Parça parça PC toplamak

Bütçe
8500

alisahin1221

Femtopat
Daha fazla  
Ben parça parça PC toplamak istiyorum fakat alışveriş sitelerine güvenmiyorum mesela Hepsiburada'dan ekran kartı N11'den işlemci vs bu şekilde alacağım fakat bir sorun çıkar mı? Çıkarsa ne yapmalıyım ve kaç günde tüm parçalar elime ulaşmış olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben geçen sene bilgisayarı aşağıdaki şekilde 1 ay içerisinde topladım:

Anakart: İtopya
İşlemci: Vatan Bilgisayar Websitesi
SSD: Vatan Bilgisayar Mağaza
Bellek: Gittigidiyor
Klavye: N11
Mouse: Hepsiburada
Kasa: Hepsiburada
PSU: Hepsiburada
Mouse pad: Amazon

Burada önemli olan ilgili sitelerde mağaza puanlarının 9.5/10 üstü olması. Bazı mağazaların başka sitelerde de hesapları oluyor. Ben hangisine daha ucuza koydularsa ondan alıyorum. Örneğin Teknobiyotik ve GAMERS_ARENA.

Güvenilir mağazalardan alırsan İade/Değişim riskin olmaz. Ama mağazaların kendi websitelerine girersen daha uyguna da alabildiğin oluyor. Örneğin Adeksstore ve Teknobiyotik kendi websitelerinde taksit yapmıyor ama daha uyguna satıyor. Ben peşin fiyatına taksit işini Enpara Kredi Kartı ile çözdüm.

N11'den alırken dikkat et bazı ürünlerin kusurları oluyor ve yazıyorlar ürünlere. Onun dışında güvenilirlerdir. Monitör dahil mi?
Aslında monitör, klavye ve kulaklık hepsiburada dan alacağım fakat şuanda güvenemiyorum
Ben geçen sene bilgisayarı aşağıdaki şekilde 1 ay içerisinde topladım:

Anakart: İtopya
İşlemci: Vatan Bilgisayar Websitesi
SSD: Vatan Bilgisayar Mağaza
Bellek: Gittigidiyor
Klavye: N11
Mouse: Hepsiburada
Kasa: Hepsiburada
PSU: Hepsiburada
Mouse pad: Amazon

Burada önemli olan ilgili sitelerde mağaza puanlarının 9.5/10 üstü olması. Bazı mağazaların başka sitelerde de hesapları oluyor. Ben hangisine daha ucuza koydularsa ondan alıyorum. Örneğin Teknobiyotik ve GAMERS_ARENA.

Güvenilir mağazalardan alırsan İade/Değişim riskin olmaz. Ama mağazaların kendi websitelerine girersen daha uyguna da alabildiğin oluyor. Örneğin Adeksstore ve Teknobiyotik kendi websitelerinde taksit yapmıyor ama daha uyguna satıyor. Ben peşin fiyatına taksit işini Enpara Kredi Kartı ile çözdüm.
Parçalar kaç günde elinize ulaştı birde sećtiğim kasanın uyumluluğunu nereden anlayabilirim ?

Aslında monitör, klavye ve kulaklık hepsiburada dan alacağım fakat şuanda güvenemiyorum

Parçalar kaç günde elinize ulaştı birde sećtiğim kasanın uyumluluğunu nereden anlayabilirim ?

Ürün ve mağaza yorumlarına bakarak alabilirsiniz. İnternetten alırsanız koşulsuz iade hakkınız var zaten.

Parçaların elime ulaşması sipariş verdiğin döneme göre değişir. Örneğin geçen sene Black Friday kapsamında aldığım PSU 4 haftada ulaştı. Diğer parçalar 1 haftayı geçmedi.

