P5 Plus ve MLD M300 ile RAID 0 dusuk hiz veriyor

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
SSD veya HDD modeli
Crucial P5 Plus 1TB + MLD M300 1TB
Merhaba değerli Technopat sakinleri. Laptopumda RAID 0 yaptım fakat performans olarak beklediğim gibi olmadı. Önceki sistemimde RAID yaptığımda okuma yazma performansı neredeyse 2 katına çıkarken bu sistemde düşük hızlarda kaldı. RAID 0 ile ilgili dünya kadar kaynağa baktım, bu tip sorunun yaşandığı durum görülmemiş, görülmüşse bile çözülmemiş.

SSD 1: Crucial P5 Plus 1TB (6600/5000 MB okuma/yazma)
SSD 2: MLD M300 1TB (3300/3100 MB okuma/yazma)

SSD'lere teker teker sistem kurduğumda yazdıkları gibi okuma/yazma hızlarına yakın hızlar aldım fakat RAID'e geçtiğimde garip bir skorda kaldı. Ekte inceleyebilirsiniz.

1655143483606.png

Işlemci darboğazına takılıyordur. Eski işlemcilerde bu bantlarda takılı kalabiliyor. Technopat'ın testlerinde değinilmişti. PCI-e 4.0 destekli platformlarda daha yüksek hız alırsınız.

Sistem güncel sistem. Eklemiştim moderatör silmiş sanırım.
i7-11800H işlemci
RTX 3060
PCI-e slotlarının sürümleri 1. Slot 4.0 versiyon X4 kanal, 2. Slot 3.0 versiyon X4 kanal.
Tek başına 1. slotu RAID'siz kurduğumda 6450 MB/s okuma hızına ulaşıyor. Dara düşcek yeri yok. Intel RST dokümanlarına göre sorun yaşamamam lazım. VDM driver sorunsuz kurulmasına rağmen böyle düşük hızlar alıyorum.

1655145024038.png

Bilgisayarınızın işlemcisinde 20 tane PCI-e kanalı var. 16 tanesini ekran kartı kullansa geri kalan 4 yol yeterli gelmiyor ve darboğaz yapıyor olabilir. Ekran kartının ne kadar yol kullandığını bilmiyorum. Aklıma başka bir neden gelmiyor.

Kanal sayısı ile ilgilide bir sorun çıkmaması lazım aslında. Eski sistemde Ryzen 7 2700 işlemci var onda yaptığım RAID 0 sorunsuz çalışıyordu. O işlemcinin PCI-e kanal sayısı 16, ekran kartı olarak 16 kanal sayısına sahip RTX 3060 Ti kullanıyorum. PCI-e denetleyicisi kuzey köprü hattına aynı kanal üzerinden birden fazla kanal çıkışlarına bağlantı yapabiliyor(Aynı kanalın Max hızında.) Burada versiyon 4.0 PCI-e arayüzü kullanılmasına rağmen hızın düşük göstermesi garip bir durum. Aynı özelliklere sahip farklı markaların anakartlarında da bu tip bir sorun görülmüş ama sebebinin ne olduğu belli değil. Sonuç itibarıyla RAID 0'ı kaldırıp eskiye dönmek benim için daha iyi bir seçenek gibi görünüyor şu an. Bir çözüm bulana kadar RAID olmadan devam edeceğim.

Geri
Yukarı