Paragraf çözümünde nasıl gelişilir?

Selam arkadaşlar.
Ben TYT paragraf kısmında acayip derecede zorluk çekiyorum. TYT paragrafla ilgili nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum, dil bilgisinde 5-6 soru yapabiliyorum ama paragrafta cidden ayvayı yemiş durumdayım. Ne yapmalıyım? Düzenli çözmeme rağmen (günlük 20 soru) hala 20 paragraf doğrusu falan yapıyorum (Türkçede genel netim 25-26). Ne önerirsiniz? Bir gün tamamen kendimi tamamen paragrafa verip 400-500 soru mu çözsem diyorum ama işe yarar mı şüpheliyim. Durumu yaşamış olup yardım etmek isteyen varsa teşekkür ederim.
Dilbilgisi biraz ezber bir konu. Bol soru çözerek çoğu yazım yanlışına göz aşinalığı yapabilirsin.
Paragraf konusunda -bir sınav öğrencisi olarak- soru çözmenin çok saçma olduğunu düşünüyorum. Çünkü paragraf kitapları bizlere okuduğumuzu anlamayı değil, soru kalıplarını ezberlemeyi öğretiyor. Paragraf çözebilmek için soru kalıplarını ezberlemek değil okuduğumuzu anlamak gerekir. İyi sosyaller.

Peki öneriniz ne olur? Sizce neyi düzeltmem lazım?

Neyde eksiğiniz var ki?
Neyi bilmiyorsunuz?
Paragraf, dil bilgisi yoksa genel olarak Türkçe mi?

Benim Türkçede sıkıntım yoktu yok sözcükte anlam yok deyimler atasözleri vs sorunum yoktu benim dil bilgim eksikti cümlenin ögeleri ses olayları ekler o yüzden kendime göre oluşturdum
Paragrafım zaten iyi olduğu için orta düzey paragrafla ve orta düzey dil bilgisi kitabıyla başlayıp denemelerle sonlandırıp işi bitirdim.

Dilbilgisi biraz ezber bir konu. Bol soru çözerek çoğu yazım yanlışına göz aşinalığı yapabilirsin.
Paragraf konusunda -bir sınav öğrencisi olarak- soru çözmenin çok saçma olduğunu düşünüyorum. Çünkü paragraf kitapları bizlere okuduğumuzu anlamayı değil, soru kalıplarını ezberlemeyi öğretiyor. Paragraf çözebilmek için soru kalıplarını ezberlemek değil okuduğumuzu anlamak gerekir. İyi sosyaller.
Tamam da okuduğunuzu oturduğunuz yerde anlamaya başlamazsınız. Ya kitap okuyacaksınız ya da soru çözeceksiniz. Bu senaryoda tabii ki soru çözmek daha mantıklı.

Soru çözerken zaten uzun uzun bir paragraf okuyorsunuz, zamanla okuma hızınız da gelişir.

Siz hiç paragraf çözmeyip sınava öyle girin, Türkçe'den müthiş bir sonuç elde edersiniz (!)

Peki nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Neyde eksiğiniz var ki?
Neyi bilmiyorsunuz?
Paragraf, dil bilgisi yoksa genel olarak Türkçe mi?

Benim Türkçede sımıntım yoktu yok sözcükte anlam yok deyimler atasözleri vs sorunum yoktu benim dil bilgim eksikti cümlenin ögeleri ses olayları ekler o yüzden kendime göre oluşturdum
Paragrafım zaten iyi olduğu için orta düzey paragrafla ve orta düzey dil bilgisi kitabıyla başlayıp denemelerle sonlandırıp işi bitirdim.
paragrafta eksiğim var , dil bilgim çok iyi . veya sözcükte anlam sorularınıda da sorunum yok. sadece paragraf sorularında aşırı yanlış yapıyorum. doğru sayım çok az.

Peki nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Paragrafta eksiğim var, dil bilgim çok iyi. Veya sözcükte anlam sorularınıda da sorunum yok. Sadece paragraf sorularında aşırı yanlış yapıyorum. Doğru sayım çok az.

YouTube'dan bir hocanın paragraf kampına katıl

Ben 12.sınıfa kadar 1000 kitabı geçkin kitap roman okumuştum bunların 550'si roman türünde

Makale okumak gibi mi? Yoksa soru seviyesine göre mi hareket etmemi önerirsiniz?

Hocam ogm materyalin 8 videoda Türkçe kampı var, 2021 belki işinize yarar ben oradan bitirdim. Hangi denemeleri çözüyorsunuz Türkçede?

Ne kadar yapmamı önerirsiniz?

Hocam evet o metinlerin düzeyinde makaleler okuyup anlamaya çalışabilirsiniz hem soru çözüp soru düzeyinde makaleler okudukça netleriniz gerçekten artacaktır.

Tamam da okuduğunuzu oturduğunuz yerde anlamaya başlamazsınız. Ya kitap okuyacaksınız ya da soru çözeceksiniz. Bu senaryoda tabii ki soru çözmek daha mantıklı.

Soru çözerken zaten uzun uzun bir paragraf okuyorsunuz, zamanla okuma hızınız da gelişir.

Siz hiç paragraf çözmeyip sınava öyle girin, Türkçe'den müthiş bir sonuç elde edersiniz (!)
Çözdüğüm TYT denemelerini saymazsak dediğiniz gibi paragraf çözmüyorum, sınava da öyle gireceğim.
Okuma hızının gelişmesi için daha uzun metinler okunması gerektiği kanaatindeyim. Paragraflar her ne kadar uzun görünse de maksimum 9-10 cümleden oluşuyor. Bir kitap etmez sonuçta.
Fakat ''Okuduğunuzu oturduğunuz yerde anlamaya başlayamazsınız.'' cümlenize katılıyorum. Sonuçta bir yerden başlanılmalı. İyi sosyaller.

Yeni konular

Geri
Yukarı