Kasanın uyumluluğu genelde anakart ile ilgili. Normal kullanım için 3 boyutta Anakart var. Mini ITX, mATX ve ATX. ATX kasalar küçük anakartları da destekliyor. Onun dışında PSU'da sıkıntı olmuyor ATX alırsanız. Sadece kasanın USB 3.0 desteği, Sıvı soğutucu alacaksanız sıvı soğutma desteği, Ekran Kartı boyutu desteği ve Kule tipi soğutucu alacaksanız boyut desteğine bakmalısınız.

Not: Kasalarda resimde gözükmesine rağmen fan çıkmayabilir, dikkat et.

Ürün ve mağaza yorumlarına bakarak alabilirsiniz. İnternetten alırsanız koşulsuz iade hakkınız var zaten.

Parçaların elime ulaşması sipariş verdiğin döneme göre değişir. Örneğin geçen sene Black Friday kapsamında aldığım PSU 4 haftada ulaştı. Diğer parçalar 1 haftayı geçmedi.

Kasanın uyumluluğu genelde anakart ile ilgili. Normal kullanım için 3 boyutta anakart var. Mini ITX, mATX ve ATX. ATX kasalar küçük anakartları da destekliyor. Onun dışında PSU'da sıkıntı olmuyor ATX alırsanız. Sadece kasanın USB 3.0 desteği, sıvı soğutucu alacaksanız sıvı soğutma desteği, ekran kartı boyutu desteği ve kule tipi soğutucu alacaksanız boyut desteğine bakmalısınız.

Not: Kasalarda resimde gözükmesine rağmen fan çıkmayabilir, dikkat et.

Kusura bakmayın ben öyle ayrıntilı bilgisayar parçalarını bilmiyorum montajı vs bunları biliyorum ben size parçaları söylesem ve kasayı söylesem yardımcı olabilir misiniz?

Gigabyte B450M S2H anakart

AMD Ryzen 5 3600 işlemci

XFX RX 5700 XT Double Dissipation Ekran Kartı

G.Skill RipjawsV 8+8 GB 3000 MHz Bellekler

Western Digital Green 480 GB M.2 SATA SSD

FSP AHBC 600W Güç Kaynağı

Sharkoon RGB-LIT-100 ATX Oyuncu Kasası

O ekran kartı çok güç çekiyor. 750W 80+ bir Güç Kaynağı seçin.

Onun dışında bütçenizi arttırabiliyorsanız sırasıyla:
  1. Anakartınızı B450 Tomahawk gibi daha kaliteli bir anakart ile yada B550m S2H ile değiştirebilirsiniz. Overclock ihtiyacınız olacak 2K çözünürlükte monitör kullanmayacaksanız.
  2. Monitör olarak 2K monitör kullanmayacaksanız işlemci gücüne ihtiyacınız var ve o işlemciye soğutucu gerekiyor.
  3. RAM olarak 3200 yada 3600MHZ seçerseniz performansa etkisi olur.
  4. Önü Mesh panel yani fanların direkt hava çekebileceği kasa seçerseniz soğutma çok daha güzel olur.

O ekran kartı çok güç çekiyor. 750W 80+ bir Güç Kaynağı seçin.

Onun dışında bütçenizi arttırabiliyorsanız sırasıyla:
  1. Anakartınızı B450 Tomahawk gibi daha kaliteli bir anakart ile yada B550m S2H ile değiştirebilirsiniz. Overclock ihtiyacınız olacak 2K çözünürlükte monitör kullanmayacaksanız.
  2. Monitör olarak 2K monitör kullanmayacaksanız işlemci gücüne ihtiyacınız var ve o işlemciye soğutucu gerekiyor.
  3. RAM olarak 3200 yada 3600MHZ seçerseniz performansa etkisi olur.
  4. Önü Mesh panel yani fanların direkt hava çekebileceği kasa seçerseniz soğutma çok daha güzel olur.
Önerebileceğiniz bir güç kaynağı varmıdır ?

Bilgisayar kasasını detaylı bir inceleme viodeosunu izledim hava akimı gayet iyi

monitör olarak msi optix g27cr 27" 165hz minitör tercih ettim

birde soğutucu olarak ne önerirsiniz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı