Palit RTX 3060 Dual oyunlarda 78-79 derece

En büyük çözüm undervolt hocam. Benim 3070 70 dereceleri görüyordu undervolttan sonra 60 dereceyi geçmiyor. Fakat undrevolt bir yere kadar düşürür sıcaklığı. Kasanın hava akışı ve ekran kartının kendi soğutması da önemli.

Yan camı çıkarınca kaç derece hocam? O sitenin sattığı sistemler genelde o tarz kasalar ve hava akışları berbat. 3060 Ti var bende tepeye egzoz fan taktım %100 kullanımda %68 fan kullanımı 72-73 derece geziyor. Kapağı açınca 68-69 derece düşüyor kart.

Düşmüyor kral ya 75 ya da 76 ya sabitleniyor sıcaklık ekran kartında bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum

O sıcaklıklarda herhangi bir sorun teşkil etmez bence. Ama yaz aylarında ne olur bilemeyiz. Belki fan hızı arttırılabilir. Kaç RPM'de çalışıyor fanlar?

Ekran kartı tam gücte 2300 küsur RPM'lerde çalışıyor kasanın fanlarınıda ve ekran kartının fanlarınıda attırsam yine DY2 gibi güncel oyunlarda 75 altı düşmüyor 80leri görüyorum.

En büyük çözüm undervolt hocam. Benim 3070 70 dereceleri görüyordu undervolttan sonra 60 dereceyi geçmiyor. Fakat undrevolt bir yere kadar düşürür sıcaklığı. Kasanın hava akışı ve ekran kartının kendi soğutması da önemli.

70 dereceye muhtacım şu an 80'leri görüyorum :) kral undurvolt falan o işleri fazla bilmiyorum elimde patlar falan :)

Düşmüyor kral ya 75 ya da 76 ya sabitleniyor sıcaklık ekran kartında bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum

Ekran kartı tam gücte 2300 küsur RPM'lerde çalışıyor kasanın fanlarınıda ve ekran kartının fanlarınıda attırsam yine DY2 gibi güncel oyunlarda 75 altı düşmüyor 80leri görüyorum.

70 dereceye muhtacım şu an 80'leri görüyorum :) kral undurvolt falan o işleri fazla bilmiyorum elimde patlar falan :)
Undervoltla ekran kartına zarar vermen zor tam tersi ömrünü uzatan bir şey. Yanlış yaparsan max crash yersin onun da bir zararı yok. Overclock değil bu sonuçta ekran kartının çektiği gücü azaltıyorsun. Gerçi 3060'ın çok güç çektiğini düşünmüyorum ama msi afterburner ile oyun içinden kaç watt çektiğine bak.

70 dereceye muhtacım şu an 80'leri görüyorum :) kral undervolt falan o işleri fazla bilmiyorum elimde patlar falan :)

Haha patlamaz korkma öyle olsa benim 6600 XT'yi çoktan havaya uçurmuştum, neler yapmadım bu karta sırf performans denemeleri için.

UV en zararsız işlemlerden birisidir ve sıcaklık düşürmek için de en etkilisidir.

Undervoltla ekran kartına zarar vermen zor tam tersi ömrünü uzatan bir şey. Yanlış yaparsan max crash yersin onun da bir zararı yok. Overclock değil bu sonuçta ekran kartının çektiği gücü azaltıyorsun. Gerçi 3060'ın çok güç çektiğini düşünmüyorum ama msi afterburner ile oyun içinden kaç watt çektiğine bak.
%100 de 169 w çekiyor

%100 de 169 w çekiyor
İnternetten bakarak yapabilirsin işlemi. Karışık bir şey değil hemen yaparsın. Biraz deneme yanılma yapman gerekiyor her kartın stabil olduğu voltaj değerleri farklı olabiliyor. Benim 3070 stock 220w çekiyordu undervoltla 140-170w arasına indirdim. Performanstan da kayıp vermedim aynı clock hızına sahibim. İstersem clock hızını düşürüp daha az güç çekmesini sağlayabilirim.

İnternetten bakarak yapabilirsin işlemi. Karışık bir şey değil hemen yaparsın. Biraz deneme yanılma yapman gerekiyor her kartın stabil olduğu voltaj değerleri farklı olabiliyor. Benim 3070 stock 220W çekiyordu undervoltla 140-170W arasına indirdim. Performanstan da kayıp vermedim aynı clock hızına sahibim. İstersem clock hızını düşürüp daha az güç çekmesini sağlayabilirim.

Kasanın üstünde iki tane fan takmalık yer var ama birini sıvı soğutma borusu engelliyor bir tane taktımda az çok soğucağını düşünüyorum yanılıyor muyum?

Yeni konular

Geri
Yukarı