Palio 1.3 çok yakıyor

mk123

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Geçen hafta cumartesi akşamına kadar en fazla 4.2 lt yakan araba 1 gece tanıdık oto elektrikçide rölelerden dolayı sorundan kalması gerekti. Aracın beyni ve sigortası söküldü ertesi gün yani pazar günü arabaya bindim saatin son depoyu doldurmamdan yana gittiğim yol bilgilerinin sıfırlandığını gördüm dedim belki araç sürüş tarzımı öğreniyordur diye ortalama yakıt tüketimi ekranı açık kullandım ama bugün de 6.5 lt yaktığını görünce işkillendim. Havalar henüz tam soğumadan fazla yakması bana mantıklı gelmiyor. Sebebi ne olabilir?

buna takılacak bir şey yok ki sıfırlanınca normaldir öyle olması, sizin daha önce ki belki 400-500 km de litre hesaplıyordu sıfırlanınca bir anda ölçmeye başladı ona bakıyorsanız ben her mazot aldığımda litre sıfırlanıyor marşa basar basmaz 100 kmde 99 litre açıyor gittikçe açılıyor ona çok inanmayın zaten kafayı sıyırırsınız sağlam arabayı cok yakıyor diye sanayiye sokmayın .

Kuzenim şehiriçi 11 litre altı yakmayan bmwsi ile km sıfırlayıp ankaraya gidip gelmişti. 7.5 litre ortalama tüketimi olmuş. Döndüğünde şehiriçinde 8 litre oldu. Aracım şehiriçinde 8 litre yakıyor diyordu :D Halbuki şehiriçinde sıfırlasa 11 litrenin altını görmeyecek. Sizinkide o durum olmuş.

O araç 4.2 yi trafiksiz düz yolda sabit 100 e sabitlerseniz yakar. Şehiriçinde o değerler mümkün değil. Palio zaten şehiriçi 5.6 - 6.2 aralığında yakan bir araç.

Buna takılacak bir şey yok ki sıfırlanınca normaldir öyle olması, sizin daha önce ki belki 400-500 km de litre hesaplıyordu sıfırlanınca bir anda ölçmeye başladı ona bakıyorsanız ben her mazot aldığımda litre sıfırlanıyor marşa basar basmaz 100K'mde 99 litre açıyor gittikçe açılıyor ona çok inanmayın zaten kafayı sıyırırsınız sağlam arabayı cok yakıyor diye sanayiye sokmayın.

Günümüz şartlarında maalesef her şey pahalı olduğu için ister istemez gözüm ortalama tüketim ekranında oluyor. Sadece beyni söktükten sonra 1 gün yattığında bir şeyler döndüğünden şüpheleniyorum veya beyne zarar verdiğinden. En azından aracın adaptasyon sürecinde olduğunu bilirsem rahatlayacağım.

Kuzenim şehiriçi 11 litre altı yakmayan BMW'si ile km sıfırlayıp Ankara'ya gidip gelmişti. 7.5 litre ortalama tüketimi olmuş. Döndüğünde şehiriçinde 8 litre oldu. Aracım şehiriçinde 8 litre yakıyor diyordu :D halbuki şehiriçinde sıfırlasa 11 litrenin altını görmeyecek. Sizinkide o durum olmuş.

O araç 4.2'yi trafiksiz düz yolda sabit 100'e sabitlerseniz yakar. Şehiriçinde o değerler mümkün değil. Palio zaten şehiriçi 5.6 - 6.2 aralığında yakan bir araç.

Bu aracın az yakması gerekmiyor mu? Palio zaten hafif araç ve 1.3 Multijet motor var ve ekonomikliği kanıtlanmış motor diye biliyorum. Ama akışmetre takılı değil bozuk olduğu için arabayı boğazlıyorlarmış gibi takılı olduğunda. Yokuşlarda bile araç gaz yemeyip stop ediyordu zor kalkıyordu el freni yöntemiyle ve 3000 devire sabitleyip. Acaba akışmetreyi değişip takılı kullansam yakıt tüketiminde değişiklik olur mu ve çekişinde düşüş olur mu?

Günümüz şartlarında maalesef her şey pahalı olduğu için ister istemez gözüm ortalama tüketim ekranında oluyor. Sadece beyni söktükten sonra 1 gün yattığında bir şeyler döndüğünden şüpheleniyorum veya beyne zarar verdiğinden. En azından aracın adaptasyon sürecinde olduğunu bilirsem rahatlayacağım.
beyin öyle şak diye bozulacak bir malzeme değil, zaten yapısını da görmüşsünüzdür metal bir kutu içinde sanki onu fırlatıp düşürseniz dahi içindeki malzemeler fiziksel değil entegreden oluştuğu için bozulma şansı çok çok çok düşük ve araç çalışsa bile altenatörden ona gelene kadar bir dünya dirençten geçiyor ki kendisi bile devre kartıdır elektriksel bir arıza olması inanılmaz düşüktür herhangibir sorununuz yoksa takmayın .

Bu aracın az yakması gerekmiyor mu? Palio zaten hafif araç ve 1.3 Multijet motor var ve ekonomikliği kanıtlanmış motor diye biliyorum. Ama akışmetre takılı değil bozuk olduğu için arabayı boğazlıyorlarmış gibi takılı olduğunda. Yokuşlarda bile araç gaz yemeyip stop ediyordu zor kalkıyordu el freni yöntemiyle ve 3000 devire sabitleyip. Acaba akışmetreyi değişip takılı kullansam yakıt tüketiminde değişiklik olur mu ve çekişinde düşüş olur mu?
Az yakmadan kastınız nedir? Şehiriçi 5.5 litrenin 1 damla altını göremez 1.3mjet. Yoğun trafik ve hafif yokuşlu yerlerdeyseniz 6.5 litreyi görmeside çok çok normal.

Az yakmadan kastınız nedir? Şehiriçi 5.5 litrenin 1 damla altını göremez 1.3mjet. Yoğun trafik ve hafif yokuşlu yerlerdeyseniz 6.5 litreyi görmeside çok çok normal.

6 litre nedir? Ben garanti veriyorum 8 litreyi aşar. Ufak motor sıkıştırınca inanılmaz fazla yakıyor, siz çekişte bir problem yaşamayabilirsiniz çünkü beyin endektörlerin püskürtme oranını inanılmaz fazla arttırıyor. O hesaplamaya çok inanmamak lazım 😄

Son düzenleyen: Moderatör:
6 litre nedir? Ben garanti veriyorum 8 litreyi aşar. Ufak motor sıkıştırınca inanılmaz fazla yakıyor, siz çekişte bir problem yaşamayabilirsiniz çünkü beyin endektörlerin püskürtme oranını inanılmaz fazla arttırıyor. O hesaplamaya çok inanmamak lazım 😄
1.2T corsalar 130hp 230 tork var araçta. Küçük motor ile ne alakası var.

Yeni konular

Geri
Yukarı