Başarılı Kurulum Packard Bell TS44HR i5-2410m Intel HD3000 macOS Sierra

İyi akşamlar arkadaşlar. Kurulumu yapalı biraz oldu fakat öğrenci olduğumdan dolayı bu konuyu yazmaya ancak vakit bulabildim.

Mayıs ayı gibi çokça uğraşmıştım Win 10 ile Dual Boot El Capitan kurulumu için fakat bir tülü başarılı olamamıştım. Geçen ay Sierra'nın geldiğini farkederek tekrar uğraşmak istedim. Öncelikle bilgisayarıma temiz bi format attım. Windows'u da sildim. Daha sonra BIOS ayarlamalarını yapacaktım fakat BIOS menümde neredeyse bahsedilen hiç bir ayar yok. O yüzden sadece varsayılan ekran kartını switchable yerine internal seçtim. Daha sonra linkteki macOS Sierra Güncel Kurulum İmajı ile hiç bir ayar değiştirmeden anlatıldığı gibi kuruluma başladım. Kurulum menüsünde daha önceden MBR formatında olan diskimi GPT olarak tekrar formatladım. Daha önceki yaptığım kurulumlarda bir türlü usb olmadan boot edemiyordum. Bu kurulumda daha öncekilerden farklı olarak diski GPT olarak formatladım ve başarıya ulaştım. Kurulum bitip bilgisayar açıldığında ise komutların geçtiği o siyah ekran kapanınca işletim sistemi açılıyor ancak ekran hiç bir şey göstermiyordu. Karşımda siyah bir ekran ve belli belirsiz dikine yeşil çizgiler vardı. Clover ayarlarından Inject Intel'in tikini kaldırıp sadece Inject EDID seçtiğimde ise bilgisayar gayet düzgün bir şekilde açılıyordu. Bir süre bunun çaresini bulamadım. Daha sonra kurulum usbsi içerisinde Config Dosyaları adlı klasörde sistemime uygun config_HD3000_1366x768_7series.plist dosyasını buldum ve bu dosyanın adını config.plist olarak değiştirerek EFI/Clover klasörü içerisine attım. Bu şekilde Inject Intel tikini kaldırmadan bilgisayarım gayet güzel açılmaya başladı. İlk başta wifi, ethernet, ses çalışmıyordu. Araya zaman girdiği için pek hatırlamamakla beraber wifi için toledaARPT.kext kullandım. Ses kartınıda VoodoHDA ile çözdüm sanırım. Ethernet için ise yabancı kaynakları araştırdım biraz ve bu linkten FakePCIID: Broadcom BCM57XX network OOB yardım alarak hallettim. iMessage konusunda ise An iDiot's Guide To iMessage bu linkten yardım aldım. Aslında bu sitedeki iMessage rehberi ile aşağı yukarı aynı şeyler anlatılıyor. İki rehberde aynı düzeyde yardımcı olacaktır size. Yalnız İngilizce olan rehber hakkaten söylediği gibi idiotlara(salak :) ) anlatır gibi anlattığı için mac hakkında hiçbir şey bilmeyen bana daha çok yardımcı oldu. iMessage ile uğraşırken benim en çok takıldığım nokta ise ethernet adaptörümün bsdsini en0 yapmaktı. Olmazsa olmaz demişler o yüzden yapmam gerek diye düşündüm. Bunun için ise internette şöyle bir video buldum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
. Bu şekilde en0 olan wifi adaptörüm en1, en2 olan ethernet adaptörüm en0 oldu.

Aslında macOS kullanmayı merak ediyordum, hiç kullanmadan sırf merakımdan ileride o kadar para verip macbook almak istemiyordum o yüzden böyle bir işe giriştim. Şu an için gayet memnunum. Uyku sorununu çözersem daha bi memnun olacağım :) Takıldığım yerlerde destek veren ve hazırladığı rehberlerdeki emeğinden ötürü montezuma üstada çok teşekkür ederim.

Ekran_Resmi_2016-11-18_22_02_532.png

Donanımlar:

2.Gen i5 2410m
Nvidia GT 540m Harici Ekran Kartı (Optimus özelliğinden dolayı çalışmıyor.)
Intel HD 3000 Dahili Ekran Kartı
Qualcomm Atheros AR9287 Kablosuz Ağ Adaptörü
Broadcom NetLink BCM57785 Gigabit Ethernet Adaptörü

Çalışanlar:

Wifi
Ethernet
Ses
Ekran Parlaklığı
iMessage
FaceTime

Çalışmayanlar:

Harici Ekran Kartı GT 540m (Bu zaten bilinen bir sorun)
Uykuya dalma
Trackpadde multitouch

Aslında dar zamanımda benim için önemli olan şeylerle uğraştım sadece. Belki bu çalışmayanlarda çok kolay bir şekilde halledilebilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı