Programlama öğrenirken okulla paralel ilerlemek

babylade

Picopat
Daha fazla  
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve şu an oturmuş bir planım yok. Genelde öneri hangi alanda ilerleyeceksen o dili seç oluyor ama ben tam karar verebilmiş değilim.
Sorum ise üniversite ders programında öğretilen dillere ne kadar ciddiyet vermeliyim? Geçeyim yeter olarak mı bakayım yoksa o dil alanında kendimi dış aktivitelerle de mi geliştireyim karar veremedim. C öğreniyoruz o yüzden şimdilik çok kafa yormadım ama ilerde C++ ve Java var bunlar nispeten daha önemli diller.
Alanına karar verememiş birine bu konuda önerileriniz nedir?
Benim için ön planda olan tek şey şu an mezun olduğumda veya eğitim hayatımda staj yapabilirsem nitelikli yerlerde çalışabilmek. Bu kararsızlığımı ve hedefsizliğimi aşmak istiyorum ama olmuyor bir türlü.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve şu an oturmuş bir planım yok. Genelde öneri hangi alanda ilerleyeceksen o dili seç oluyor ama ben tam karar verebilmiş değilim.
Sorum ise üniversite ders programında öğretilen dillere ne kadar ciddiyet vermeliyim? Geçeyim yeter olarak mı bakayım yoksa o dil alanında kendimi dış aktivitelerle de mi geliştireyim karar veremedim. C öğreniyoruz o yüzden şimdilik çok kafa yormadım ama ileride c++ ve Java var bunlar nispeten daha önemli diller.
Alanına karar verememiş birine bu konuda önerileriniz nedir?
Benim için ön planda olan tek şey şu an mezun olduğumda veya eğitim hayatımda staj yapabilirsem nitelikli yerlerde çalışabilmek. Bu kararsızlığımı ve hedefsizliğimi aşmak istiyorum ama olmuyor bir türlü.

Üniversite C öğretiyor ise siz kendinizi başka bir dil ile geliştirebilirsiniz. Çoğu C tabanlı dil birbirine benzer. Üniversiteyi asla diploma için okumayın.

C işletim sistemleri, bilgisayar mimarisi, gömülü sistemler gibi derslerde çok lazım oluyor ve gerçekten vizyon katıyor. C bilmek bilgisayar bilmeyi kolaylaştırıyor. Ben de bir C kitabı okuduktan sonra bazı dersleri daha kolay vermeye başladım. Hangi programlama dilini öğrendiğimiz aslında hangi alanda çalışmamız istediğimizi gösteriyor. Eğer hangi alanda çalışmak istediğimize henüz karar vermediysek en iyisi okulla paralel ilerlemektir diye düşünüyorum.

Bilgisayar müh. mi? Okuyorsunuz yazılım müh. mi?
Bilgisayar mühendisliği.
C işletim sistemleri, bilgisayar mimarisi, gömülü sistemler gibi derslerde çok lazım oluyor ve gerçekten vizyon katıyor. C bilmek bilgisayar bilmeyi kolaylaştırıyor. Ben de bir C kitabı okuduktan sonra bazı dersleri daha kolay vermeye başladım. Hangi programlama dilini öğrendiğimiz aslında hangi alanda çalışmamız istediğimizi gösteriyor. Eğer hangi alanda çalışmak istediğimize henüz karar vermediysek en iyisi okulla paralel ilerlemektir diye düşünüyorum.
Hangi kitap olduğu fark eder mi acaba? Okulun bunun için önerdiği kitabı mı almalıyım?

Bilgisayar mühendisliği.

Hangi kitap olduğu fark eder mi acaba? Okulun bunun için önerdiği kitabı mı almalıyım?
Okulun önerdikleri tabi ki en iyisidir. Ama syntax ağırlıklı öğrenmek için farklı kitaplar da okunabilir. Programlama dili öğrenmek çok önemli ama konseptler üzerinden gitmenizi daha fazla tavsiye ederim.

Geri
Yukarı