistem gecikmesinden bahsediyoruz. Upload hızına göre kaç ms başlandığından oyuna bahsetmiyoruz. Ben senin yöntemin ise yaramıyor demiyorum sen Regedit ayarları boş diyorsun. Kendim bizzat kullandığım şeyleri söylüyorum yok değer ver kanıt ver diyorsun. Kendi signature rehberlerimi incelersen zaten orada her şey anlatılıyor burada senin yöntemin kötü diye bir şey tartışmıyoruz sen Regedit boş diyorsun. Senin upload hızın ve ping değerlerin ile alakalı bir durum yok ortada amacımız donanımsal parçalarının gecikmesi ve bu da daha çok yazılımsal olduğundan bahsediyorum sen ise yok Windows etkisi var ama öyle değil diyorsun. Ek bir şey yazmayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS kaybı %1-4 arası gidip gelirken düşük gecikmeye sahip oluyorsun dedim. Yaklaşık sistem input lag değerini yarı yarıya düşürüyorsun dedim sen internet upload değerlerine giriyorsun ben sistem gecikmesi diyorum upload hızıyla alakalı bir şey söylemedim. Olayın bitrate değerleri ve yayıncılık ile bir alakası yok. Oyun oynarken ki sistem gecikmesinden bahsediyoruz. Upload hızına göre kaç ms başlandığından oyuna bahsetmiyoruz. Ben senin yöntemin ise yaramıyor demiyorum sen Regedit ayarları boş diyorsun. Kendim bizzat kullandığım şeyleri söylüyorum yok değer ver kanıt ver diyorsun. Kendi signature rehberlerimi incelersen zaten orada her şey anlatılıyor burada senin yöntemin kötü diye bir şey tartışmıyoruz sen Regedit boş diyorsun. Senin upload hızın ve ping değerlerin ile alakalı bir durum yok ortada amacımız donanımsal parçalarının gecikmesi ve bu da daha çok yazılımsal olduğundan bahsediyorum sen ise yok Windows etkisi var ama öyle değil diyorsun. Ek bir şey yazmayacağım.

Ben yanlış mantık yürüten için bir şey demem, ama böyle hala üste çıkmak için çabalıyorsun, bu da iyi bir şey aslında, ama bir yerde insan anlar susar yahu.
Şu dediğine bak;

Sen internet upload değerlerine giriyorsun ben sistem gecikmesi diyorum upload hızıyla alakalı bir şey söylemedim.

İşine geldiği gibi benden alıntı yapma. Gayet anlayabileceğin şekilde konuşuyorum. Sen sistem gecikmesi demiyorsun, sen Windows'un abuk subuk Regedit ayarları ile bunu düşürebileceğini iddia ediyorsun. Ben de sana diyorum ki iddia etme benim gibi görüntülü kanıtlı şekilde bunu ispatla. Ama sen bu konuda bile kalkıp herifin çizdiği tabloları örnek veriyorsun. O zaman ben de sana çizeyim edeyim sonra git Regedit ayarları yap diyeyim şöyle böyle. Sen orada neler yaptığı hakkında emin ol hiçbir şey bilmiyorsun. Yine diyorum anlasaydın sistem gecikmesinin ne olduğunu şu en son yaptığım sana ait alıntıda internetin bile sistem gecikmesini ilgilendirdiğini anlardın, bu şekilde saçmalamazdın. O internet upload, download, bunlar senin bilgisayarında hangi donanım üzerinden Windows ile çalışıyor? Ethernet kartı bir sistemde gecikmeyi en çok tetikleyen donanımdır.

Her şeyi incik bincik anlatmak nasıl mümkün olsun. Şahsen ben bile çoğu konuda bana sorulan sorular karşısında her zaman bir olası durum göz önünde bulundurarak cevap veririm. Çok zor değil gecikme değerlerini 2 kat düşürdüysen paylaş bunları ve mümkünse klavye ile yazma, ekran görüntüleri olsun, videolar falan olsun ki iyi anlayalım irdelenecek konuları. Böylece ne sen ne ben haklı olmaz bu konu, sen, ben ve burada ikimizin maymun gibi birbirine munakaşa ettiği diyalog dışında daha faydalı şeyler görür her konuya bakan. Buyur seni bekliyorum yine 2 kat gecikmeyi düşürdüğün şeyleri geveleme, göster mümkünse.

@lazye

Bak bu traji komik video mesela. Gevelemeye gerek yok. FPS konusunda çok çok fazla sayıda yanılan insan var mesela. Buyur buradan yak. Bir şey çizmiyorum, görüntüleri izleyen ve bu konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişi bile gözleriyle görüp farkın ne olduğunu algılayabilir. Sadece görme algısı ile anlayabilir. Seni bekliyorum canım bana 2 kat sistem gecikmeni düşürdüğün konusu hakkında elle tutulur bir görüntü ver.

Çünkü şu an Türkiye'de çok küçük tosuncuklar var. İnsanları dolandırıyorlar. Çünkü sistem gecikmesinin, oyun gecikmesinin direkt olarak FPS ile alakalı olduğunu kendi Discord'larında ve her yerde geveliyorlar.

