Pankreastaki kitle karaciğere bulaşması

Hamsi ismaH

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar abim kanser mi olmuş oluyor, kanserse kötü huylu mu olmuş oluyor? Doktorlar hep endoskopi, kemoterapi falan yapacağız diyor. Ben araştırdığım kadarıyla kötü huylu ve kanser olarak anladım. Tamamda tedavisi yok mu bunun? Pankreas kanserinin tedavisi kesin olarak yok mu?

Teşekkür ederim. Patolojiyi yarın yapacaklar hocam. Bu tip kanserin tedavisi var mı?
Bilemiyorum hocam, Allah korusun kanser çıksa bile onun evreleri oluyor. Erken evrede yakalanırsa tedavisi daha kolay oluyor vs. çok karışık işler. Adamlar onkolog olabilmek için 7 yıl tıp + 4 yıl ihtisas + 3 yıl yandal okuyor. Burada kim net bir şey derse sallamış olur o açıdan. Güzel haberler alırsınız inşallah.

Bilemiyorum hocam, Allah korusun kanser çıksa bile onun evreleri oluyor. Erken evrede yakalanırsa tedavisi daha kolay oluyor vs. çok karışık işler. Adamlar onkolog olabilmek için 7 yıl tıp + 4 yıl ihtisas + 3 yıl yandal okuyor. Burada kim net bir şey derse sallamış olur o açıdan. Güzel haberler alırsınız inşallah.

Çok sağ olun, teşekkürler.

Patolojiyle kesinleşir her şey. Ama karaciğere sıçrayabilen bir şeyse kötü huyludur büyük ihtimalle maalesef. Her kanser tipinin ve patolojisinin tedavisi farklı, bulaştığı yere göre tedavisi farklı.

Pankreas biraz kötü tarafta olan kanserlerden, genelde geç yakalandığı için. En büyük problemlerden birisi çevredeki damarları tutması oluyor, çünkü cerrahi şansı kalmıyor böyle olduğunda.

İnşallah güzel sonuçlar, güzel haberler alırsınız.

Patolojiyle kesinleşir her şey. Ama karaciğere sıçrayabilen bir şeyse kötü huyludur büyük ihtimalle maalesef. Her kanser tipinin ve patolojisinin tedavisi farklı, bulaştığı yere göre tedavisi farklı.

Pankreas biraz kötü tarafta olan kanserlerden, genelde geç yakalandığı için. En büyük problemlerden birisi çevredeki damarları tutması oluyor, çünkü cerrahi şansı kalmıyor böyle olduğunda.

İnşallah güzel sonuçlar, güzel haberler alırsınız.

Off ya. Teşekkürler bilgilendirme için.

Pankreas kanserinde yayılımın hangi bölgede olduğu önemli. Aort'a çok yakın bölgede olduğu zaman cerrahi operasyonun çok riskli olduğunu duymuştum geçmişte. Özellikle metastaz (yayılma) yapacak kadar gelişim gösterdiyse maalesef kurtulma oranı en düşük kanser türlerinden biri. Genellikle ilerleyen aşamalarda rahatsızlık verdiği için geç tespit edilen kanser türlerinden biri olduğundan ne yazık ki çoğu zaman geç kalınmış oluyor.

Umarım bu durumda değildir abin. Geçmiş olsun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı