Oyunun Ortasında SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION Hatası

İşletim sistemi
Windows 10

retrower

Kilopat
RAM
CORSAIR 16GB 3200MHz C16 Ram
SSD veya HDD modeli
WD Black 1TB SN850 NVMe M.2 SSD+ WD BLACK 500GB SN
Ekran kartı
ASUS GeForce RTX 3080 Ti ROG STRIX OC 12GB
Anakart
ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO Z590
İşlemci
Intel Core i7-11700
Merhabalar,
Bilgisayarım yeni ve tüm güncelleştirmeleri tamamlandı. 1 hafta olmadı ki oyunun ortasında resimdeki gibi bir mavi ekran hatası aldım:

1650803791586.jpeg

Minidump dosyasını istediğiniz şekilde yükledim:

Yardım eder misiniz?

Thunderbolt sürücüsünü güncelleyin.

memory_corruption görünüyor.
Ya RAM ya da diskte bir şey var.

RAM belleğe yapılan OC işlemlerini her türlü kaldırın ve MemTest86 uygulayın.

Ama önce tavsiyem disk testini yapmanız. Daha kısa sürer.

HD Tune Pro ile "Quick Scan" kapalı şekilde "Error Scan" yapın ve test sonuçlarıyla beraber Health ve SMART verilerinin de ekran görüntülerini atın.

HD Tune Pro ile "Quick Scan" kapalı şekilde "Error Scan" yapın ve test sonuçlarıyla beraber Health ve SMART verilerinin de ekran görüntülerini atın.
Hocam çok teşekkür ederim hemen deneyip geri dönüş yapacağım.

• Hocam Thunderbolt için dediğiniz linkten yükleme yaptım, ancak herhangi bir güncelleştirme olmadı sanırım:
Eki Görüntüle 1369712Eki Görüntüle 1369713

• RAM'lere herhangi bir OC yapmadım nasıl yapılıyor bilmiyorum da, ancak geçen günlerde BIOS güncelleyip 2133 hzden 3200 hz çıkarmıştım XMP profilini açıp. Onu mu kapayayım?

• 2 SSD var, her birine dediğiniz işlemi uyguladım:
1650829197302.png
1650829874158.png

• Şimdi MemTest86 için USB hazırladım, ancak bilgisayarı yeniden başlatıp F8'e bastığımda herhangi bir boot menüsüne girmiyor. F2 ile mi boot menüsüne gireyim?
Kesin olarak RAM'lerde mi oluyor sıkıntı şimdi?

Son düzenleme:
Hocam bilgisayar daha 1 aylık bile değil, itopyadan alıp kurulumun yaptırdık. Sorunsuz 1 aydır gidiyordu. Şu an ne olmuş olabilir ki? Yani RAM'lerde kesin olarak bir sıkıntı var sanırım değil mi? Olmama ihtimali yok?
1650830098083.png
1650830111831.png

Health ve SMART dediğiniz yerleri anlamadım ama Health kısmının ekran görüntüsünü atayım hemen:
1650830151613.png

d19239cd-9a3f-4818-8bc0-388c0b27c3aa.jpg
3eb816bd-6029-45ae-96de-a4c341ca4aa0.jpg

Bunlar da MemTest86 sonuçlarım.
Güncelleme: Yeni konu açmıştım ancak konum silindi. Tam 1 saat uğraşarak açtığım konu "eskiyi kullanın" diyerek anında siliniyor ve 1 saatlik emeğimi kopyalamama bile izin verilmiyor.

Bu konudaki sorunumun çözümünü bulamamışken, dün bir mavi ekran hatası daha aldım. Bu hatada oluşan minidump dosyasını ccleaner sağolsun silmiş. Ancak fotoğrafını kameramla çekmiştim:

c2ac7734-06f3-4be4-888b-46f52d28d4fa.jpg

Daha önce de Sürekli Ekran Kartının Işığı yanıyor böyle bir konum vardı. Bundan mı kaynaklı bilmiyorum (ki bu ışık kendi kendine düzeldi) az önce bir mavi ekran hatası daha aldım.

Bu sefer mavi ekran bile vermeden oyundaki yazılar vs. siyahlaştı ve bilgisayar kendine reset attı. Fotoğrafını çekebildim sadece:
5b7d2f71-73c1-49f3-8599-a0b8e2f72c06.jpg

Ardından minidump dosyayı oluşmuş durumdaydı.
Güncel minidump dosyam: 050222-19984-01.rar

Sorunun neyden kaynaklandığın bir türlü bulamıyorum. Memtest86 ile RAM'lerimi test etmiştim, sorun çıkmamıştı (yukarıda fotoğrafları mevcut). XMP açık bir şekilde test yapmıştım, kapatıp tekrar mı yapmam gerekir?

Bir de DDU ile ekran kartını mı onarmalıyım?

Lütfen yardım edin, elim kolum bağlanmış durumda. Ne zaman bir oyuna girsem ve belli bir süre geçse, bu hatayı alacağım diye endişe ediyorum, sanki ısınınca oluyor gibi. @KojiroHyuga04 @tristessehivernale
@283156
Not: Bu konudaki mağdur diğer kişileri incelerken QVL listesi diye bir şey fark ettim. Acaba anakartım RAMlerim ile uyumsuz olabilir mi? Bu listeye nasıl bakılır bilmiyorum.
Anakart: ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO Z590
Ram: CORSAIR 16GB 3200MHz C16 Ram

Dosya Ekleri

• 1650830081089.png
    1650830081089.png
    11,2 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Kartta sorun var gibi. DDU ile sürücüsünü kaldırıp kurun.

Ama yine disk ya da RAM kaynaklı görünüyor.
Diyecektim ki, XMP açıkken yaptığınızı gördüm.
Kapalı olarak testi yapın.
Hocam xmp kapatıp yaptım yine herhangi bir sorun yok. XMP kapatınca ramlerin MHZ değerleri 3200 den 2133'e düştü. Acaba QVL listle alakalı olabilir mi? Nasıl anlayabilirim?

Şu anda DDU'yu deniyorum.

Bende buna benzer bir sorunu daha yeni yaşadım RAM'lerin frekansını 3200'den 3000e düşürdüm slotlarını değiştirdim format attım DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar yükledim düzeldi. Format atarken SSD sorun çıkartmıştı.

Bende buna benzer bir sorunu daha yeni yaşadım RAM'lerin frekansını 3200'den 3000e düşürdüm slotlarını değiştirdim format attım DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar yükledim düzeldi. Format atarken SSD sorun çıkartmıştı.
Ki sorun bunun benzeri bir şeyden kaynaklı gibi hocam.
Teknik konulara hakimim ama RAM konusunda hiç bu kadar bilgim yoktur.
Yanlış yönlendirmek istemedim arkadaşı şimdi.

Geri
Yukarı