Kanıt gerektirir. Tartışmak demek budur. Bir kanıt sunarsın, mesela sundun ilk başta ve ben de tekrar sundum. Bir sonra ki kanıtı sunman gerekirken bana ilk kanıtta verdiğin o insanın paylaşımı gibi elle tutulur olmayan bir şeyler yazdın. Canım çok zor değil. Görüntü paylaş, ve mümkünse sonuç veren bir görüntü olsun bu. Sana bu yüzden dedim 240FPS yayın 8000BITRate 10Mbps upload internet, ve sadece demedim, beynini kullanmana gerek kalmadan sadece gözlerine ait algı yeteneğinle anlamanı sağlayacak görüntü paylaştım. Sen de bu kadarını yap lütfen olur mu? Yoksa bana o paylaştığın video da ki Regedit ayarlarını tek tek sormaya başlayacağım sana ne işe yaradığını. Dolasıyla eminim her türlü batacaksın. O yüzden ezber ezber elle tutulur olmayacak şekilde karşılık verme. Bekliyorum 2 kat gecikmeni düşürdüğün görüntüleri.

@lazye Kıskançlığını taktir ettim. Kendin hakaret edici bir kelime kullanıyorsun ve sonra aynı şeyi yine diğer konularda olduğu gibi karşılığını iyi alınca dayanamayıp şikayet ediyorsun. Bravo. Profiline baktım. PCI-Express veri yolunda GPU için jenerasyon farkları arasında FPS farkı olmaz demişsin bir konuda. Tıpkı bana burada %1 ile %4 en fazla yaptığın mantığın gibi 🤣 Bu da yani sadece baktığım bir konu ile alakalı. Kusura bakma ama sen ve senin gibiler bu konudan hiçbir şey anlayamaz. Ama keşke anlamakta kalsaydın. Takılıp kaldığın nasıl belli. Buyur canım 240FPS kaynak kayıt oyun açıkken Windows 11 22H3 ve tamamen güncel olan YouTube video'umu izle. Ne hizmetler ne de uygulamaların hiçbiri kapalı/silinmiş değil. Windows kernel uzmanı abime selam söylersin benden. İyi bak görüntüye. 240FPS direkt kayıt dosyasınıda DC kanalımdan temin edebilirsin :) İndirirsen eğer video'nun 240FPS ve geri kalan özelliklerine bakabilirsin, kernel Tweak uzmanına bunları söylememe gerek yok ama...Tablolara cizmekten üşendim bir de insanlar görsün böyle şeylerin münkün olabileceğini. Herkes Tweakercı oluyor, sonra ben de kendimi "yırtıyorum" böyle boş insanlar yüzünden (!)

Son düzenleme:
Öğrenmek, problem çözmek ve ilerleme görmek kesinlikle iyi bir deneyim. Ancak bu doğru bilginiz olmadığı konularda insanları aydınlatmak için yeterli değil. Eğer bilmiyorsanız yanlışta ısrar etmeyin. Hakim olmadığınız konularda rehber konusu açmayın veya insanlara yukarıdan bakmayın. Kaş yaparken göz çıkarıyorsunuz.

Pixel Rate dediğiniz değer aslında Pixel Clock Rate'dir, genelde Pixel Clock olarak kısaltılır. Bu ekran kartına özel bir durum değildir. Ekran kartını monitöre bağladığınızda ekran kartı, monitöre uygun değerleri ve çözünürlükleri okur, aradaki iletişim için uygun gecikme değerlerini hesaplar. Ekran kartı, aradaki kablo ve monitörün üçünü de beraber ilgilendiren bir durumdur. Çözünürlük, tazeleme değeri, renk bit derinliği, çözünürlük hesaplama metodu (GTF/DMT/CVT gibi) ve başka birkaç unsur Pixel Clock değerini etkiler. Televizyona taktığınızda farklı olması oldukça normal. Ayrıca CRU içinden bunu da değiştirebilirsiniz, illa ekran kartını değiştirmenize gerek yok. Aşağıdaki görüntü gecikme hesap makinesini kullanıp inceleyebilirsiniz.

C-State ayarını kapattığınızda işlemci çekirdekleri her zaman aktif olarak çalışır. C-State ayarını açıp C0 olarak seçmek yerine C-State ayarını kapatmak maksimum performans için daha iyi bir seçenek, sizin yazdığınız yanlış bilginin aksine.

Optimizasyon ve "tweak" konularında çok fazla placebo ve yanlış bilgi vardır. Size bu konudaki altın kuralı söyleyeyim, "hissiyatınız" ötesinde bir sonuç almanız gerekiyor. Eğer yaptığınız ayar işe yarıyorsa bunu nesnel olarak ölçüp göstermeniz gerekiyor. Örneğin USB kontrolcüsünü Core 0 yerine daha az yük altında olan bir çekirdeğe atayıp MouseTester ile farenin zaman içindeki stabilitesini kontrol ederseniz bunu görebilirsiniz. Veya XPerf indirip Core 0'daki cihaz sürücülerinin nasıl yarıştığını görebilirsiniz.

Merhabalar, konu ile ilgili genel bir rehber yapmanız mümkün mü acaba? Bu hususta birçok insanın işine yarayacağını düşünüyorum.

Merhabalar, konu ile ilgili genel bir rehber yapmanız mümkün mü acaba? Bu hususta birçok insanın işine yarayacağını düşünüyorum.
İlginiz için teşekkür ederim. Yakın zamanda rehber yapmayı düşünmüyorum ancak katkıda bulunduğum bir dokümanı önerebilirim.

Yukarıdaki adreste ileri okuma olarak paylaşılmış kaynakları da öneririm.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı