Oyunlardaki RAM kullanımını diğer parçalar etkiler mi?

erensavas

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bazı oyunlar 4 GB RAM kullanıyor, bazısı 8 kullanıyor, bazısı 9, 10 falan falan bu böyle gidiyor. Bu oyunların kullandığı RAM miktarı işlemcimize göre, ekran kartımıza göre değişiklik gösterir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Bazı oyunlar 4 GB RAM kullanıyor, bazısı 8 kullanıyor, bazısı 9, 10 falan falan bu böyle gidiyor. Bu oyunların kullandığı RAM miktarı işlemcimize göre, ekran kartımıza göre değişiklik gösterir mi?

Bazı durumlarda ekran kartının VRAM'i yetersiz kalırsa RAM'den kullanılabiliyor. Onun dışında herhangi bir etkisi yoktur.

Gösterir. Mesela oyun ağa bağlanıyorsa ağ kartın ve sürücüsü de belli bir miktar RAM kullanıyor. Sürücü hatalı kodlanmış ise yetersiz RAM uyarısı bile alabilirsin.

Ben GTA 5 oynarken RAM kullanımım 6, 5 ve 7GB arası. CS:GO oynarken 5, 5 ve 6 GB arası. Zaten en çok bu oyunları oynuyorum. Sistemimde işlemcim i5 8250U ve ekran kartım AMD Radeon 530. 4 lehimli + 4 GB 2400MHz RAM takılı sistemimde. Sizce arttırmamın faydası olur mu? Zaten 12GB ile 20GB seçeneklerim var arttırmak için. 12GB Daha mantıklı derseniz öyle de arttırabilirim. Ama 20 ile 12 arasında fark olacaksa 20'ye arttırmak istiyorum. Rehber olur musunuz?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı