Pantheon Masaüstü Ortamını Kullanan GNU/Linux Dağıtımları

elementary-os-icon.png

Pantheon masaüstü ortamı Elementary OS tarafından Vala, GTK ve Granite kullanılarak geliştirilmiş bir masaüstü orta mıdır? Diğer masaüstü ortamları kadar sıkıntısız olmasa da Debian tabanı dışındaki Linux dağıtımlarına da kurmak mümkündür. Ben de bu yazımda Pantheon'u varsayılan masaüstü ortamı olarak alan GNU/Linux dağıtımlarından bahsedeceğim, iyi okumalar...

1. Elementary OS
Ubuntu tabanlı olan ve Ubuntu'nun Core deposunun kullanan Elementary OS 2011'de geliştirilmeye başlanmıştır. Varsayılan masaüstü ortamı Elementary ekibinin geliştirmekte olduğu Pantheon'dur.

Elementary_OS_5.1_Hera.png

2. SulinOS
2016 yılında geliştirilmeye başlanmış olan SulinOS bağımsız taban bir Linux dağıtımıdır. Linux libre çekirdeğini kullanmaktadır ve no-systemd'dir. Paket yöneticisi olarak Pisi'den çatallanmış olan Inary'i kullanmaktadır.

11.jpg

3. TeArch Linux
Arch Linux tabanlı bir Linux dağıtımı olan TeArch Linux; varsayılan olarak Xfce, Gnome ve Pantheon masaüstü ortamlarıyla gelmektedir. Çoğu Arch Linux tabanlı dağıtımdan farklı olarak Calamares yerine LMDE'den çatallanmış bir kurulum yöneticisi kullanmıştır.

pic03.png

Son düzenleme:
Ben yalnızca ElementaryOS'da var sanıyordum. Pantheon gerçekten güzel masaüstü ortamı o kadar yalın ki yani anlatamam. Android masaüstü (Now Launcher) bile daha karışık o derece.

Yeni konular

Geri
Yukarı