pagefile.sys nedir?

Thorn

Decapat
PC'yi yeniden başlattım ve diskin durduk yere 8 GB'lık yeri doldu.
İçindeki dosyaların boyutu: 135 GB.
Diskin toplam boyutu: 166 GB.
Mantıken 31 GB boş olması gerekirken şu an 22-23 GB boş alan var nedenini bilen var mı?
Sistem koruması kapalı Windows old vs. yok D diskidir.

------------
pagefile.sys dosyasıymış. Ne yapılır buna?

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    1,8 KB · Görüntüleme: 959
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    2,2 KB · Görüntüleme: 927
Son düzenleyen: Moderatör:
"Sayfa dosyası. SYS, Microsoft Windows işletim sistemi için disk belleği dosyasıdır. Dosya, sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur ve çalıştırılır ve tek işlevi, çok fazla işlem gücü gerektiren programları ve işlemleri işlerken çalışan bellek üzerindeki yükü hafifletme işlevine sahiptir."Araştırmalarıma göre.

"Sayfa dosyası. SYS, Microsoft Windows işletim sistemi için disk belleği dosyasıdır. Dosya, sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur ve çalıştırılır ve tek işlevi, çok fazla işlem gücü gerektiren programları ve işlemleri işlerken çalışan bellek üzerindeki yükü hafifletme işlevine sahiptir."Araştırmalarıma göre.
Çözdüysem çözüldü olarak işaretler misin? :)

Neden beğenmediniz hocam?

Son düzenleme:
Pagefile dosyasını sanal bellek olarak düşünebiliriz. Yüksek okuma yazma gerektirmeyen işlemlerde bu alanı kullanır sistem, bu sayede bellekten tasarruf eder. Linux tarafında olan swap alanına benzetebilirsiniz. Ya da sadece değiş tokuş alanı 😅

Hocam bu fazla olan dosyaları nasıl buldunuz? Benim de C diskimdeki dosyaların boyutu 164 GB ama kullanılan olarak 194 yazıyor yani 30 GB bir açık var diskte. Bu sorun sadece Windows yüklü olan diskte(C) var. Bazen bilgisayarı açıp kapayınca kullanılan alan değişiyor ama uzun süredir 194 GB sabit ve bu açık olan alan gün geçtikde artıyor ama dediğim gibi uzun süredir 194 GB duruyor. Ne yapsamda bu GB açığı problemini çözemedim. Kısacası aynı sorundan müzdaribim. Konuyu takipteyim.

Hocam bu fazla olan dosyaları nasıl buldunuz? Benim de C diskimdeki dosyaların boyutu 164 GB ama kullanılan olarak 194 yazıyor yani 30 GB bir açık var diskte. Bu sorun sadece Windows yüklü olan diskte(C) var. Bazen bilgisayarı açıp kapayınca kullanılan alan değişiyor ama uzun süredir 194 GB sabit ve bu açık olan alan gün geçtikde artıyor ama dediğim gibi uzun süredir 194 GB duruyor. Ne yapsamda bu GB açığı problemini çözemedim. Kısacası aynı sorundan müzdaribim. Konuyu takipteyim.
Treesize ile. sistem koruması açık mı ona bak bir de wise care tarzı uygulamalarla temizlik yap.

Neden beğenmediniz hocam?
Çözüldü seçeneği çıkmıyor :(

Pagefile.sys, sistem dosyasıdır ve sanal bellek görevi ile yükümlüdür. Oluşturduğunuz sanal belleğin boyutu onun yer kaplamasını belirler. .sys ile alakalı dosyaları silmenizi asla önermem. Sistem geri yükleme ile alakası yoktur diye hatırlıyorum, yanlış olabilir. Sistem geri yükleme noktası çok yer kaplıyorsa, isteğe bağlı yapılandır tıklayıp silebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bende 30 GB civarı bir kayıp var yukarıda yazdığım gibi. Sistem yedekleme kısmında kullanılan 10 GB yazıyor yani hala 20 GB'lık bir kayıp bulunuyor. Aslında alan konusunda sorunum yok ama acaba bir problem, sorun mu var diye düşünüyorum sadece.

Geri
Yukarı