Pahalı Telefonlar ile Ucuz Telefonların Ekranındaki Hissiyat

Piscosour

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Alışveriş merkezlerinde telefon inceleme yerlerinde ucuz telefonları kullandığımda ekranındaki hissiyat sert, elim pahalı telefona göre daha kötü, pahalı telefonda ise ekrana elimi gezdirdiğimde çok yumuşak, sade bir hissiyat veriyor. Bu fark neyden kaynaklı?

Asus zenfone 5 kullanıyorum yaklaşık 5 yıldır. Ucuz olmasına rağmen hissiyat ve algılama olarak kullandığım çoğu telefondan iyi. Telefonda çizim yapıyorum ve kullandığım hiç bir telefonun hassasiyeti bu kadar isabetli gelmedi bana açıkçası. Samsung note serisinden bir kaç telefon kullanmıştım ve pek beğenmedim.

Donanım daha az performans versede sadece marka için alanlar var. Bu marka belirli bir süre sonunda cihazlarıda yavaşlatıp yeni seriyi alamaya yöneltiyor. Birde üstüne faiş paralar veriliyor.

Farkin sebebi dokunmatik panel hissiyatindan kaynakliyor. Doğal olarak ucuz telefonların ekran hassasiyeti üst seviye modeller gibi iyi olmuyor. Markalar arasi farklarda oluyor elbette.

Eskiden G2 kullanıyordum sonradan o bozulunca J7 Prime aldim ayni dokunmatik deneyimini yaşadım. S6 modeline geçince de bir fark anlamadim. J7 PRO aldiktan sonra ise ekran koruyucu taktiktan sonra net şekilde dokunmatik hissiyati yavaşladı.

Kullanmadan bilemezsin eskiye göre orta seviye ve üst seviye tanınmış markalarin modellerinde kullanilan panellerin hissiyati arasindaki farkı hissetmek daha da zorlaştı, hassasiyet anlaminda ilerleme sağlandı eskiye nazaran. Ekran parlaklik ve renk doğruluğu olarak ise segmentler arasinda çok fark var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı