Palit RTX 3060 Ti boştayken 60 derece

Boşta 60 derece normal falan değil. Kasa hava akışı kötü, kart ikinci eldir diyerek durumu normal kabul etmek ne kadar mantıklı? 60 derece GPU sıcaklığında hotspot 80 derecelerde, bellekler daha da üzerinde dolaşır. Çözüm önermiyorsunuz normal deyip geçiyorsunuz.

Önerdiğin çözüm de çözüm değil ki?

Otomatik fan aç diyorsun ama kartlar zaten 55-60 dereceyi geçmediği sürece fan açma ihtiyacı duyuyor onca üretici boşuna mı 60 dereceye kadar fan açmasın kart demiş. Bu otomatik fan özelliği değil mi?

Undervolt diyorsun kart zaten 662mv ile çalışıyor. Bakalım undervolt boştaki sıcaklığa etki ediyor mu?

Stok hali ile boşta.

1701425533721.png

900mv ile boşta.

1701425641338.png

Aaaa senin çözüm dediklerin ne hikmetse çözüm değilmiş. Hani yükteki sıcaklık için konuşsak tamam undervolt güzel sıcaklık düşürüyor ancak boşta zaten aynı voltajı çekecekler ne fark etti?

Çok çözüm isteniyorsa arkadaşın kasası kapalıysa ön paneli söksün veya yan camı çıkarsın veya ekran kartına bir bakım yapsın veya kasasına düzgün fanlar alsın düşecek sıcaklık o zaman düşer.

Son düzenleme:
Yükteyken dereceler ne durumda?
Fanlar çalışmıyorken boşta 60 derece olması kadar normal bir durum yok ve özellikle kasa kötü bir hava akışına sahipse. Fanlar çalışıyorken boşta 30-40 derece olur. Yükteyken kaç derece?
Ekran kartı fan açmıyor kasanın içi de düzgün bir şekilde havayı yönetmiyorsa normaldir.

Oyundaki değerlerine bak.
Aynı ekran kartını kullanan ben, 32 derecede ki kartım anormal mi bu durumda? Boşta ki sıcaklığı fazla. Yükte kaç derece?

70-75 derece oluyor.
Boştayken bence de 60 derece normal değil. 35-40 seyretmesi lazım. Kasa havalandırması kötü ve kapalı bir yerde bile olsa 45'i geçmez. Arkaplanda çalışan bir şeyler var muhakkak. PC'ye virüs girmiş ve coin kazıyor olma ihtimali var mı?
Boşta 60 derece normal falan değil. Kasa hava akışı kötü, kart ikinci eldir diyerek durumu normal kabul etmek ne kadar mantıklı? 60 derece GPU sıcaklığında Hotspot 80 derecelerde, bellekler daha da üzerinde dolaşır. Çözüm önermiyorsunuz normal deyip geçiyorsunuz.

Hocam çok fazla kez kaspersky'a tarattım bir şey bulamadı. Bilgisayarı yeni aldığım dönemlerde 30 dereceydi boştayken.
Önerdiğin çözüm de çözüm değil ki?

Otomatik fan aç diyorsun ama kartlar zaten 55-60 dereceyi geçmediği sürece fan açma ihtiyacı duyuyor onca üretici boşuna mı 60 dereceye kadar fan açmasın kart demiş. Bu otomatik fan özelliği değil mi?

Undervolt diyorsun kart zaten 662mv ile çalışıyor. Bakalım undervolt boştaki sıcaklığa etki ediyor mu?

Stok hali ile boşta.

Eki Görüntüle 2037220

900mv ile boşta.

Eki Görüntüle 2037222

Aaaa senin çözüm dediklerin ne hikmetse çözüm değilmiş. Hani yükteki sıcaklık için konuşsak tamam undervolt güzel sıcaklık düşürüyor ancak boşta zaten aynı voltajı çekecekler ne fark etti?

Çok çözüm isteniyorsa arkadaşın kasası kapalıysa ön paneli söksün veya yan camı çıkarsın veya ekran kartına bir bakım yapsın veya kasasına düzgün fanlar alsın düşecek sıcaklık o zaman düşer.
Kasanın daha dün içerisini temizleyip bakımlarını yaptım. Hiçbir değişiklilik olmadı. Ben anlamadım gitti bu işi.

Aynı kartı kullanıyorum Mining'in zirvesini görmüş haliyle. Bakım bile yapmadım o zamanlardan beri. Kasam da hava akışı berbat bir 200r. Fabrika ayarlarında sıfır fan hızıyla boşta 38-40 derecede dolanıyor. Yükte 83 görüyor. Normal diyorsanız, yükte de serin çalışacak sanıyorsanız eyvallah.
Ayrıca sınıra dayanmış ve sürekli fan aç-kapa yapacak bir karttan bahsediyoruz. Çok faydalı 👍

@HarryPowell Yükte de berbat değilmiş. Sorun yokmuş kartta :D Beni burada haksız tarafa attın :D

70-75 derece oluyor.
Yük altındaki değerler bu kart için gayet doğal değerler, bu da bir problem yok anlamına geliyor. Performansta da bir problem olduğunu düşünmüyorum şahsen.
Kasanın daha dün içerisini temizleyip bakımlarını yaptım. Hiçbir değişiklilik olmadı. Ben anlamadım gitti bu işi.
Kart kendini soğutmak için çabalamıyor çünkü. Muhtemelen eskiden boşta serin olmasının nedeni eskiden ZerodB özelliğine yazılımsal olarak sahip olmaması/aktif olmaması.

Ekran kartının içini, açıp macunu yenileyip bloğun ve fanların kaba temizliğiniz yaptınız mı? 2 senesini doldurmuş bir kart genel bir bakım ister.

Hani kartın yükteki sıcaklıklarında bir problem yok, boşta da fan açma ihtiyacı duymuyor kart. Bir problem yok.

Aynı kartı kullanıyorum Mining'in zirvesini görmüş haliyle. Bakım bile yapmadım o zamanlardan beri.

Miningli kartların bakımı oyuncuların kullandığı kartlardan daha iyidir. En son sattığım 3060 Ti'ın içinden sıvı metal çıkmıştı...

Bilgisayarı yeni aldığım dönemlerde 30 dereceydi boştayken.
Güncelleme falan gelmiştir 0db ayarı açılmıştır kart sıcak çalışıyor.

Tekrar 30 derece istiyorsan 0db kapatabilirsin.

Kasa havalandırması kötü ve kapalı bir yerde bile olsa 45'i geçmez.
4000D airflow kasa var bende de 55 dereceyi görüyor ne yapalım ?

Fanı çalışmayan bir kart ve hava akışı kötü bir kasa için fazlasıyla normal değerler, yükte de 80 derece olmadığı sürece normal sayılır.

Eğer rahatsız oluyorsanız ekran kartınıza bakım yapabilirsiniz, uyumlu kalınlıkta termal pad ve kaliteli bir macunla çözülebilecek bir iş. Ancak herkesin sorunsuz yapabileceği bir şey değil, en ufak hatada daha kötü sonuçlar alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı