Oyunların Sistem Gereksinimleri Hakkında

6 yılını doldurmuş bir ürünün bir o kadar daha çalışmaya devam etmeme olasılığı yüksek. :) Bunun dışında yeni kartlar kimi yeni teknolojiler de barındırdığı için, ona göre optimize edilen oyunlarda yeni nesil kartlar daha iyi performans vereceklerdir. DirectX 12 gibi mesela... Diğer taraftan piyasa oyun için sürülmüş bir kartın 2-3 yılda çöp olması oyun firmalarının pek işine gelen bir şey olmaz. İnsanlar sürekli bir donanıma 1000 dolar veremez belki ama 60 dolara oyunu satabilirsin. Sen adamın donanımına uygun oyun sunamazsan istediğin karı da edemezsin. Dolayısıyla ekran kartının eskime süreci yeni nesiller çıktıkça yavaş yavaş gerçekleşiyor.

Bunlar hep Amariganin oyunu.

Sen GTX 1050 aldiktan sonra ölene kadar onu kullanamazsin. Onun bir ekonomik omru var. 2 yilda ekran karti degistirmek zorundasin yuksek kalite icin.

Bugun 1050 sattiracak, yarin 1160. Daha ayni sekilde devam.

6 yılını doldurmuş bir ürünün bir o kadar daha çalışmaya devam etmeme olasılığı yüksek. :) Bunun dışında yeni kartlar kimi yeni teknolojiler de barındırdığı için, ona göre optimize edilen oyunlarda yeni nesil kartlar daha iyi performans vereceklerdir. DirectX 12 gibi mesela... Diğer taraftan piyasa oyun için sürülmüş bir kartın 2-3 yılda çöp olması oyun firmalarının pek işine gelen bir şey olmaz. İnsanlar sürekli bir donanıma 1000 dolar veremez belki ama 60 dolara oyunu satabilirsin. Sen adamın donanımına uygun oyun sunamazsan istediğin karı da edemezsin. Dolayısıyla ekran kartının eskime süreci yeni nesiller çıktıkça yavaş yavaş gerçekleşiyor.
Çok güzel bir pazarlama stratejisi. Ben hayatımda en kurnazını İntel' in Ryzen serisi işlemciler gelene kadar ki süreçte yaşadım siz de keza benim gibi düşünüyorsunuzdur. 1. nesil işlemcileri saymazsak 2. ve 7. nesil i7 ler arasında farkı bir yaptığın bir oc ile farkı kolayca kapatabiliyordun. Bu da aslında bize yaradı boşa işlemci değiştirmekten kurtuldum bende de keza İ7 3770 var 6 senelik işlemci fakat oyunlarda genellikle önerilen sistem gereksinimlerinde yer alıyor. 6. ve 7. nesil i3 , i5 modellirinin taşımakta zorlandığı gtx 1070 i benim işlemci hatta i7 2600 bile stok halde taşıyabiliyor. İ7 2600 7. nesil i5 lerine kafa tutarken amd rekabete katılınca 7. nesil i7 sonraki neslin i5 8400 ile karşılaştırılır oldu. Kullanıcıların geneli bu tip rekabeti severler faka ben sevmiyorum çünkü bizi upgradeye zorluyorlar bu da masraf demek. Bu da farklı bir pazarlama stratejisi işte. :)

Benim kendi düşüncem, yapılabilecek güncellemelerle istense GPU'nun performansı arttırılabilir. Çekirdek hızıymış, bellek hızıymış, yeni nesilmiş tamam bir noktaya kadar önem ifade ediyor ama asıl olay yazılımda bitiyor. GTX 1060'ın daha 4-5 sene ömrü varken GTX 1050 1 sene sonra minumum sistem gereksinimlerine düşüyorsa, kimse gelip bu kartta kullanılan malzeme kalitesi, farklı GPU çekirdeği sayesinde böyle performans veriyor diyemez. ( Kendi düşüncemdir.)

Oyunların sistem gereksinimleri, oyunu açıp açmamasını değil; açtıktan sonra normal ayarda oynatabilmesini gösterir. Yani önerilen sistem gereksiniminden çok düşük olmamak şartıyla daha alt seviyede bir sistem ile oyunu veya uygulamayı çalıştırsak donanım yetersizliğinden dolayı kastığını, akıcı olmadığını görürüz. Ayarları ve çözünürlüğü kısmamız gerekir. Bu şekilde de güzel olmaz.

Ekran kartı olayına gelirsek 3D platformda oyun oynama haricinde normal monitör, kalvye, fare ile oynanan oyunlarda eğer 144Hz den yüksek monitör çıkmadığı taktirde 1080ti gelecek 10 sene yeter.

@Anıl_Yılmaz bilimsel verileri, rakamları sana, bana göre diye yorumlayamayız. Ayrıca GTX 1060'ın da önerilen kart olduğu oyunlar var. Sen kartı aldığın zaman da kart birçok oyunu dediğin gibi ultra ayarlarda 60 FPS gibi değerlerde açmıyordu. Kartın 2 sene önce çıktığı halinde neyse şimdi de o. Ayrıca 2 ekran kartı da hatta 2-3 nesil önceki ekran kartları da hala aynı yazılım desteğini alıyor. Asıl iş yükü donanıma bağlıdır, yazılım işin doğru yürümesini sağlayan kısmıdır. Zaten 1080P için giriş seviyesi olan bir kartın, sistem gereksinimlerinde yazması kadar doğal bir şey yok. Önceki senelerde çıkan oyunlarda 950, 750 gibi, kimi iyi oyunlarda 960 gibi değerlerdi. Şimdi çoğunda 1050, birkaç tanesinde 1060 yazması, bugün piyasada yaygın olarak bulunuyor olmalarının sonucu. Kötüler, çürüdüler diye değil yani.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı