Oyunu Ultra ayarlarda oynamak ekran kartına zarar verir mi?

Furkan___

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, ekran kartım GTX 1660 Super. Watch Dogs 2 oyununu yüksek ayardan Ultra ayara çektim. Bunu yapmamın ekran kartına bir zararı olur mu? Ömrünü falan kısaltır mı?

Merhaba, ekran kartım GTX 1660 Super. Watch Dogs 2 oyununu yüksek ayardan Ultra ayara çektim. Bunu yapmamın ekran kartına bir zararı olur mu? Ömrünü falan kısaltır mı?
Isınmasına bağlı olarak değişir ama zaten ekran kartlarımız o sıcaklıklarda çalışmak için özel tasarlanıyor. Yani hayır oynayabilirsin.

Biz parayı grafiğe veriyoruz. Dolayısıyla o kartlar daha kaliteli bir oyun deneyimi sunmak için tasarlanıyor. Sıcaklıklar yüksek sayılara çıkmadığı sürece bir zararı yok.

Bir oyunda ayar yükselttiğinde FPS azaldığı için ekran kartına binen yük aynı kalıyor. (Darboğaz ihtimalini yok sayıyorum.) İsterseniz 4K'ya alın ekran kartı standart ömründen hiçbir şey kaybetmez. Eğer OC ve yüksek sıcaklık işin içine girerse bu durum komponentlerin eskimesini hızlandırır. Çoğu kişi 10 seneden önce ekran kartı değişimine gittiği için bu eskimenin sonuçlarıyla karşılaşmanız oldukça azdır. Diyelim ki bu kadar uzun süre kullandınız bir kaç tamir işlemiyle kartın ömrünü 6 ay ila 2 sene uzatmak mümkün. Diyeceğim o ki çokta kafanıza takmayın. Garanti koşullarını ihlal etmeyin yeter.

Geri
Yukarı