Para birikimi için önerileriniz

Alperen Ceylan

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Istanbul/Turkey
Daha fazla  
Meslek
Aviyonik Sistemler Mühendisi
İyi günler Technopat.net!

Benim bir sorunum var ve sizler ile paylaşıp, önerileriniz almak istiyorum.
Lise öğrencisiyim, iyi bir lise. Günlük 5 ile 10 TL Arası harçlık alıyorum, ders 8.30'da başlıyor, 12.30'a kadar sonra 1 saat öğle arası oluyor, akşam 4'e kadar tekrar ders. Cebimde para bulundurduğum zaman hemen harcıyorum fakat para biriktirmem gerekiyor günde en az 3-4 TL Kenara atmam gerekiyor yaza kadar. Bazen okula gittiğimde cebimde para olmuyor. Sigara kullanıyorum 2 günde 1 paket felan fakat arkadaş ortamında çıkartmaya gelmiyor günde 1 pakete kadar oluyor. Sizlerden önerim bana ve benim gibilere bir plan, program çizmek için yardım etseniz.

Malesef bazı problemlerim var. Antidepresan kullanıyorum, doktorum sigara içmeme karışmıyor. İstesemde bırakamaıyorum malesef.

Sigara en fazla para harcatan şeylerden biri. Paranın daha hızlı birikmesini istiyorsan en azından azaltmaya çalış. Sonuçta paranın birikmesi gerekiyor ve bir yerden kısmalısın. Diğer yollar ise:
1. Öğle yemeğini arkadaşlarından otlanarak geçirmek
2. Çok dışarda gezmemek
3. Yanında bütün para bulundurmak(mesela dört tane 5'lik yerine bir tane 20'lik gibi) harcama isteğini durdurur
4. Dışarıda yemek yemen gerektiğinde "dur bari yemişken doyayım" demek yerine "Bi şişe su bi çikolata ile idare ediyim" demen
5. Damak çikolata yerine Ülker gofret almak :D Örnek olarak tabi her besin gıdası için
6. Yerde bulduğun 5-10-25 ve şanslıysan 50 kuruş ve 1 liraları cebe atman(haftada en az 1 lira, garantilidir :) )
7. Su alırken bile en ucuzunu aramak(50 kuruşun üstünü görürsen satıcıya bakmadan uzaklaş)
8. Ucuz yemek yerlerin olsun. Etrafını araştır, en ucuz nerde yerim diye.
9. Sakın bir şey ısmarlama. Sevgilin olsa bile. Hatta çaktırmadan karşı tarafa da kitleyebilirsin :p
10. Günlük değil haftalık almaya çalış. Eline büyük meblağ bir anda geçince kontrol daha kolay olur. Harçlığını aldığın an yarısını ayır(yarısı örnek olarak kaç ayırarak hayatta kalabiliyorsan) ve kumbarana filan koy. Asla ordan para almıcana yemin et.
11. Akraba ziyaretlerinde el öpmeyi unutma. :D

Umarım işine yarar. Hepsi denediğim ve hala kullandığım yöntemlerdir. Bütün hakları saklıdır. :)

Yukarıda ki arkadaş çok iyi yazmış. Ben de biraz desteklemek isterim. Dışarıda yemek yemen gerektiğinde , eve gidip yiyeceksen daha sonra, 1 liralık gofretlerden değilde hanımeller veya -çay keyfi gibi bir şeydi- alabilirsin. Gofret almak yerine bisküvi alırsan karnını daha fazla doyurur. En azından bir veya bir buçuk saat dayanırsın. Bence de günlük alacağına haftalık al. Sigarayı bırakamam diyorsan azaltmaya çalış. Haftalık giderlerini hesapla. Nereden kısabileceğini düşün. Sigaradan düşemem diyorsan 3 günde bir paket veya 2 günde bir paket alırım diye planla ve uygulamaya çalış. Bu sayede haftada 2 paket sigara ile en az parayı harcamış olursun. Okulda yemek için kantinden değil de dışarıdan bir açma al. Çünkü kantindekiler hem daha pahalı hemde daha küçük satıyorlar. Yani fazla para verip karnını bile doyuramayabiliyorsun. 2 tane açma alırsın 2 liraya tüm gün doyarsın. Sabahleyin giderken de kahvaltı yaparsan. İlk 3 ders acıkmassın. 3. dersten sonra açmanı yersin. Öğle arasında acıkmassın zaten. 6. veya 7. dersin sonunda öbür açmanı yersin böylece yemek problemini de çözmüş olursun. 10 lira senin haftalık yeme-içme masrafın olur. Bir tane su al evden doldurarak iç. Haftaya bir tane daha al çünkü o plastikler iyi değil. 2-3 hafta sonra kokuyorlar filan değiştir y ani. Sanırım günlük en az 5 Tl civarı alıyorsun. Haftalık 35-40 veya 50 tl harçlık alırsın diye düşünüyorum. 10 lira yeme içmeye gitse sigaraya 10 tl gitse 20 tl ediyor. 30 liranın 10 lirasını da harcarsın kitaptır, kalemdir silgidir. 20 lira da artar. Yani dışarıya çıkacam diye illaha yanına 10 lira alıp harcaman gerekmiyor. Dışarı çıkınca yanına 2 lira al acıktığında simit ayran yersin ya da hiç yemezsin. Dışarı çıkacağım diye illaha para harcamana gerek yok. 20 tl rahat kazanırsın yani. Ben haftalık veya günlük harçlık bile almıyorum. Babam dışarıdan gelirken 3 tane açma alıyor 3 tl'ye. Abim ve ben tüm gün aç dolaşmadan okula gidip geliyoruz. Eve gelince de ekmek, peynir, zeytin ve çay. Bir de okulda çay ve nescafe çılgınlığı var. 1 lira galiba o nescafeler. Milleti kazıklıyorlar işte. Al bir tane termos orta boyda çantana sığacak kadar. Bir nescafe 25 kr zaten. Evde sıcak suyla yap nescafeyi okulda da içersin. Bir tanede bardak alıp içersin açmayla beraber. Yani bu hayatta istediğin her şeyi en ucuza yapmak senin elinde. Aklını kullanırsan istediğin her şeyi yapabilirsin. Paranı da biriktirirsin, kitabını da alırsın, bilgisayar da alırsın, telefon da alırsın ne istersen yaparsın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı