Oyunu 60 FPS'e sabitlemek performansı düşürür mü?

Ram ve ekran kartı kullanımı yüzde yüze ulaştığında FPS yüksek olsa dahi görüntü gecikmesi oluşabiliyor, mesela görüntü gecikmesi problemiyle bilinen RDR 2; 1 hafta önce oyunu bitirdim, FPS limitini kaldırdığımda 80-90'lara yükseldiğinde görüntü gecikmesi zirve yapıyordu, FPS'i 60'a kilitledim doğal olarak ekran kartına binen yük azaldı ve input lag ( görüntü gecikmesi ) düşüş yaşadı.

Rekabetçi oyunlarda genel olarak ekran kartı ve belleğe yük binmediği için tam tersi yaşanıyor, FPS ne kadar yüksekse input lag azalıyor fakat bu hikayeli oyunlar için tam tersi işliyor. Bu durum sistemden sisteme değişir. FPS yükseldikçe görüntü gecikmesinin düşmesi tanımı ekran kartı ve belleğin %99 yükte çalıştığı durumda doğru değildir.

Ekran kartı kullanıma bağlı olarak input lagın nasıl oluştuğunu daha iyi anlamanız için bir tablo;

Güzel bilgiymiş kaydettim bunu.

Aynı PSU'ya sahibiz PSU'nuzda net bir sorun var sizin yaşadığınızı hiç yaşamadım 3060 ile.
Aynı PSU ve sistemi kullandığımız bir kullanıcıya sorduğumda kendisinin de sisteminin çok sesli çalıştığını söyledi bence de tuhaf bir durum.

Kaybın çok büyük olmaz ama kükreyen PSU kullanmak şu durumdan daha sıkıntılı gibi. Bir el attır ona belki fanında sorun vardır.
Fanını değiştirip sessiz bir şeyler almayı düşünüyorum ama umarım çözümü olur bu da.

Hikayeli oyunlarda ekran kartı yüzde yüz kullanıma ulaştığında görüntü gecikmesi yükseliyor, %60-70 kullanımda 60 FPS sabitlendiğinde kullanım ve görüntü gecikmesi düşeceği için daha akıcı olabilir.
Eğer sabit 60 FPS'teyken görüntü ve grafiklerde bir dezavantajım yoksa ben okeydim zaten. Teşekkürler.

Aynı PSU ve sistemi kullandığımız bir kullanıcıya sorduğumda kendisinin de sisteminin çok sesli çalıştığını söyledi bence de tuhaf bir durum.

Fanını değiştirip sessiz bir şeyler almayı düşünüyorum ama umarım çözümü olur bu da.

Eğer sabit 60 FPS'teyken görüntü ve grafiklerde bir dezavantajım yoksa ben okeydim zaten. Teşekkürler.

AMD sistem olduğu için olma ihtimali var mı bilmiyorum ama olabilir bende sorun yok henüz.

Merhaba,

RX 6700XT ekran kartım var ve 2K 165Hz monitör kullanıyorum. Bilgisayarım oyunlarda yük altına girince PSU uçak çalışır gibi çok yüksek bir fan sesi vermeye başlıyor. Bu ses oldukça rahatsız edici olduğu için kendimce çözüm arayışına girmeye başladım. Bir oyunda, örneğin Cyberpunk 2077, bütün özellikleri ultraya alıp FSR 2.0'ı aktifleştirince 90 FPS'leri görüyorum ancak bu GPU kullanımını yüzde yüze getiriyor ve PSU yüksek sesle çalışıyor. Oyunu 60 FPS'e kitlediğimde ise GPU kullanımı %60-70 bandında kalıyor ve PSU sesi büyük ölçüde azalıyor ve bu dertten kurtuluyorum.

Oyunu 60 FPS'e kilitlemek benim için çok şey kaybettirir mi? Bu tür hikayeli oyunları sabit 60 FPS ve düşük GPU kullanımıyla oynamak iyi bir fikir mi?

PSU: FSP Hyper Pro 650W 80+

Rekabetçi oynuyorsanız tavsiye etmem fakat rekabetçi olmayan oyunlar oynuyorsanız ve rahat ediyorsanız sorun yok.

Geri
Yukarı