Panel Tipi veya Hz Değeri Göz Ağrısına Sebep Olur mu?

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522248089
Biraz saçma gelebilir başta ama niyeyse ilk kez başıma geliyor. ViewSonic VX2458-C-MHD monitörüm var. Panel tipi VA ve 144 Hz değerinde. 1 ms modu var ama şu an FreeSync açık. Aynı anda açılamıyor ikisi. Bu monitörle çalışırken belli bir süre sonra özellikle göz arkasında ve başımda bir ağrı oluşuyor. Daha önce hiç 144 Hz monitör kullanmadım. Ayrıca hep IPS kullandım, VA'da kullanmamıştım hiç. Bazı internetten okuduklarıma göre özellikle yüksek Hertz değeri ve blur modları mide bulantısı ve göz ağrısına sebep olduğu yazıyordu. Ne kadar gerçek bilemem tabii.

Daha önce hiç PC'den kaynaklı bir ağrı çekmemiştim. Acaba bu VA panel veya 144 Hz değeri uzun süreli kullanımda böyle bir ağrıya sebep olabilir mi? Çünkü biraz önce başka birisi daha oturdu ve Photoshop ile çalıştıktan 1-2 saat sonra başım ağrıyor diyerek kalktı. Bu monitör bizi lanetliyor mu nedir anlamadım açıkçası:) Size danışayım istedim.

Olabilir. Çok fazla kontrast, keskin olmama ve parlaklık baş ağrısı yapabilir.

Mesela VX3276 2K kullanıyorum ben de. Parlaklığı imkanı yok %65'ten yukarıya çıkartamıyorum, çok parlak oluyor o zaman. Aynı zamanda panelin keskin olması da baş ağrısını azaltabiliyor.

Monitörün gözünüze konumu, yüksekliği, yenileme hızı ve Motion Blur'un nasıl uygulandığı da bi,r etmen.

Tüm kullandığım monitörler VA panel böyle bir sorun yaşamadım. Hertz değeri de alışkanlık kaynaklı gibi. Ben 75Hz'i 144Hz'den rahat kullanıyorum. Çünkü alıştım. Mavi ışık özelliği varsa onu kullanabilirsin.

Hz değeri özellikle baş ağrısı yapabilir, ve parlaklığın yüksek olması özellikle. Mesela ben 60 Hz monitör kullanırken anlamsız bir şekilde başım ağrıyordu, 75'e çektiğimde hafiflediğini gördüm. Ve 2 sene önce 144 Hz monitör aldım, ne baş ağrısı kaldı ne başka bir şey. Çok akıcı görüyorum belki onun etkisi olmuştur.

İşin arka planını bilmiyorum ama bilgisayarımda kullandığım TN panelden özellikle beyaz üstüne siyah yazılmış yazıları okursam bir süre sonra ekranın bazı yerleri siyahlaşıyor gözümde, gözümü de rahatsız etmeye başlıyor.

OLED ekranlı telefonumda ise hiç sıkıntı yaşamıyorum, hatta bu nedenden dolayı ekran çok daha küçük olsa bile bir şey okuyacaksam bazen telefon tercih ediyorum.

Yüksek Hz değeri gözler için daha iyi diye biliyorum.
Ama VA IPS'e göre daha çok göz yoracaktır. IPS bana göre en rahatı çünkü daha gerçek gibi renkler var. Yani daha doğal, daha rahat.
TN panelde mavi ve gri bir filtre koyulmuş gibi hissediyotum ve 20 dakika sonra pert oluyorum. VA TN'den iyi olsa da bu gibi durumlarda IPS'den kötüdür.

Göz ağrısının sebebi renk doygunluğunun abartı yüksek olması, gamma konttast ve parlaklığın yüksek olması gibi şeyler de olabilir.

Geri
Yukarı