Oyunların Fiyat Yüksekliği

ÖmerT.

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Ben bir oyun sever olarak oyun dünyasını takip ederim. Ancak şöyle bir şey var bu Steam, Origin gibi dijital oyun servisleri niye oyunları pahalıya veriyor. Bunun amacı ne? Mesela G2A'dan aldığım Far Cry 3 Digital Deluxe Edition 15 TL iken PlayStore de 80 TL. Hani bu nasıl bir kazık ya da kazık değilse bile bunun çözümü yok mu?

Asgarisinden değil abiii adam sürüyor piyasaya 190tl aradan 3 ay geçiyor 60tlo_O 3 ay geçince neden vaya nasıl o fiyata satıyon.E hadi sattın başta o fiyata ver korsanı bitir,patlama yap ilk satışında?

Playstore' da da indirimler oluyor. Onları takip etmiyorsun sanırım. Steam' de aynı indirimleri yapıyor. Hatta şuan kış indirimleri devam ediyor. Far Cry 3' ü, ( Deluxe Edition ) Playstore' dan 20TL' ye almıştım.

Playstore' da da indirimler oluyor. Onları takip etmiyorsun sanırım. Steam' de aynı indirimleri yapıyor. Hatta şuan kış indirimleri devam ediyor. Far Cry 3' ü, ( Deluxe Edition ) Playstore' dan 20TL' ye almıştım.

Bende dün steam indirimi ile oyun aldım ama benim sorduğum o değil.Yani başta üretici neden böyle bir pazarlama yapıyor af edersiniz oyun 3 ay önce alan insanlara başka gözle bakmama sebeb oluyor bu pazalama taktiğiki ! Ben böyle bakıyosam developer kim bilir :D

Steam'i şöyle düşün sen bir yayımcısın, ve oyununu steam'e ekliyorsun, fiyatını sen belirliyorsun. Steam hiçbir şeye karışmıyor, sadece diyor ki Türkiye'ye şu fiyattan satış önerilir. Çoğu yayımcı da kabul ediyor, yoksa 60 dolarlık oyunları 90 TL'ye alamazdınız şu an. Tabi bazıları da Aral game sayesinde 180 TL'ye çıkarma hakkına da sahip.

Steamde görüyoruz %75 indirimleri şu an, bunu veren steam değil, ordaki yayımcılar veriyor. İstemeyen vermez veya daha az verir.

Origin, EA'in kendi dükkanı, tüm fiyatlar kendi kontrollerinde.

Playstore, TTNETin oyun satış dükkanı, maaleef steam gibi bir yer değil, kafalarına göre indirim yapamazlar. Ama son zamanlarda yeni oyunları iyi fiyatlarla bize sunmaya çalışıyor, tabi zaman geçtikte teklif de güncelliğini yitiriyor oyun yine pahalı kalıyor..

G2A ise çöpçü dükkanı. Oyunları dünyanın çeşitli yerlerinden ucuza kutulu vs başka yöntemlerle alıp size kar marjıyla geri satıyorlar. Steam'de görürsünüz, dörtlü paket oyunlarda fiyat bayağı uygun olur. Eh işte ordan dört tane alır, millete tek tek gift olarak dağıtır. Ya da endonezyadan, singapurdan falan fistan kutulu alır, sana kodunu verir.

Aral gibi bir firma bu ülkede olmasa aslında alım gücü düşük ülkelerde kutulu oyunların ucuzluğunu destekleyen çok politika var. G2A'ya falan bakmazsın bile. Zaten ordan Amerikalılar, Avrupalılar, bir de biz alıyoruzdur. Hadi amerikalılar avrupalılar zengin ve daha ucuzunu arıyor, siz açlıktan ölüyorsunuz hala mı sizi kazıklamaya çalışanların oyunlarını daha ucuzdan almaya çalışıyorsunuz. :D Desteklemeyin böyle yayımcıyı da dağıtımcıyı da.

Bende dün steam indirimi ile oyun aldım ama benim sorduğum o değil.Yani başta üretici neden böyle bir pazarlama yapıyor af edersiniz oyun 3 ay önce alan insanlara başka gözle bakmama sebeb oluyor bu pazalama taktiğiki ! Ben böyle bakıyosam developer kim bilir :D

Yani sana şöyle bir örnek vermem gerekir. Bu sadece oyun sektöründe olan bir şey değil. Xbox 360 kontrolcüsü mesela ilk çıktığında 200 TL' den satılıyordu. Şu an Xbox One kontrolcüsü, o fiyat diğeri 100tl civarı. (Rakamlar temsili) Telefon sektöründe' de bunun örnekleri çok. ;) Bazı oyunları bekleyip almak, bana da daha mantıklı geliyor. Ama öyle oyunlar oluyor ki, bu herkese göre değişir, çıktığında alıyoruz. Mesela DAI çok beklediğim bir oyundu. Çıkar çıkmaz aldım. GTA 5' de aynı şekilde PC' ye çıktığında, hemen alacağım oyunlar arasında.

Son düzenleme:
Ben bazen şöyle düşünürüm bir oyun ne kadar pahalı olursa ben o oyuna o kadar güvenirim sorun çıkarmı çıkmazmı hiç düşünmem ama ne kadar ucuzsa o kadar şüphelenirim acaba sorunlumu diye neden bu kadar ucuz beni düşündürür ama bir oyunu en ucuz satan yer güvenilir ve bilindik bir site ise gözün kapalı alabilirsin o zaman gerisini boşver kim ne kadara satıyorsa satsın. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı