Çözüldü P5K 96 anakart sadece 4 GB RAM'i görüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bay658

Centipat
Daha fazla  
RAM
kinston 2x16GB 2x8GB
SSD veya HDD modeli
HDD 256 GB
Anakart
P5K 96
İşlemci
intel Xeon E5440
Merhaba, P5K 96 anakartım var. Intel Xeon E5440 işlemci takılı. İçinde iki adet 16 GB Kingston ve iki adet de 8 GB RAM var fakat sadece 4 GB RAM takılı olarak gözüküyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• pc.jpg
    pc.jpg
    163,2 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çok garip, oysaki 4 yuva da dolu gözüküyor. Hocam bir slotları değiştirin, tek tek deneyin RAM'ları. BIOS sıfırlayıp deneyin. Çok düşük ihtimal ama elinizdeki RAM'lar 1 GB olmasın, belli olmaz iyice bakın soğutucusunu değiştirip 1GB RAM satanı dahi gördüm soğutucusundaki etikete aldanıp 8 GB sanıyor insanlar.
P5K SE anakarta da nasıl 16 GB tek modül RAM takıldı onu anlamadım, bu anakart DDR2 anakart. DDR2 RAM'lerin Intel uyumlu 4 GB tek modülleri bile çok zor bulunurken 16 GB tek modül... Dediğim gibi CPU-Z Memory ve SPD sekmelerine bakmam gerek.

Hocam 16 GB yazdığına bakmayın, bende de P5Q Deluxe var, teoride 16 GB desteklesede hiçbir zaman o RAM'ı bulamadım. Denemedim ama Max 8 GB destekler. Sizin dediğiniz gibi tek slot Intel uyumlu RAM bulunamıyor desek yeridir, AMD için var aliexspresste.Bence arkadaşa birer gb den 4 gb ram sattılar.Hatta Resmi sitesinde quad destekleyen anakartın max celeron desteklediğine bile şahit oldum,ddr 2 biraz sıkıntılı.

P5K SE anakarta da nasıl 16 GB tek modül RAM takıldı onu anlamadım, bu anakart DDR2 anakart. DDR2 RAM'lerin Intel uyumlu 4 GB tek modülleri bile çok zor bulunurken 16 GB tek modül... Dediğim gibi CPU-Z Memory ve SPD sekmelerine bakmam gerek.
Akşama ramlerin görselleriyle birlikte CPU-Z ekranınıda paylaşacağım

Bilmediğim için soruyorum bu anakarta DDR3 RAM takabilir miyim?

Hayır, arkadaş bakmış anakartınız DDR2, yalnızca DDR 2 RAM takılabilir. Keşke kingstonenin 2 GB modüllerinden 4 tane alsaydınız, eş değer RAM'lar sorun çıkarmazdı hem de 8 GB size yeterdi.

Hayır, arkadaş bakmış anakartınız DDR2, yalnızca DDR 2 RAM takılabilir. Keşke kingstonenin 2 GB modüllerinden 4 tane alsaydınız, eş değer RAM'lar sorun çıkarmazdı hem de 8 GB size yeterdi.
8 GB işimi görürdü tabii toplama almıştım zamanında bunu yeni fark ettim açıkcası

DDR2 anakarta DDR3 ram takamazsın oturmazda zorlarsan kırarsın
Teşekkürler

Hocam 16 GB yazdığına bakmayın, bende de P5Q Deluxe var, teoride 16 GB desteklesede hiçbir zaman o RAM'ı bulamadım. Denemedim ama Max 8 GB destekler. Sizin dediğiniz gibi tek slot Intel uyumlu RAM bulunamıyor desek yeridir, AMD için var aliexspresste. Bence arkadaşa birer GB'den 4 GB RAM sattılar. Hatta Resmi sitesinde Quad destekleyen anakartın Max Celeron desteklediğine bile şahit oldum, DDR 2 biraz sıkıntılı.

Yok işlemci destek listesinde bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım, ona bir şey diyemem. Dediğiniz gibi 16 GB RAM diye 1GB RAM satmış olabilirler fakat teoride 16 GB RAM destekleyen anakartın sadece bir slotuna 16 GB RAM takamazsınız, yonga seti görmez bir kere, ek olarak DDR2'de öyle bir RAM yok... DDR2'de maksimum 4 GB tek slot RAM bulunabilir, ki o bile zar zor bulunuyor. Zaten 4 slotlu DDR2 anakartların hepsine 2+2+2+2 GB'tan 8 GB RAM takılabiliyor. Bunlar olay bulunabiliyor zaten, bir de anakartın desteklediği maksimum değer var (4+4+4+4 GB DDR2 RAM, toplamda 16 GB DDR2 RAM olmuş oluyor) RAM konusunda da daha bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Elimde 3 tane P45 iki tane G41 anakart var, elimden geçmiş olan bir sürü anakart var, hiçbirinde ne işlemcide ne de RAM desteğinde sıkıntı yaşamadım.

Yok işlemci destek listesinde bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım, ona bir şey diyemem. Dediğiniz gibi 16 GB RAM diye 1GB RAM satmış olabilirler fakat teoride 16 GB RAM destekleyen anakartın sadece bir slotuna 16 GB RAM takamazsınız, yonga seti görmez bir kere, ek olarak DDR2'de öyle bir RAM yok... DDR2'de maksimum 4 GB tek slot RAM bulunabilir, ki o bile zar zor bulunuyor. Zaten 4 slotlu DDR2 anakartların hepsine 2+2+2+2 GB'tan 8 GB RAM takılabiliyor. Bunlar olay bulunabiliyor zaten, bir de anakartın desteklediği maksimum değer var (4+4+4+4 GB DDR2 RAM, toplamda 16 GB DDR2 RAM olmuş oluyor) RAM konusunda da daha bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Elimde 3 tane P45 iki tane G41 anakart var, elimden geçmiş olan bir sürü anakart var, hiçbirinde ne işlemcide ne de RAM desteğinde sıkıntı yaşamadım.

Bu ram den 4 adet kullansam 8 GB elde edebilirmiyim peki?

Yeni konular

Geri
Yukarı