Para iadesi yerine değişim yapılır mı?

imfloscy266

Femtopat
1-1.5 sene MSI MAG274r almıştım. 2 hafta önce bozuldu. Garantiye gönderdim ve değişim/iade kararı alındı bunun ile Hepsiburada'dan Hepsiburada'da satıcısına başvurmam söylendi ve başvurumu yaptım. Bugün ise bu mesajı attılar ve ürün değişimi yapamayıp iade yapabileceklerini belirttiler ama sorun şurada ben bu monitörü 2200TL gibi bir fiyata almıştım şimdi bu monitör 4-5k. Nasıl olacak bu iş? Eğer bunların elinde bundan yoksa bir üst model göndermekle yükümlü değiller mi?

Screenshot_395.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer durumları 3 kez yaşadım daha önce. Sözde kanunlar tüketici hakları koruyor ancak satıcılar bu durumdan ne koparırsak kar olarak bakıyor büyük ihtimalle. Örneğin 2 ay önce aldığım ürünü değişim veya para iadesi belirtmiştim öncelik olarak ancak tamir edip gönderceklerini söylediler. Daha önce de iade kabul etmediğim ürüne 2 ay uğraşmıştım. Bu gibi durumlarda insanları bir ton şeylerle uğraşmak durumunda bırakabiliyorlar. Çoğu kişi amazonu öneriyor bu gibi sorunları halletmek için. Ürün pahalı bile olsa amazondan alın diyordu arkadaşlarım bu tür sorunlar olabileceği yüzünden.

1-1.5 sene MSI MAG274r almıştım. 2 hafta önce bozuldu. Garantiye gönderdim ve değişim/iade kararı alındı bunun ile Hepsiburada'dan Hepsiburada'da satıcısına başvurmam söylendi ve başvurumu yaptım. Bugün ise bu mesajı attılar ve ürün değişimi yapamayıp iade yapabileceklerini belirttiler ama sorun şurada ben bu monitörü 2200TL gibi bir fiyata almıştım şimdi bu monitör 4-5k. Nasıl olacak bu iş? Eğer bunların elinde bundan yoksa bir üst model göndermekle yükümlü değiller mi?

Eki Görüntüle 1398030

Elektronik eşyalar çoğunlukla kurulumları yapıldıktan sonra değişim, iade edilmemekte. Aynı şekilde satıcıyla bir sözleşme imzaladıysanız, bu sözleşmeden cayamazsınız.

Benzer durumları 3 kez yaşadım daha önce. Sözde kanunlar tüketici hakları koruyor ancak satıcılar bu durumdan ne koparırsak kar olarak bakıyor büyük ihtimalle. Örneğin 2 ay önce aldığım ürünü değişim veya para iadesi belirtmiştim öncelik olarak ancak tamir edip gönderceklerini söylediler. Daha önce de iade kabul etmediğim ürüne 2 ay uğraşmıştım. Bu gibi durumlarda insanları bir ton şeylerle uğraşmak durumunda bırakabiliyorlar. Çoğu kişi amazonu öneriyor bu gibi sorunları halletmek için. Ürün pahalı bile olsa amazondan alın diyordu arkadaşlarım bu tür sorunlar olabileceği yüzünden.
Elektronik eşyalar çoğunlukla kurulumları yapıldıktan sonra değişim, iade edilmemekte. Aynı şekilde satıcıyla bir sözleşme imzaladıysanız, bu sözleşmeden cayamazsınız.
ben ürünümde değişim istediğini açıkca belirttim ve para iadesi kesinlikle istemediğimi de belirttim. Bu durumda bir üst model göndermek zorundalar diye biliyorum

@LuNİZz 1989 elimde değişim kararı var yani ürün kusurlu ben değilim
bu durumda ne yapmam gerekiyor bu kararlar bildiğim kadarıyla tüketici hakem heyetinden çıkyıor ve elimde şu anda kararım var 3 tane seçeneğim var biri para iadesi biri değişim biri ayıplı malın fiyatının oranında indirim bu kararı ben seçiyorum onlar değil ve ben değişim için başvurdum yani sonuna kadar vermek zorundalar diye biliyorum

Ben ürünümde değişim istediğini açıkca belirttim ve para iadesi kesinlikle istemediğimi de belirttim. Bu durumda bir üst model göndermek zorundalar diye biliyorum.

@LuNİZz 1989 elimde değişim kararı var yani ürün kusurlu ben değilim.
Bu durumda ne yapmam gerekiyor bu kararlar bildiğim kadarıyla tüketici hakem heyetinden çıkyıor ve elimde şu anda kararım var 3 tane seçeneğim var biri para iadesi biri değişim biri ayıplı malın fiyatının oranında indirim bu kararı ben seçiyorum onlar değil ve ben değişim için başvurdum yani sonuna kadar vermek zorundalar diye biliyorum.

Olayı şimdi daha iyi anladım hocam. Tüketici hakem heyeti bu konu hakkında size yardımcı olmak zorundalar. Şu an için sorun üretici ile alakalı.

Benzer durumları 3 kez yaşadım daha önce. Sözde kanunlar tüketici hakları koruyor ancak satıcılar bu durumdan ne koparırsak kar olarak bakıyor büyük ihtimalle. Örneğin 2 ay önce aldığım ürünü değişim veya para iadesi belirtmiştim öncelik olarak ancak tamir edip gönderceklerini söylediler. Daha önce de iade kabul etmediğim ürüne 2 ay uğraşmıştım. Bu gibi durumlarda insanları bir ton şeylerle uğraşmak durumunda bırakabiliyorlar. Çoğu kişi Amazon'u öneriyor bu gibi sorunları halletmek için. Ürün pahalı bile olsa Amazon'dan alın diyordu arkadaşlarım bu tür sorunlar olabileceği yüzünden.

Katılıyorum. Ne alırsam alayım Amazon'dan almaya çalışıyorum. Elektronik tarafında da herkese tavsiyem budur pahalı olsa bile Amazon'u tercih edin sonra başınız ağrımasın.

Katılıyorum. Ne alırsam alayım Amazon'dan almaya çalışıyorum. Elektronik tarafında da herkese tavsiyem budur pahalı olsa bile Amazon'u tercih edin sonra başınız ağrımasın.
Olayı şimdi daha iyi anladım hocam. Tüketici hakem heyeti bu konu hakkında size yardımcı olmak zorundalar. Şu an için sorun üretici ile alakalı.
şu anda ne yapmamı önerirsiniz? ben msi desteğine de mail attım şu anda hepsiburadaya haklarımı tekrar ileteceğim ve seçtiğim kararın arkasında durduğumu belirterek ısrarcı olacağım eğer yapmazlar ise yasal süreç başlatacağımı belirteceğim. Başka ne öneriyorsunuz?

Şu anda ne yapmamı önerirsiniz? Ben MSI desteğine de mail attım şu anda Hepsiburada'ya haklarımı tekrar ileteceğim ve seçtiğim kararın arkasında durduğumu belirterek ısrarcı olacağım eğer yapmazlar ise yasal süreç başlatacağımı belirteceğim. Başka ne öneriyorsunuz?

Tüketici haklarına başvurucaksınız hocam. Durumuna göre satıcı ile iletişime geçeceklerdir zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı