Parçalara virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

arasmaras

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI RTX3060 12GB
RYZEN5 5600
32GB RAM
MSI A520
MSI 550W
BIOS veya sistemimdeki parçalara BTC veya mining virüsünün kesin olarak bulaşıp bulamadığını nasıl anlarım? 3060 gibi parçalar falan var parçalarda daha hızlı performans ve ömür kaybı yaşamasını istemiyorum. Nasıl anlarım?

Hocam donanıma nasıl virüs bulaşıyor anlatır mısınız? Ben bilmiyorum da. Bulaşırsa SSD'ye bulaşır virus ve türüne göre ekran kartı ve işlemciyi de etkiler. Eğer donanımlarda bir sıkıntı (virüs değil) olduğunu düşünüyorsanız her biri için test programları var. Onları indirip kontrol edebilirsiniz.

Hocam BIOS çipine bulaşabilen virüsler vardı bir ara. Ama BIOS'ların boyutu büyüdüğü için büyük ihtimalle alan azlığından bulaşamıyorlar.

Hocam donanıma nasıl virüs bulaşıyor anlatır mısınız? Ben bilmiyorum da. Bulaşırsa SSD'ye bulaşır virus ve türüne göre ekran kartı ve işlemciyi de etkiler. Eğer donanımlarda bir sıkıntı (virüs değil) olduğunu düşünüyorsanız her biri için test programları var. Onları indirip kontrol edebilirsiniz.

Bende onu anlamak istiyorum işte SSD gibi parçalarda bir sıkıntı olup olmadığını nasıl ne yaparak anlarım? Program falan varsa ismini verirseniz kurarım sonuçları detaylıca gösteren iyi olur.

Bende onu anlamak istiyorum işte SSD gibi parçalarda bir sıkıntı olup olmadığını nasıl ne yaparak anlarım? Program falan varsa ismini verirseniz kurarım sonuçları detaylıca gösteren iyi olur.
İlk önce virüs olup olmadığını anlamak için malwarebytes'in ücretsiz sürümüyle tam tarama yapın ve sonuçları atın. Sonuçları görüp devam edelim.

İlk önce virüs olup olmadığını anlamak için Malwarebytes'in ücretsiz sürümüyle tam tarama yapın ve sonuçları atın. Sonuçları görüp devam edelim.

Tamamdır yapacagim birazdan.

İlk önce virüs olup olmadığını anlamak için Malwarebytes'in ücretsiz sürümüyle tam tarama yapın ve sonuçları atın. Sonuçları görüp devam edelim.

1713277723990.png

Sonuçlar bu şekilde. Sıradaki aşama nedir hocam? @hazernag

Son düzenleme:
Hocam SSD durumu güzel. Bilgisayarda ne oldu da bu kadar şüphelendiniz? Ona göre test yapalım.

Oyunla alakalı bir program indirdim. Program 4 tane trojan virüsüne sahipti. Defender ile karantina altına aldım. Ortalama 4 gün bilgisayarı kullandım karantinadayken virüsler pek takmadım. Pazar günüde kimsenin virüslü kullanmayın demediği bir program kurdum. Ayarlamarını yaparken Discord hesabımdan herkese 50 dolar link atıldı. Bu durumda beni panik ettirdi.

Oyunla alakalı bir program indirdim. Program 4 tane trojan virüsüne sahipti. Defender ile karantina altına aldım. Ortalama 4 gün bilgisayarı kullandım karantinadayken virüsler pek takmadım. Pazar günüde kimsenin virüslü kullanmayın demediği bir program kurdum. Ayarlamarını yaparken Discord hesabımdan herkese 50 dolar link atıldı. Bu durumda beni panik ettirdi.
Hocam niye kuruyorsunuz virüs olduğu belli olan bir programı? Discord şifrenizi değiştirin. Malwarebytes virüs bulamamış ama eğer olağandışı RAM, GPU veya CPU kullanımı farkederseniz format atın. Bir de, programların virüstotal sonuçlarını atar mısınız?

Hocam niye kuruyorsunuz virüs olduğu belli olan bir progra mı? Discord şifrenizi değiştirin. Malwarebytes virüs bulamamış ama eğer olağandışı RAM, GPU veya CPU kullanımı fark ederseniz format atın. Bir de, programların VirusTotal sonuçlarını atar mısınız?

VirusTotal sonucumu nasıl bulacağım?

Hocam niye kuruyorsunuz virüs olduğu belli olan bir progra mı? Discord şifrenizi değiştirin. Malwarebytes virüs bulamamış ama eğer olağandışı RAM, GPU veya CPU kullanımı fark ederseniz format atın. Bir de, programların VirusTotal sonuçlarını atar mısınız?

Bilgisayara USB ile format attım zaten olağandışı bir parça kullanımı yaşar mıyım yine de? @hazernag

Geri
Yukarı