Paraya Sıfır Eklemek ya da Paradan Sıfır Atmak Ne Anlama Geliyor?

Derken? Eğer eski Türk parasından bahsediyorsanız fazla sıfır karışıklıklara yol açıyordu en basitinden siz ekmek alırken 1000000 TL ödüyordunuz :). Eğer bunu sormuyorsanız paranın sayısı arttıkça o para ile alacağın şeyler artıyor 50 TL ile bilgisayar alamazsın ama 3000 TL'ye APU sistem alabilirsin.

Derken? Eğer eski Türk parasından bahsediyorsanız fazla sıfır karışıklıklara yol açıyordu en basitinden siz ekmek alırken 1000000 TL ödüyordunuz :). Eğer bunu sormuyorsanız paranın sayısı arttıkça o para ile alacağın şeyler artıyor 50 TL ile bilgisayar alamazsın ama 3000 TL'ye alırsın.
Eski Türk parasından bahsediyorum. Eski 1000000 TL ile şu anki 1 TL arasında bir fark var mıdır? Ve neden sıfır eklenir?

6 Sıfır atılmıştır ve çok fark etmemiştir. Mesela bir milyona aldığın şeyi şu an 1 liraya alıyorsun. Keşke ilk önce araştırsaydın.

Eski Türk parasından bahsediyorum. Eski 1000000 TL ile şu anki 1 TL arasında bir fark var mıdır? Ve neden sıfır eklenir?
Sıfır eklenmez eskiden öyleydi sıfır silinir, sıfır eklenmesi için geçmişe gitmemiz lazım. Eski 1000000 TL 1 TL demek. Hatta belki duymuşsundur 40-50 yaşındaki abilerimiz 1 TL yerine 1 milyon der, buradan anlarsın zaten.

Fark yok. 0'ların atılmasının avantajı hesap yaparken daha kolay olmasını ve karışıklıkların azalmasını sağladı. 0'lar atılmasaydı bugün 1000 000'a ekmek aldım diyecektin, 0'ların atılmasıyla 1 TL'ye ekmek aldım diyorsun.

Geri
Yukarı